Statistiky udávají, že 57 procent lidí spí na špatné matraci. Z jakého důvodu? Nechtějí investovat do něčeho, co není v jejich interiéru na první pohled vidět? Koupí to nejlevnější? Vše se točí okolo financí, a tak u nich ještě chvilku zůstaneme.
Kolik stojí vaše zdraví?
Víte, že – týdenní pobyt v lázních stojí od 6500 do 9000 korun
bederní pás vás vyjde na 700 až 1400 korun a musí se nosit minimálně měsíc
za masáž zad s mobilizací zaplatíte od 700 až do 1000 korun za hodinu
gely, krémy, prášky, zapůjčení zahřívací infra lampy vás vyjde na 500 – 1300 týdně
A to nemluvíme o tom, že léčba je dlouhá a bolesti, které vystřelují do celého těla, zabraňují v běžných každodenních aktivitách.
Fyzioterapeutka paní Petra Hrubá Praha
„I přes spousty let praxe mě stále uvádí v úžas, jaké částky jsou lidé ochotní utrácet za masáže a doplňující léčbu a nesoustředí se na to základní. Jedna z mých posledních klientek, paní Jarka, patří do rozsáhlé skupiny tzv. HASIČŮ, kteří ke mně docházejí. Říkám jim tak, protože se o sebe nestarají, necvičí, ignorují vzkazy svého těla a pak přiběhnou a snaží se hasit vzniklý problém okamžitou péčí a nejlépe ve velkých dávkách. Jarka u mne absolvovala 3týdenní rehabilitační program, kdy se mi podařilo ji opět rozpohybovat a srovnat zablokovaná záda a krční páteř. Snažila jsem se jí vysvětlit, že spaním na měkké matraci si škodí. Má sedavé zaměstnání a bez cvičení a řádné podpory v noci se jí páteř deformuje a bortí. Jarka však o nové matraci neuvažuje, prý má tu stávající jen 5 let.“
Je vám to povědomé? Nečekejte, až vás budou bolet záda a pojďte si novou matraci vybrat hned.
Rozdělení matrací
Matrace se rozdělují podle nosnosti (50-150kg) a typu materiálu, ze kterého jsou vyrobeny a pak také podle tloušťky a tvrdosti.
Nevíte, zda tvrdou nebo měkkou matraci? I když platí to, že lidé s vyšší váhou by měli sáhnout po tvrdší a naopak, vše je také závislé od způsobu spaní. Pokud rádi spíte na boku, vybírejte měkčí, která chrání vaše klouby a celkově vás příjemně podepře. Jestliže se nejlépe vyspíte na břiše nebo zádech, pak volte matraci tvrdší.
Co se materiálu týče, nejčastěji se objevují na trhu matrace z paměťové pěny a z viscoelastické tzv. líné pěny. Ta mění svoji tvrdost v závislosti na teplotě a tlaku spícího, má větší hustotu, lepší odpružení a delší životnost. Paměťové matraci sice nějakou dobu trvá, než se přizpůsobí tělu a rovnoměrně rozloží jeho váhu, ale je vzdušná, lehká a odolná vůči roztočům. Ještě stále se prodávají také pružinové matrace, jejichž velkou nevýhodou je, že se nedají polohovat, proto se moc často v moderních ložnicích neobjevují.



Zajímavou skupinou matrací na trhu je řada Levitacy z viscoelastické paměťové pěny, která umí vytvořit stav beztíže a zajišťuje maximální spánkovou stabilitu, ať už rádi spíte jakkoliv. Pomáhá s problémy s oběhovým systémem a krční páteří. Je napuštěna esencemi z levandule, citrusových plodů a aloe vera a tím se stává velice odolnou vůči roztočům.
Zásady při výběru:
1. Nestyďte se a matrace vyzkoušejte – poležte si i v polohách, ve kterých nejčastěji spíte
2. Projděte více prodejen, porovnejte ceny a kvalitu
Pokud si kupujete matrace do manželské postele, odborníci doporučují pořídit si dvě různé. Při spaní se nebudete vzájemně rušit, a také si oba můžete zvolit tvrdost a typ podle svých preferencí.
Jestliže už máte nedávno koupenou matraci, která vám nevyhovuje, ale nechcete se jí zbavit, pořiďte si matracovou přistýlku. Je to slabá matrace, kterou překryjete tu stávající. Dodá vám pohodlí a je skladná, proto s ní můžete i cestovat a vzít si ji třeba na víkend na chatu.
Jak o ni pečovat?
Názory na životnost a správnou péči se různí. Zeptali jsme se proto pana Ing. Vladimíra Kubeše, jehož firma se výrobou matrací zabývá již mnoho let. „Existuje několik zásad, které všichni teoreticky známe, ale málokdy je dodržujeme. V první řadě bychom si měli uvědomit, že životnost matrace je 5-10 let. Po této době by se měla vyměnit za novou. Měla by se občas otáčet (hlava, nohy), aby se rovnoměrně opotřebovávala. Z hygienického hlediska bychom ji také měli opatřit svrchním potahem (pokud ho nemá), který můžeme často prát. V něm se zachytávají roztoči a také tekutina, každou noc totiž vypotíme okolo litru vody. Právě kvůli roztočům bychom také měli matraci nechat v zimním období venku přemrznout.“
To samé by mělo platit o polštářích a peřinách. I když naše babičky dávaly za slunného dne peřiny provětrat, není to dobrý nápad. Příjemná vůně totiž nevyváží množství namnožených bakterií a roztočů, které si teplo užívají. Příště tedy peřiny jen na mráz.
Hledáte poradenství, kvalitu a k tomu odpovídající zákaznický servis? Český výrobce značkového nábytku Montero nabízí široký výběr matrací splňujících veškeré hygienické a zdravotní normy. Jádra matrací jsou vyráběna z paměťových visco pěn, studených a bio pěn, latexových nebo kokosových desek a mají ventilační průduchy a anatomické podložky. Součástí matrací jsou i kvalitní potahy, které jsou snímatelné. Montero nabízí zdarma dopravu po celé České republice, vynošení a výměnu matrací kvalifikovanými pracovníky a také likvidaci obalů a staré matrace, to vše také zdarma.