Tradice a zvyky na Filipojakubskou noc

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Ing. Petr Herynek nám povypráví o starých zvycích, které se v období Čarodějnic dodržovaly na českém venkově. Pole před osetím se chránilo proti zlým bytostem tak, že se na něj vyryla písmena JNK. Z loňských posvěcených a následně spálených kočiček se popel rozházel po poli. Pomáhalo to proti sněti obilné, housenkám či jiným škůdcům. Na kraj pole se postavily tři křížky z posvěcených kočiček. Lidé dávali dary v podobě ovoce a ořechů polím, řekám, sadům i studánkám. Před stavení se pokládal trs trávy, podle pověry musely nejprve čarodějnice všechny lístky trávy přepočítat, než mohly vstoupit. Většinou dříve zakokrhal kohout, symbol svítání a čarodějnice tak již neměly moc stavení škodit. Chceme-li si vyrobit netradiční dekoraci, můžeme zkusit čarodějnické koště. Potřebovat budeme pár březových proutků, které dozdobíme květy a sladkostmi. Děti si rády vyrobí symbolickou čarodějnici, kterou můžeme vyvěsit v zahradě.

Publikováno: 29.4.2005, Autor: Receptář prima nápadů 2005 (17)

Mohlo by vás dále zajímat

Umíte si postavit bezpečnou hranici na pálení čarodějnic?

Oslavte Filipojakubskou noc se vší parádou s bezpečnou hranicí na čarodějnice.

Čarodějnické dekorace

Už jste někdy viděli čarodějnici, která svůj let na sněm nějak nezvládla a skončila zapíchnutá v záhonu? Jednu takovou vám ukážeme.

Návod na bezpečnou hranici na pálení čarodějnic

Jak postavit hranici na pálení čarodějnic?

Čarodějnický věnec

Na oslavu 30. dubna by to chtělo nějaké tradiční dekorace. Třeba čarodějnický věnec. Ukážeme vám, jak si jej levně vyrobit.

Veselé koště

K blížící se lidové tradici pálení čarodějnic o filipojakubské noci si připravíme dekoraci veselé koště.

Návod na karnevalový čarodějnický klobouček

Podzimní rej halloweenských masek je tu. Máte už hotový kostým?