Čínské umění s kameny

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Asi každý z nás už si přinesl domů z procházky nebo z výletu malý kamínek nebo kámen, který nás nějakým způsobem okouzlil. V Japonsku se takovému sbírání kamenů říká suiseki, a tomuto asijskému umění se věnuje i pan Igor Bárta, který o něm přednáší. Kámen, který si domů přineseme se čistí vodou nebo ocelovým kartáčem na vrtačce, pak se zalévá vodou nebo otírá látkou až do finální podoby. Hotové, opracované a zralé kameny se usazují do dřevěné podložky a dílo je tak kompletní. V podstatě je umění suiseki přenesení přírody k sobě domů, tak jako se to dělá s květinami nebo rybičkami.

Publikováno: 16.11.2007, Autor: Receptář prima nápadů 2007 (36)

Mohlo by vás dále zajímat

Okrasné kameny biseki

Sběratelka kamenů Kateřina Kastnerová nám v reportáži odhalí tajemství japonského umění biseki

Dekorativní kameny

Dekorativní kameny

21. díl, série 3 - Petr Vaněk - Svářeč/Sochař

Petr Vaněk se k řemeslu dostal trochu oklikou. Vystudoval lesnickou školu, ale spíš ho to táhlo k umění. Stal se proto svářečem a sochařem, který vytváří svoje díla ze šrotu a dalšího materiálu.

20. díl, série 3 - Petr Kovařík - Výrobce čokolády

Petr Kovařík vyměnil práci v korporátu za sladší povolání a spolu se svojí partnerkou vyrábí čokoládu. Jejich specializací jsou bean-to-bar čokolády, u kterých kontrolují maximální kvalitu už od výběru kakaových bobů až po jejich samotné zpracování. Důlež

Jak složit origami jeřába

Jak vytvořit za pomocí origami papírového jeřába,

Drátování dekorativních předmětů

Viděli jste někdy, jak vzniká drátenické umění?