Životní pojištění u hypotéky raději na oba manžele

Nedílnou součástí žádosti o poskytnutí hypotečního úvěru je smlouva o životním pojištění. Banka požaduje pojistku na osobě, která čerpá úvěr. Klienti by ale měli vědět, že v případě manželů je rozumné pojistku rozdělit na oba. Tato varianta může v budoucnu ušetřit mnoho starostí.

(Zdroj: archiv redakce)

Příkladem tíživé situace může být případ, kdy ještě svobodný pár se rozhodne čerpat hypotéku. Přesněji: smlouva je psaná pouze na jednu osobu a současně tato osoba uzavře povinnou životní pojistku jen na sebe. Jestliže se po nějaké době přihodí tragická událost a z dvojice přijde o život druhá, tedy nepojištěná osoba, pojistná událost nenastane. Nic na tom nemění ani fakt, že ze svobodného páru se stali již manželé. Pojistka je totiž psaná pouze na jednoho z manželů a ten tak ani nemůže očekávat žádné plnění, pokud se smlouva nevztahuje i na druhého partnera.

K naplnění toho nejhoršího scénáře už jen stačí, aby ovdovělý manžel (manželka) ještě přišel o zaměstnání, a neměl tak dostatek peněz na splácení úvěru. Tento nepříznivý případ ale šlo alespoň částečně zmírnit tím, že by pojistka pokrývala také riziko ztráty života druhého z manželů – tedy rozdělit pojistné krytí na oba partnery. Jakým dílem bude pojistné riziko rozděleno, záleží jen na klientech, co si zvolí. Větší díl by měl mít ten, kdo více vydělává a na něm hlavně stojí splácení hypotečního úvěru.

Životní pojistka je povinná

Jen výjimečně se může stát, že bankovní dům při nižším úvěru a jiném vhodném zajištění nebude trvat na uzavření životní pojistky. Banka při poskytnutí hypotéky může akceptovat skutečnost, že dlužník disponuje dostatečnou rezervou ve formě bankovních vkladů, cenných papírů nebo jiného nemovitého majetku.

U drtivé většiny hypoték mohou žadatelé počítat s tím, že uzavření životního pojištění je pevnou podm ínkou pro podpis smlouvy o úvěru. U životního pojištění pro případ zajištění úvěru má klient na výběr ze dvou variant. Smlouva buď kryje pouze riziko vážného úrazu a smrti, nebo lze uzavřít pojištění se spořící složkou. První typ je levnější, ale v případě, že nedojde k pojistné události (smrti pojištěného), klient na konci pojistné doby nedostává nic nazpět.

Naproti tomu druhý typ životního pojištění v sobě obsahuje jak pojištění rizik, která klienta ohrožují, tak i samostatnou spořící složku. Proto i když se mu v průběhu trvání smlouvy nic nepřihodí, je mu na konci pojistné doby vyplacena kapitálová hodnota (naspořená částka s podíly na zisku pojišťovny). Pojistné je sice dražší, ale na druhé straně částky na něj vynaložené je možné při dodržení zákonných povinností odečíst z daňového základu.

Pojištění nemovitosti

Zájemci o hypoteční úvěr by však měli vědět, že životní pojistka není jediná pojistná smlouva, kterou banky požadují. Součást úvěrové dokumentace je také pojištění nemovitosti. To je určeno k zabezpečení nemovitostí určených k bydlení proti živelním pohromám a krádežím. Mezi hlavní živelní rizika, proti kterým jsou nemovitosti pojištěny, jsou požár, výbuch, úder blesku a pád letadla. K tomu je možné bydlení pojistit také proti záplavě, povodni, pádu stromu, vichřici a dalším rizikům. Pojištění nemovitosti se ale nemusí vztahovat jen na řádění živlů, ale také na poškození stavby při vloupání a proti vandalismu.

Radek Šalanda

Foto autor

Publikováno: 08.09.2016

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?

Vůně dřeva v celém domě
Vůně dřeva v celém domě

Dům

Dřevo je velmi kvalitním stavebním materiálem už po staletí. Jako ryze přírodní surovina disponuje mnoha přívlastky. Je to materiál obnovitelný, plně recyklovatelný a při rozumném hospodaření má téměř nevyčerpatelné zdroje. Dřevostavby postupně získávají tzv. navrch a v mnoha zemích jsou velmi oblíbené.

Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?
Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?

Dům

Tzv. dřevodomy nejsou žádné sruby pro lesní muže, ale sofistikované ekologické a často provozně nízkonákladové stavby. Jejich projekty, konstrukce, technologie výroby i montáže pokročila dnes natolik, že i v tak konzervativní zemi, jako Česko ve výběru stavebních materiálů je, rok od roku roste obliba bydlení v dřevodomech.

Jak snadno udržovat pěkný trávník
Jak snadno udržovat pěkný trávník

Dům

Máte rádi krásně upravený trávník kolem vašeho domu či chaty, ale sekačka vám bohužel už dosluhuje? Plánujete nákup nového modelu? Přečtěte si pár základních pravidel, která se při výběru vhodné sekačky rozhodně neztratí.

Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu
Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu

Dům

Chcete, aby vaše interiérové lampy vystupovaly z davu, byly tak trochu jiné, originální a zajímavé, pak jste zde na správném místě. Přinášíme vám přehlídku interiérových podlahových lamp, které dokážou váš byt doslova i obrazně rozsvítit, dodají mu punc originality a nevšednosti a vzbudí zájem o váš nevšední bytový design.

Romantika, kde ji ani nečekáte
Romantika, kde ji ani nečekáte

Dům

Světelná pohoda se většinou řeší (tedy měla by) ruku v ruce s praktičností a dobrou funkcí. A přece vedle všech moderních jednoduchých svítidel pořád žijí, existují a vzbuzují zájem i ta druhá. A překvapivě sluší jednoduchým interiérům.