Nemoci brambor

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pokud je část roku příliš mokro a další část příliš sucho, vznikají při pěstování brambor mnohé problémy. Pan Jiří Procházka přinesl ukázat, jak se takovéto počasí projeví na bramborách. Brambory nevypadají hezky, mají rozprasky, nebo mají zelené fleky od slunce, které na ně svétilo poté, co déšť odplavil část hrůbků. Díky vlhkosti se objevila i plíseň. Strupovitoat je vstupní brána pro hniloby. Vločkovitost, neboli kořenomorka, tvoří tečky, které nejdou odstranit. Nejsou závadné pro konzumaci, ale nevypadají dobře. Pokud si chceme koupit brambory na skladování ve sklepě, nesmí být vyprané. Pro správné skladování musí být ve sklepě tma, nízká teplota 2-5°c, a také trochu vlhký. Velkým problémem pro brambory představuje drátovec. Téměř nic na něho neúčinkuje. Pravidlem je nesázet brambory vedle řepy. Ta drátovci nevoní a proto se stahuje do brambor. Také mu vadí hluk a pohyb rostlin.

Publikováno: 12.11.2009, Autor: Receptář prima nápadů 2009 (37)

Mohlo by vás dále zajímat

Druhy brambor

Dnes si popovídáme o bramborách. Pan Jiří procházka nám poví vše, co o nich ví.

Brambory, jejich odrůdy a choroby

Reportáž o bramborách, proč jsou někdy brambory dražší, jaké jsou rozdíly mezi brambory, o které se pečuje a o které ne, ukázka odrůd brambor, které choroby se u brambor vyskytují.

Uskladnění brambor

Brambory jsou skvělé pro nás organismus. Vše, co obsahují ale mohou ztratit špatným skladováním. Podívejte se, jak tomu předejít.

Skladování potravin

Správné skladování potravin nám ušetří hodně času i financí.

Jak nejlépe sázet brambory

Šárka Zelenková předvede jak nejefektivněji sázet brambory

Deformace brambor

Deformace brambor