Jak si vypěstovat hlívu ústřičnou doma

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Dnes si povíme o pěstování hlívy ústřičné na slámě. A proč na slámě? Protože obsahuje všechny potřebné živiny pro růst podhoubí a zdárný vývoj plodnic hlívy ústřičné. Na všech druzích slámy roste hlíva stejně. Jedním z největších rizik je zplesnivění substrátu. je potřeba při přípravě slámu propařit velkým množstvím velice vařící vody, která zahubí zárodky plísní. Pěstování začneme tím, že si obstaráme velký, silný igelitový pytel a otýpku slámy. Slámu vložíme do pytle a ohřejeme si velké množství vařící vody. Nalijeme ji do pytle se slámou. Zavážeme nahoře provázkem a necháme do druhého dne vystydnout. Pak odstřihneme jeden roh a necháme vytéci vodu. Vezmeme sklenici se sadbou, rozmělníme lžící a vsypeme po částech do slámy, aby byla rovnoměrně rozmístěna po celé slámě. Pytel uzavřeme přes vatovou zátku, aby podhoubí mohlo dýchat. Pytel uložíme do teploty 20°c na 4-6 týdnů. Podhoubí se bude rozrůstat po celém pytli. Pytel přeneseme do chladnějšího prostředí 15°C, kde se začnou vytvářet plodnice. Do pytle uděláme 6-8 děr kterými plodnice vyrostou ven. jedna čtvrtina slámy se promění v plodnice.

Publikováno: 15.1.2017, Autor: VÁŠ PRIMA RECEPTÁŘ 2016 (2)

Mohlo by vás dále zajímat

Domácí pěstování hub

Domácí pěstování hub

Pěstování hlívy ústřičné

V dnešní reportáži nám pan Jaroslav Malý poví, jak se pěstuje hlíva ústřičná v domácích podmínkách.

Hlíva ústřičná a její pěstování

Hlíva ústřičná patří mezi mezi houby, které bychom měli pravidelně využívat v kuchyni. Jak si ji doma vypěstovat?

Pěstování hlívy ústřičné

Jak si doma vypěstovat hlívu ústřičnou?

Lesklokorka a hnojník

Lesklokorka, jiným názvem Reiši je sice jedovatá houba, ale velmi léčivě užitečná. Prozradíme také, jak poznat, že je houba zralá a vše, co potřebujete vědět o hnojníku.

Nekonečný koš na odpadky

Pokud vás nebaví složitě vyměňovat pytel v koši, ukážeme, jak si pouze pomocí háčků usnadníte práci a vyrobíte si nekonečný koš na odpadky.