Jaro u vás doma: dopřejte si květinový doping

Schopnost potěšit, uklidnit, inspirovat, to je jen krátký výčet pozitiv, kterými květiny ovlivňují naši psychiku. Jsou zde pro naši radost a dobrou náladu.Zejména na jaře je spoustu možností jak si provonět byt květinami.

(Zdroj: archiv redakce)

Květiny vnášejí do našeho života vzrušení, nabíjí energií. A věřte nebo ne, umí rozzářit i vaše domovy. Navíc krásně a svěže voní.

A jaké květiny na jaře vybrat? Máme pro vás TIP

Snad každý z nás má své oblíbené jarní květiny. Zkuste třeba narcisy, pryskyřičkníky, tulipány neb anemonky, nebo hyacinty… Přinášíme několik tipů na jarní kombinace.

Hyacinty

Hyacint má mezi početnými vonnými květinami významné místo. Jeho vůně je sladká, silná, a přesto jaksi jemná. Ti, kdo znají cibule hyacintu vědí, jak poznat barvu květu i u zeleného poupěte. Z bílé cibulky vyroste bílý květ, z načervenalé červený a z modré modrý. Velmi prosté.

Tulipán

Tulipány jsou nejznámější jarní květiny, které byt naplní svěžestí probouzející se přírody. Vybírat lze z řady pastelových i zářivých barev, přičemž nejoblíbenější jsou žluté. V závislosti na zvoleném odstínu získává kytice v mžiku jiný ráz – růžové tulipány vyberte pro chvíle rozjímání, z červených a žlutých čerpejte energii.

Velká inspirativní fotogalerie jarních dekorací

Narcis – voňavý klenot jara

Křehké, voňavé jsou květy narcisů. V sortimentu najdeme většinou žlutou barvu, v malém množství se můžeme setkat s oranžovými a bílými narcisy. Výrazně vonné, žluté narcisy, byly vždy spojeny s Velikonocemi, ale vy se z nich  můžete těšit po celé jaro.

Květinová výzdoba: inspirativní fotogalerie

Pryskyřník – milý kvítek

Malinkatá růžička nebo hlávka zelí – tak by se dal při troše fantazie popsat květ pryskyřníku, jehož barvy bývají žluté, bílé, růžové, červené, stejně tak i lososové nebo oranžové. V symbolické řeči květin znamená, že obdarovaný je považován za „osobu mnoha vnad“. Pokud tedy dostanete kytici s pryskyřníky, můžete se nechat obletovat!

A náš TIP na ARANŽMÁ z jarních cibulovin?

Tentokrát budeme pracovat s hyacinty,ale použít můžete  jakékoli jarní květiny. Podle typu interiéru zasadíme kvetoucí hyacinty do různých nádob. Nejlépe vyniknou ale ve skleněných nádobách. Cibuli opatrně vyjmete z květníčku a oklepejte zeminu, tak aby vám zbyly jen bíle kořínky. Takto očištěnou cibuli umístěte do skleněné nádoby (vazy, skleničky, misky atp.)  a zasypete bud barevnými kamínky či oblázky.

Pokud je váš interiér spíš v rustikálním stylu, zvolte tradiční obal, třeba proutěný kosiček, zdobenou vazu.

Vůně hyacintu je velice intenzivní a dokáže provonět celou místnost, pokud vám přijde v bytě moc intenzivní zasaďte hyacinty do venkovního truhlíku nebo květináče a umístěte je ven na balkon, terasu, nebo ho můžete zasadit rovnou do záhonu.

A jak o ně pečovat? Ve skleněných nádobách pravidelně měnit vodu, stačí jí jen tolik aby kořínky zůstaly pod vodou (ne cibule).

A co s hyacinty po odkvětu?
Hyacint  kvete zhruba 3 týdny, vykvétá při teplotě 16 až 20 °C  Při vyšších teplotách ale pokvete kratší dobu, pokud se chcete z jeho květenství těšit delší dobu, umístěte ho do chladnější místnosti, nebo ven.

Text a foto: Hana Marková, www.poetica.cz

Publikováno: 12.09.2016

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování hyacintu bez zeminy

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Tajemství domova

Odkvetlé cibuloviny

Odkvetlé cibuloviny

Jak rychlit cibuli hyacintu a narcisu

Ing. Ludmila Dušková ve studiu předvede jaké jsou možnosti rychlení cibulovin

Jaké jarní cibuloviny znáte a sázíte na svou zahrádku?

Méně známe druhy cibulovin jako je třeba řebčík nebo snědek úzkolistý

Originální květinové dekorace na vánoční stůl

Klasická červená vánoční hvězda je stálice v dekorování. Krásně ji doplní cesmína, hyacint a brambořík.

Velikonoční dekorace - inspirace

Velikonoce se v tomto roce nesou v pastelových barvách. Vytvořte si i vy nějakou dekoraci v těchto barvách.

ČTĚTE DÁLE

Tulipány vnesou jaro do každé místnosti
Tulipány vnesou jaro do každé místnosti

Květiny

Květinové vazby jsou velmi populární. Dekoraci z tulipánů si snadno vyrobíte doma. Umístit ji můžete jak doprostřed stolu, tak třeba na komodu.

Správné místo udělá vaše pokojovky šťastné
Správné místo udělá vaše pokojovky šťastné

Květiny

Vhodné umístění květin rozhoduje o tom, jestli se jim bude dařit a zároveň je prospěšné i pro nás, abychom měli z jejich přítomnosti radost a užitek.

Zelené krásky, na nichž lze někdy vydělat statisíce
Zelené krásky, na nichž lze někdy vydělat statisíce

Květiny

Investice do květin se nejčastěji pohybují v řádech tisíců, ale na internetových burzách lze nakoupit vzácné pokojovky i za miliony korun.

Udělejte si podzim za oknem ještě barevnější. Vysaďte si podzimní květiny do truhlíků
Udělejte si podzim za oknem ještě barevnější. Vysaďte si podzimní květiny do truhlíků

Květiny

Květiny do truhlíků patří i na podzim. Pak je totiž podzim za oknem ještě hezčí. Můžete s nimi změnit celý balkon. Víte ale, jak je vytvořit? Poradíme vám.

Zelený čaj nebo česnek svědčí i řezaným květinám
Zelený čaj nebo česnek svědčí i řezaným květinám

Květiny

Péče o řezané květiny sice není žádná věda, ale existuje několik pravidel – když je budete dodržovat, vydrží jejich květy dlouho krásné a svěží.

Udělejte si z domova vlastní džungli
Udělejte si z domova vlastní džungli

Květiny

Městská džungle je trend nejen v pěstování květin, ale v tomto stylu si zařídíte celý domov, který bude plný zeleně a exotiky.

Do minimalistického interiéru zvolte minimalistické dekorace
Do minimalistického interiéru zvolte minimalistické dekorace

Květiny

Minimalistická dekorace bude působit v minimalistickém interiéru příjemným dojmem. Výhodou takové dekorace je, že vydrží dlouho svěží.

Vytvořte si jednoduchou jarní dekoraci
Vytvořte si jednoduchou jarní dekoraci

Květiny

Jarní dekorace nám bude dělat radost mnohem delší dobu než uvázaná květina z květinářství. Je to díky použití aranžovací hmoty.

Pokojové rostliny moderním interiérům sluší
Pokojové rostliny moderním interiérům sluší

Květiny

Pokojové rostliny v interiéru podtrhnou celkový dojem a tvoří zelenou oázu, která prospívá tělu i duši. Hodí se ty velké i malé, často exotické.

Rakytník je vlastní zásobárna nejen vitaminu C a vyroste na každé zahrádce
Rakytník je vlastní zásobárna nejen vitaminu C a vyroste na každé zahrádce

Květiny

Rakytník je plný zdraví a vitaminu Ca daří se mu i na českých zahrádkách. Jeho pěstování není obtížné a produkty z něj nejen léčí, ale také skvěle chutnají.

Co potřebují pokojové rostliny po zimě
Co potřebují pokojové rostliny po zimě

Květiny

Stejně tak, jako nám lidem nebývá po dlouhé zimě často do zpěvu, cítíme se unavení a vyčerpaní, tak ani pokojovým rostlinám se nemusí touto dobou dařit právě nejlépe. Je na nás, abychom jim jejich životní prostředí vylepšili a dopřáli jim příval nové energie.

Jak správně pečovat o vánoční hvězdu, aby vám dlouho vydržela
Jak správně pečovat o vánoční hvězdu, aby vám dlouho vydržela

Květiny

Poinsettie (vánoční hvězda) patří již mnoho let k nejoblíbenějším v zimě kvetoucím “pokojovkám”. Ať už je využijete pro výzdobu v moderním stylu nebo v klasických vánočních dekoracích, poslední týdny roku se bez nich prostě neobejdete. Abyste se z vánoční hvězdy těšili co nejdéle, dopřejte jí světlé a teplé stanoviště chráněné před průvanem a řiďte se šesti základními tipy pro správnou zálivku.