Zájem o hypotéky pomalu klesá, sazby jdou dolu

Výše úrokových sazeb hypoték v březnu klesla v průměru o čtvrt procentního bodu, tedy na cifru 5,5 procenta. Objem poskytnutých hypoték byl v prvních třech měsících letošního roku oproti loňsku ale i tak nižší o celou třetinu. Důvodem jsou jednak obavy z příštího zadlužování, ale také očekávání, že byty budou dále zlevňovat. Momentálně tedy zlevní alespoň hypotéky.

(Zdroj: archiv redakce)

Zlevnit se muselo

Skomírající trh hypotečních úvěrů donutil banky jednat. Nezbylo jim nic jiného, než sáhnout k tomu nejúčinnějšímu opatření – snižovat úroky u hypoték, přestože ve vzduchu viselo a stále visí reálné nebezpečí možného zhoršení platební morálky u samotných klientů v důsledku ekonomické krize v zemi.

Jako první odstartovala Komerční banka, další jsou v závěsu

Mezi vůbec prvními přechodně snížila své úrokové sazby Komerční banka, která aktuálně dočasně nabízí úrokové sazby pro delší než roční fixace od 4,99 procenta.

Od poloviny měsíce května se můžete na slevu těšit také u Hypoteční banky. Ta v rámci Jarní nadílky poskytuje slevu na úrokové sazbě (stejně jako další banky, které zprostředkovávají její hypotéky – např. ČSOB).
Nově oznámila pokles míry úrokových sazeb i GE Money Bank. Od teď klienti, kteří hypoteční úvěr splácejí z běžného účtu typu Genius Active/Active+ a Genius Gold, získají slevu 0,5 procenta ročně ze standardní sazby hypotéky. Doteď byla sleva pouze čtvrt procenta..

Nových hypoték ubývá

V průběhu prvního čtvrtletí letošního roku poskytly banky hypoteční úvěry celkem za 17,7 miliardy korun, což znamená meziroční pokles objemu úvěrů o 33,1 procenta. Počet sjednaných hypotečních úvěrů se od ledna do března meziročně snížil o 31,1 procenta na 10.296. Průměrná výše hypotéky se přesto udržela jen mírně nad 1,7 mil. Kč.

Důvodů pro pokles počtu a objemu nově poskytnutých hypoték je několik. Na straně bank stojí v čele obezřetnost, kdy dochází k omezování některých typů produktů a k přísnějšímu posuzování žadatelů. Na straně klientů je hlavním motivem především vyčkávání – na pokles úrokových sazeb, ale i cen nemovitostí.

V měsíci březnu ale poskytly banky 97 procent objemu hypoték prodaných v březnu 2008. Naštěstí se tedy hypoteční trh začal stabilizovat a banky již obrátily nepříznivý trend, který charakterizovaly čísla za leden. Objemy hypoték v březnu vzrostly oproti únoru o více než 79 procent a o proti lednu přes 115 procent.

Zlevňování bude pokračovat, můžeme se těšit

Podle realitních expertů lze v následujících týdnech očekávat další zlevňování hypotečních úvěrů. Banky budou jednak trvale snižovat sazby, nebo budou nabízet nejrůznější akční úroky. Nižší úrokové sazby zřejmě zejména v první polovině roku budou ale spíše otázkou sezónních akcí, než trvalého snížení úrokových lístků.

Stavíte dům? A znáte systém dotací? Buďte ekologičtí a čtěte ZDE

Lucie Lukačíková
Foto: archiv autora

Publikováno: 07.09.2016

Mohlo by vás dále zajímat

Honza s Lídou budou před zimou vysazovat česnek

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Víte, že se česnek sází těsně před tím, než zem zamrzne? Tady je návod jak na to.

Adventní výzdoba domova

Návod na krásnou výzdobu domova.

Adventní svícen

Návod na výrobu adventního svícnu.

Ošetření stromů na podzim

Ošetření stromů na podzim

Jak a kdy se mají sázet rajčata a papriky

Jak a kdy se mají sázet rajčata a papriky

Adventní svícny

Václav Postránecký si povídá se svým hostem jak si vyrobit adventní svícen.

ČTĚTE DÁLE

Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se
Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se

Dům

Udržitelná svítidla se z mnoha důvodů stávají součástí běžných domácností. Chcete vědět proč? Chcete vědět, jaká světla jsou ta nejudržitelnější?

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?

Vůně dřeva v celém domě
Vůně dřeva v celém domě

Dům

Dřevo je velmi kvalitním stavebním materiálem už po staletí. Jako ryze přírodní surovina disponuje mnoha přívlastky. Je to materiál obnovitelný, plně recyklovatelný a při rozumném hospodaření má téměř nevyčerpatelné zdroje. Dřevostavby postupně získávají tzv. navrch a v mnoha zemích jsou velmi oblíbené.

Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?
Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?

Dům

Tzv. dřevodomy nejsou žádné sruby pro lesní muže, ale sofistikované ekologické a často provozně nízkonákladové stavby. Jejich projekty, konstrukce, technologie výroby i montáže pokročila dnes natolik, že i v tak konzervativní zemi, jako Česko ve výběru stavebních materiálů je, rok od roku roste obliba bydlení v dřevodomech.

Jak snadno udržovat pěkný trávník
Jak snadno udržovat pěkný trávník

Dům

Máte rádi krásně upravený trávník kolem vašeho domu či chaty, ale sekačka vám bohužel už dosluhuje? Plánujete nákup nového modelu? Přečtěte si pár základních pravidel, která se při výběru vhodné sekačky rozhodně neztratí.

Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu
Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu

Dům

Chcete, aby vaše interiérové lampy vystupovaly z davu, byly tak trochu jiné, originální a zajímavé, pak jste zde na správném místě. Přinášíme vám přehlídku interiérových podlahových lamp, které dokážou váš byt doslova i obrazně rozsvítit, dodají mu punc originality a nevšednosti a vzbudí zájem o váš nevšední bytový design.