Bonusový materiál k 14. dílu: Anna Filipenská - hodinářka

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Učitel Anny Jaromír Ondráček vypráví od hodinářském řemesle, škole a v neposlední řadě i o Aničce. Hodinky jsem měla ráda už odmalička díky mému taťkovi, který je sbírá, a i mě vždycky zásoboval novými modely. V 8. třídě základní školy jsem se dozvěděla, že v Jihlavě se učí obor hodinář, který se dřív vyučoval v našem malém městečku Polná. Vždycky jsem byla spíše technický typ a hodinky jsem měla ráda, takže to bylo přesně něco pro mě! Hodinář může hodinky buď montovat a vyrábět nově, nebo opravuje rozbité. Moje práce ale spočívá v tom, že hodinky spravuji. To znamená, že se hodinky musí celé rozebrat, najít závada, spravit nebo vyměnit špatné nebo zničené součástky, pak se celý strojek musí vyčistit, následně se musí namazat a složit dohromady. Hodinář musí mít především velkou dávku trpělivosti a klidu. Důležité je si jít za svým snem, za tím, co vás baví a nekoukat při tom na to, co říkají všichni kolem. A když si najdete řemeslo co vás baví, tak to neflákat a snažit se být co nejlepší.

Publikováno: 11.8.2020, Autor: PrimaDOMA

Mohlo by vás dále zajímat

14. díl: Anna Filipenská - hodinářka - TV verze

Už její prastrýc byl mistr hodinářského oboru a tak se rozhodla pokračovat v rodinné tradici. Dnes pracuje pro firmu Dušák v Praze, která se věnuje renovaci a opravám vzácných hodinek.

Hodinář

Co obnáší práce hodináře?

Karel chce do domu Infrasaunu

Ten Karel si zase začal vymýšlet. Líbí se mu finská sauna, kterou si Josef Beneš nechal nainstalovat u sebe doma. Viděl ukázku z rychlé instalace, poskládat se dá kdekoliv za hodinku, stačí pak jen přívod elektřiny a už to frčí.

Bourání dveří do sklepa

Na stavbě to jede jako vlak, co nejde zastavit. Pustíme se do vybourávání vchodu do suterenu. Taky to znáte, že se do něčeho pustíte a říkáte si, to bude za hodinku hotové? Tak podobně se chlapi cítili, když si řekli, že vybourají kus cihlové nosné zdi na

Neskutečný recept na ananasové carpaccio

Ananasové carpaccio je skvělé na party, rodinou oslavu, nebo jen tak po nedělním obědě jako vitaminovou bombu.

Víte jak funguje chytrá elektroinstalace

Pan Boris Kamenický představuje systém chytré elektroinstalace, který šetří Váš čas i peníze.