Jarní výsev zeleniny

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Abychom se v letošním roce dočkali úrody, musíme už přiložit ruce k dílu a to konkrétně k výsevu. Šárka Zelenková poradí divákům, do čeho všeho je možné provést jarní výsevy. Malou řeřichu si můžeme předpěstovat například v malé plastové krabičce od másla. U výsevu vetších rostlin jako jsou celery, saláty nebo rajčata je důležité se zaměřit na nádoby, které jsou k tomuto účelu vhodné. Vhodná jsou různá platíčka, rašelinové květináče a rašelinové tablety, které nám umožní pěstovat jednotlivé rostlinky zvlášť. Další vhodnou nádobou je použití pařníčku, který si naplníme vhodným substrátem, Vhodný je lehký substrát, aby nám v něm dobře sadba vzcházela. Do pařníčku vyséváme do řádků nebo rozhozem semínek po celém povrchu pařníčku. Provedeme lehkou zálivku a následně si hlídáme světlo, teplo a vlhkost. Výsevy nepřehušťujeme a nepřemokřujeme, aby nedošlo k tvorbě plísní. V případě, že nám to počasí dovolí, můžeme vysévat i do půdy. Půda musí být kyprá a vyrovnaná do roviny. Před výsadbou je vhodná i dezinfekce půdy, která zabrání padání klíčních rostlin, ke kterému dochází napadením plísněmi. Pokud plíseň včas nezachytíme, dojde ke ztrátě celého výsevu. Dezinfekci půdy ve skleníku provedeme vhodným fungicidním přípravkem. Přípravek aplikujeme například z konve na již připravený záhon, který důkladně prolijeme. V pařníčcích aplikujeme přípravek formou postřiku z rozprašovače. Aplikaci přípravku je vhodné preventivně opakovat, ale zároveň má opakování i léčebný charakter.

Publikováno: 12.3.2017, Autor: VÁŠ PRIMA RECEPTÁŘ 2017 (2)

Mohlo by vás dále zajímat

Výsev sazenic

Výsev sazenic

Vysévání letniček a jejich nové druhy

Vysévání letniček a jejich nové druhy

Padání klíčních rostlin

Některé sazenice bývají napadeny půdními patogenními houbami. Ty poté způsobují padání rostlin. Určitým přípravkem se dá rostlinu ochránit.

Hubení plevele

Hubení plevele

Jak vysévat netradiční odrůdy rajčat

Na Josefa je ten správný čas pro výsev rajčat. Semena navíc namoříme přírodním přípravkem a tím si připravíme zcela zdravou a silnou úrodu.

Výsadba rajčat

Výsadba rajčat