Novinky v zelenině a květinách

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Novinky ze světa zeleniny a květin představí paní Ing. Ludmila Dušková. Ranné odrůdy brambor mají o něco delší vegetační dobu, nežli odrůdy velmi ranné. Je to asi 90 dnů. Jako první si představíme odrůdu Dali. Tato odrůda je vhodná na grilování i se slupkou. Mezi salátové odrůdy patří Anabella, která se hojně využívá do bramborového salátu. Také odrůda Princes je salátového typu A. Odrůda Valfi má fialovou barvu. Z brukvovitých odrůd zeleniny si představíme květák Gametam který má vegetační dobu pouze 70 dní a vytváří pěkné růžice. Také odrůda Rober má pěknou bílou růžici, která je krytá listy, takže nežloutne. Zelí Dita má nezvyklý tvar do špičky a je určena do salátů. Je odolná vůči praskání. Odrůda Zeus má pevnou hlávku. Z brokolicí je zajímavá Limba, která má krátkou vegetační dobu 65-75 dní. Hezkou růžici má také Cezar, který je vhodný pro zahrádkáře. Kapusta Předzvěst je zvláštní tím, že vytváří špičatější hlávku, která je velmi pevná. Ukážeme si také zeleninu napadenou plodomorkou zelnou, která způsobí, že u mladé sazenice zlikviduje vnitřek, takže se nevytvoří růžice. Na závěr si povíme, které druhy dvouletých květin je vhodné nyní sázet. Zajímavostí pro pěstitele slezových růží bude vysvětlení příčin skvrnitosti listů, které zapřičiňuje houbové onemocnění rzí slézovou.

Publikováno: 21.7.2006, Autor: Receptář prima nápadů 2006 (26)

Mohlo by vás dále zajímat

Jak si na zahradě založit vinohrad

Vinařka Jana Isopová popovídá o tom jaké podmínky je potřeba mít na založení vinohradu a názorně předvede jak zasadit vinnou révu

Správné sázení brambor

Správné sázení brambor

Nové odrůdy jablek

Nové odrůdy jablek

Brambory, jejich odrůdy a choroby

Reportáž o bramborách, proč jsou někdy brambory dražší, jaké jsou rozdíly mezi brambory, o které se pečuje a o které ne, ukázka odrůd brambor, které choroby se u brambor vyskytují.

Nové odrůdy jahod

Nové odrůdy jahod

Pěstitelská poradna: zelí

Pěstitelská poradna Ludmily Duškové: zelí a jeho odrůdy, správné využití různých druhů zelí