Velikonoční kaktus

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Na velikonoce nám doma rozkvétají různé květiny. Mezi ně patří velikonoční kaktusy, latinsky rhipsalidopsis. Podobné jméno mají rhipsalis. Je to skupina kaktusů, které vůbec nevypadají jako kaktusy. Rostou převážně v tropech, na stromech, nebo na skalách, jako epyfitické rostliny a jejich výhony mohou být dlouhé 1- 3m. Doma se dají pěstovat lépe, nežli klasické kaktusy. S těmi je problém při přezimování, protože potřebují chlad. Zatímco rhipsalis se přezimují v pokojové teplotě. Známá květina je zelenec. Pěstuje se v bytě, na balkoně, v truhlíku i na záhoně. S ním souvisí další květina, také zelenec, ale odrůda orange. Ta se nesmí dát ven, musíme ji mít pouze doma a chránit ji před sluncem. Její květenství je nenápadné. Pěstuje se pro krásné listy se zabarvením do oranžova na řapících. Velkou zajímavostí je nejmenší banánovník světa. Dorůstá v dospělosti pouhých 40cm. Jeho příbuzný zakrslý banánovník, který je 4x větší kvete a má dokonce i jedlé malé banány.

Publikováno: 17.3.2006, Autor: Receptář prima nápadů 2006 (9)

Mohlo by vás dále zajímat

Jak pěstovat rhipsalis

Co je to rhipsalis? Má tento brazilský kaktus specifické požadavky na pěstování? Poradíme, jak se o něj starat a přesadit.

Epifytické rostliny

Kryštof Kolumbus objevil nejen Ameriku, ale také zvláštní stromy, které měly různé listy. Botanici ale zjistili, že se nejedná o listy, ale tzv. epifytické rostliny. Prozradíme, jaké druhy existují a jak epifyty přesadit z květináče na kůru.

Epifytické rostliny

Když na jednom stromě roste více rostlin, nazýváme je epifytické. Tyto rostliny používají strom jako oporu pro svůj vlastní růst.

Tato rostlina je lepší, než čistička vzduchu

Zelenec je skvělý pomocník pro alergiky, protože umí vyčisti vzduch od různých škodlivin.

Přesazování kaktusů

Přesazování kaktusů

Roubování kaktusů

Dana Makrlíková si povídá s odborníkem o roubování kaktusů.