Vady teras a jak na jejich opravy

Na začátku každé nové sezony, kdy budeme terasy opět denně využívat, je dobré provést jejich kontrolu, a to poměrně kritickým pohledem. Zkontrolovat nosnost terasy, usazení dlaždic, případně odstranit přes zimu vzniklé vady a celkově promyslet, co by se dalo letos na terase vylepšit, to vše se uživateli mnohonásobně vyplatí.

Vady teras a jak na jejich opravy
Vady teras a jak na jejich opravy (Zdroj: archiv redakce)

Závady teras nebývají bohužel pouze estetického rázu, ale více či méně ovlivňují i funkčnost těchto ploch. Aby pohyb na nich a v jejich okolí byl bezpečný, je třeba zajistit celkovou statiku teras a nezanechat bez povšimnutí závady, které by mohly negativně ovlivnit jejich použitelnost. Zvláště pokud terasa vznikala svépomocí, může být pravděpodobnost výskytu vad poněkud vyšší.

Uvolnění palubek nebo dlaždic může způsobit zakopávání, zadržování vody v prohlubních terasy hrozí uhníváním částí dřeva, a pokud jsou palubky náchylné k praskání, mohou způsobovat zadření třísky, zvláště v letních měsících, kdy na terase chodíme bosky.

Podívejme se tedy zblízka na některé typy vad a rovnou si představme způsoby jejich odstranění.

U dřevěných teras patří k nejčastějším závadám prohýbání palubek při jejich zatížení. To znamená, že nosné hranoly jsou buďto příliš daleko od sebe anebo jsme na konstrukci terasy použili palubky příliš tenké. V obou případech se jako řešení nabízí umístění dalšího hranolu mezi dva stávající hranoly a ten posléze velmi pečlivě přišroubovat. Tím je dosaženo takzvaného příčného rozložení zátěže. Tento efekt způsobí bodové rozložení zátěže přes přídavný hranol na ostatní palubky.

Jestliže jsme při kontrole zjistili, že se voda hromadí v prohlubních terasy a za následek to má hnilobu vznikající u šroubů a na řezné hraně dřeva, mohlo k tomu dojít přílišným utažením šroubů. Řešením je v tomto případě uvolnění a vyšroubování šroubu, odvrtání otvoru a jeho uzavření dřevěnou zátkou. Nový šroub se pak umístí do vzdálenosti 2 cm od původního. Hnilobu může spustit ale i nechráněné čelní dřevo. Zde je pak jediným řešením ošetření terasy příslušným ošetřujícím přípravkem.

Uvolňují-li se palubky od nosné konstrukce, může to být způsobeno nevhodnou kombinací dřevěných materiálů. Na palubky a stejně tak i na nosnou konstrukci je zásadně nutné použít vždy stejný typ dřeva. Řešením v tomto případě je umístit vedle každého nosného hranolu další ze správného druhu dřeva. Poté povolit staré vruty a nově vložené hranoly dobře přišroubovat.

Vady teras a jak na jejich opravy
Vady teras a jak na jejich opravy
Vady teras a jak na jejich opravy
Vady teras a jak na jejich opravy
Vady teras a jak na jejich opravy
Vady teras a jak na jejich opravy

Může se také stát, že konce palubek praskají a hrozí tedy zakopávání či zadření třísky. Pokud jsou dřevěná prkna pouze impregnovaná, praskliny předznamenávají vstupní brány vlhkosti a plísní. Může se uvnitř usídlit dokonce i dřevokazný hmyz. Příčin může být bohužel mnoho.  Jednou z nich je nedostatečné vysušení dřeva před použitím. Další příčinou způsobující tento problém je například volba dřeva. Některé dřeviny, jako bangkirai apod. jsou k praskání velmi náchylné. Prasklá prkna bude zapotřebí vyměnit v případě, že byla naolejována, jelikož tak by lepidlo nepřilnulo. Pokud však olej použit nebyl a palubky byly pouze impregnované, lze v případě prasklin použít vodostálý klíh na bázi polyuretanu a prasklinu ve dřevě sklížit.

Často se na dlážděných terasách objevují skvrny z řas anebo obrysy z vodního kamene, které vznikly zaléváním květin umístěných na terasáchkvětináčích a jiných nádobách. Takováto vada nepředstavuje vážné ohrožení povrchu terasy, řadí se k pouhým vadám na kráse. Velmi účinným a zároveň snadno dostupným prostředkem k jejich odstranění je uhličitan sodný (soda). Naneste jej na skvrny a nechejte dostatečně dlouho působit, jejich odstranění by pak mělo být již velmi snadné. Nejlépe to lze realizovat za použití dostatečného množství vody a vysokotlakého čističe.

Možnou závadou, kterou spatříme na své terase je také bortění dlaždic. Jednoznačnou příčinou, která tento jev způsobuje je pokles nosného písečného pole anebo štěrkového lože. Nápravu lze sjednat jedině kompletním vyjmutím dlažby, doplněním písku na tloušťku nejméně 10 cm, tak aby v něm dlaždice seděly stabilně a vše následně dostatečně zhutnit. Poté je nutné stažení do roviny pomocí rovné latě anebo zednického pravítka.

Na závěr se ještě věnujme alespoň krátce zarůstající m spárám mezi dlaždicemi. Jakmile totiž přestávají být kameny nebo dlaždice terasy takzvaně intaktní, začnou se v nich zabydlovat rostliny. Spárovací písek se v tomto případě časem zřejmě vymyl, a tak bude nutné pořídit kachličkám nové spáry. Zakupte tedy patřičné množství spárovací malty anebo zpevňovací hmoty na spáry a obnovte je. Jmenované prostředky pořídíte ve stavebninách. Důležité je v tomto případě zpevnit písek ve spárách pomocí plastové disperze. Voda může klidně i dále protékat skrz spáry.

Snad tyto rady přispěly k tomu, abyste na svých terasách mohli v nadcházející jarní a letní sezóně trávit příjemné dny spojené s relaxací například s knihou v ruce a příjemně vychlazeným nápojem na stole.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: hb-travauxpublics.com, storage.canalblog.com, huetbois.be, bois-et-parquets.com, zohargev.com, capetowndecking.co.za, sgbs.fr, djsl-bois.fr, communaute.leroymerlin.fr, homeklondike.com, gardenhomeplans.com, livinais.com, homedcr.com, genie-backyard-patio.com, hometrendesign.com, arneogtullen.blogspot.com, onarchitecturesite.com, top-interior-design.com, hometrendesign.com, theluxhome.com, digsdigs.com, hahoy.com, mosaichouse.com, decoration-ideas.org, urbanwood.be, pavedeck.com, bs2h.com, b-klik.si, designrulz.com, ihomee.com, homenix.com, freshpalace.com, aplast-windows.com, poolandpatio.about.com, dallasoutdoorkitchens.com, rioamapas.com.mx, woodenlandscapes.co.uk, landscapegardeningedinburgh.co.uk, renovatioservice.com, buildingcontractorscoventry.co.uk, gardenchic.co.uk, deckingnetwork.com

Publikováno: 09.09.2016

Mohlo by vás dále zajímat

Chata s terasou ze stavební buňky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak si vytvořit ze stavební buňky chatu s terasou.

Jak správně natírat plotovky nebo palubky

Natřít palubky asi zvládne i začínající kutil. Pokud tedy bude vědět, jaký nátěr chce použít. Ideální je lazura, která má použití jak do interiéru, tak do exteriéru.

Dokončení koupelny v letním sídle - 3.díl

jak na rekonstrukci koupelny v letním sídle

Výroba designového rumpálu s živými květinami

Vyrobte si stylový rumpál na květiny

ČTĚTE DÁLE

Prodlužte terase život – ochraňte ji před vlhkem
Prodlužte terase život – ochraňte ji před vlhkem

Terasa

Účinná ochrana terasy před vlhkostí je důležitá pro to, aby dřevěná prkna zůstávala dlouho bez poškození. Jaké prostředky pro její ochranu existují?

Posezení na terase i v chladném počasí? S ohřívačem vám bude teplo
Posezení na terase i v chladném počasí? S ohřívačem vám bude teplo

Terasa

Podzimní večery jsou nádherné. Zapadající slunce halí krajinu do zlata a vy byste si končící den rádi vychutnali na terase, jenže je příliš velká zima? S ohřívačem vám na ní bude krásně. Jaký vybrat?

Prosluněná a zastřešená terasa
Prosluněná a zastřešená terasa

Terasa

Dnes je standardním příslušenstvím rodinného domu venkovní místo pro odpočinek. Proto se v posledních letech roztrhnul pytel se systémy zastřešení teras. Vzhledem k trvanlivým materiálům je nejlepším řešením hliníková konstrukce.

Využijte dokonale venkovní prostor a vytvořte si letní bydlení na zahradě
Využijte dokonale venkovní prostor a vytvořte si letní bydlení na zahradě

Terasa

Máte-li to štěstí, že si budete užívat teplé dny na zahradě (i kdyby byla sebemenší) a chcete ji vyšperkovat na novou sezonu, jste jistě na lovu nápadů a inspirací. Možná jsou ty naše pro vás jako stvořené.

Bioklimatická pergola: 3 otázky, které určí, jestli ji potřebujete
Bioklimatická pergola: 3 otázky, které určí, jestli ji potřebujete

Terasa

Pohyblivost, světlo a vzduch. To jsou ve stručnosti tři stěžejní oblasti, kterými byste se měli zabývat. Prozradí vám totiž, jestli je bioklimatická pergola pro vás to pravé, nebo vám postačí levnější řešení.

Venkovní dlažba k bazénu i na terasu
Venkovní dlažba k bazénu i na terasu

Terasa

Jaro je tu a s ním přišel i čas na úpravy a změny na vaší zahradě či terase. Kromě klasických činností, jako je ošetření dřevěného nábytku, vyčištění grilu nebo koupě nových truhlíků, jsou jarní měsíce ideální pro úpravy terasy, pergoly i bazénu a jeho okolí.

Vybíráme dlažbu k bazénům
Vybíráme dlažbu k bazénům

Terasa

Plánujete-li letos stavbu bazénu, máte nejvyšší čas začít, pokud chcete stihnout sezónu. Nedílnou součástí bazénu je i jeho nejbližší okolí, které často přechází v terasu. Jestli jste se nerozhodli, jaký materiál tam položíte, máme pro vás inspiraci.

Jak nasvítit zahradu? Nízkonapěťové osvětlení je bezpečné a jednoduché na instalaci
Jak nasvítit zahradu? Nízkonapěťové osvětlení je bezpečné a jednoduché na instalaci

Terasa

Nasvícená zahrada je nejen krásná, ale také praktická. Nemusíte už klopýtat s baterkou po cestičkách a lekat se každého stínu. Navíc se můžete kochat osvětlenými zákoutími, které tak získají naprosto nový rozměr. A světýlka rozvěšená na terase vykouzlí pravou romantiku letních večerů. Na to vše je ideální nízkonapěťové zahradní osvětlení.

Soukromá džungle, pracovna i wellness. Kolik zaplatíte za zimní zahradu svých snů?
Soukromá džungle, pracovna i wellness. Kolik zaplatíte za zimní zahradu svých snů?

Terasa

Vhodně zařízená a vybavená zimní zahrada zajímavě rozšíří váš životní prostor. Může být vaším stálezeleným útočištěm a druhým obývákem pro trávení volných chvil uprostřed přírody. Nabídne posezení v křesle s oblíbenou knihou nebo neotřelé stolování. Jak ji zařídit? Poradíme vám!

Udělejte si luxusní terasu z přírodního kamene. Podle našeho návodu ji zvládnete svépomocí
Udělejte si luxusní terasu z přírodního kamene. Podle našeho návodu ji zvládnete svépomocí

Terasa

Kámen je přírodní materiál, který prakticky bez údržby vydrží věky. Navíc si spolu s ním domů přinesete i kus přírody a budete se tak cítit mnohem příjemněji. Pokud se právě chystáte budovat terasu, pak kámen je pro ni jako stvořený. Přinášíme návod, jak si ji postavíte úplně sami.

Koberec na zahradu? Proč ne!
Koberec na zahradu? Proč ne!

Terasa

Koberec v obývacím pokoji je pro nás už samozřejmostí, navozuje pocity pohodlí a tepla. Stejný luxus si můžete dopřát ale i na terase. Pojďte se s námi podívat, proč budete z koberce na terase nebo zahradě nadšení.

Vydlážděte si terasu přírodním kamenem. Poradíme vám, jak na to
Vydlážděte si terasu přírodním kamenem. Poradíme vám, jak na to

Terasa

Chcete-li terasu přirozeně začlenit do zahrady, slaďte ji s materiály používanými na zahradě a stylem domu. Přírodní kámen se hodí do moderního i venkovského stylu. Naštěstí pokládka terasy z kamene není vůbec náročná, ale určitá pravidla vyžaduje. Jaká to jsou?