Třezalkový olej

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Třezalka patří mezi léčivé bylinky. Nejlépe je ji sbírat kolem slunovratu, ideálně přímo na svatého Jana. Díky tomu se dostala mezi svatojánské byliny a dá se z ní vytvořit svatojánská olej, který je dobrý na různé neduhy našeho těla. Bylina se zpracovává jako macerát, anebo tinktura. Dá se i sušit na čaj. Dnes si ukážeme výrobu třezalkového macerátu. Použijeme sušené, nebo čerstvé květy, které nasypeme do sklenice s víkem. Zalijeme panenským olejem do 1cm nad výšku květů. Nyní necháme macerovat tři týdny na sluníčku, nebo proces urychlíme použitím teplé vodní lázně. Vodu v hrnci zahřejeme na 45°c a vložíme sklenici s třezalkou. Necháme 12 hodin působit. Na slití macerátu potřebujeme další čistou a vydenzifikovanou sklenici a sítko. Přelijeme a skladujeme v tmavé lahvičce. Olej ze sušených květů má žlutou barvu a z čerstvých květů má barvu červenou. Užití třezalkového oleje je intuitivní. Základem je použití 2 lžiček oleje před jídlem. To pomáhá na vředy a problémy s trávením.Také skvěle působí proti depresi a stresu. Dá se také používat s kokosovým olejem a slunečnicovým olejem k vytvoření krému. Používá se na hojení ran, jizev a na atopický ekzém.

Publikováno: 5.8.2018, Autor: Receptář prima nápadů 2018 (14)

Mohlo by vás dále zajímat

Co je to jícha?

Pomocí jíchy zvládnete na zahradě mnohé. Podpořit rostliny a jejich imunitu, dodat jim výživu, ale také zlikvidovat plevele nebo škůdce.

Výroba domácího repelentu

Některé rostliny nám voní, ale hmyzu naštěstí ne. Díky tomu se dá vyrobit účinný domácí repelent, který odpudí mouchy i komáry.

Jak vyměnit olej v zahradním traktoru?

Vyměnit olej v zahradním traktůrku zvládne i žena. Není na tom totiž vůbec nic složitého. Je pouze nutné si pamatovat správný postup.

Jak doma vyrobit pomádu na rty

Jak doma vyrobit pomádu na rty

Čistící písek na zahradní nářadí

Láďa Hruška ukáže jak si doma vyrobit čistící písek na zahradní nářadí.