Kde v každodenním životě narazíte na umělou inteligenci?

Umělá inteligence už rozhodně není záležitostí pouze filmů a knih ze žánru science fiction. Každý den jste obklopení prvky nejmodernějších technologií a možná o tom nemáte ani tušení. Kde všude v každodenním životě můžete narazit na umělou inteligenci?

(Zdroj: Unsplash)

Mobilní telefony

Mobilní telefony přímo srší umělou inteligencí. Například každý mobil pocházející z produkce značky Apple disponuje virtuální pomocnicí Siri, s tou si můžete během dne povídat nebo se jí zeptat na to, jaké bude počasí, případně ji poprosit o dohledání receptu na vaše oblíbené těstoviny. Podobnou „kámoškou“ je třeba i Google Assistant nebo Alexa.

Pokud existuje oblast, která z hlediska umělé inteligence u mobilních telefonů vyčnívá, pak jsou to vestavěné fotoaparáty. Konkrétně se jedná o automatický režim, při kterém na pozadí probíhá hned několik procesů, jako je například rozeznání focených objektů a následné vyvažování některých parametrů. Nemluvě o rozpoznání obličeje pro odemčení mobilního zařízení, které prochází právě přes čočku fotoaparátu.

Pomocníci v domácnostech

Některé domácnosti už z umělé inteligence těží několik let, jiné si na tento trend postupně zvykají. S umělou inteligencí se velmi často setkáte v rámci chytré domácnosti. Taková chytrá lednice vám například nahlásí, že dochází mléko. A pokud ji máte napojenou na svůj chytrý telefon, obdržíte tuto informaci právě do něj. Stejně tak vám může lednička nahlásit datum expirace některých potravin nebo případnou závadu.

Podobnou vychytávkou je také robotický vysavač. I ten můžete propojit se svým mobilem a udělovat mu příkazy prostřednictvím aplikace. Nastavíte mu například konkrétní čas, ve který má uklízet, a on vám na oplátku dá vědět, že má plný zásobník na prach nebo že se mu dostala do cesty nějaká nečekaná překážka.

Videohry

Videohry působí poslední roky čím dál „živějším“ dojmem a může za to mimo jiné právě umělá inteligence. Ta má za cíl působit jako člověk, a tím pádem vás ještě více vtáhnout do děje. Někteří odborníci však upozorňují na to, že se jedná spíše o chytré programy než o klasickou umělou inteligenci. Ať je to jakkoliv, zážitek z počítačových i videoher je nyní mnohem intenzivnější a reálnější, než tomu bylo před lety. Týká se to zejména akčních her a tzv. stříleček, nicméně pozadu zdaleka nezůstávají ani strategické hry.

Publikováno: 11.08.2022, Autor: 11.8.2022 5:01 | autor: Komerční prezentace