Nová okna: investice, která se vyplatí

Máte doma stará okna, která svým vzhledem ani funkcí nevyhovují dnešním požadavkům na bydlení? Na jejich výměnu nemusíte pohlížet pouze jako na nutné zlo. Jedná se totiž o investici, která hned v několika směrech může zlepšit kvalitu vašeho bydlení, a navíc vám pomůže ušetřit nemalou částku.

(Zdroj: Jakub Janíček, Pramos)

Ušetřete s novými okny díky nižší spotřebě energií

Výměna oken je aktuálně jedna z nejefektivnějších investic, kterou můžete udělat. Právě okna patří k nejslabším místům v obálce budovy, a proto bývají častým viníkem úniku tepla z bytu. Jejich výměnou můžete ušetřit až 40 % nákladů na vytápění. Novými okny si tak zajistíte na roky dopředu nižší spotřebu energie, a tím i nižší náklady na bydlení.

Dalším důvodem pro výměnu oken je také rostoucí inflace. Vaše peníze nemusí ztrácet hodnotu, ale můžete je chytře investovat do bydlení. Novými okny také zvýšíte komfort vašeho bydlení – kromě lepších tepelně izolačních vlastností vám pomohou odhlučnit venkovní ruch a také zvýší bezpečí domova.

Jaká okna vybrat?

Rozhodli jste se pro investici v podobě nových oken, ale nevíte, jaká jsou pro vás ta pravá? Na výběr máte hned z několika možností.

Pokud je vaším cílem ušetřit za energie a mít „za málo peněz hodně muziky“, sáhněte po oknech plastových. Ta kombinují právě přijatelnou cenu a dobré vlastnosti, což z nich dělá nejprodávanější okna na trhu. Dále pro ně hraje také to, že vyžadují ze všech materiálů nejmenší péči.

U dřevěných oken musíte počítat s dodatečné náklady na údržbu. Hliníková okna mají vlastnostmi blízko k oknům plastovým, ale cena je u nich výrazně vyšší. Plusem hliníku je však to, že umožňuje výrobu velkoformátových oken a dveří v moderním designu.

Nová okna: investice, která se vyplatí
Nová okna: investice, která se vyplatí (Zdroj: Jakub Janíček, Pramos)

Abyste dosáhli optimálního poměru vstupních a provozních nákladů, je třeba zohlednit i způsob vytápění, klimatické poměry v místě stavby nebo třeba orientaci fasády. Proto doporučujeme výběr konzultovat s odborníky, kteří vám pomůžou najít ideální řešení pro vaše bydlení.

Jak jinak ještě zvýšit úsporu energie?

S úsporou energie (a to jak v zimě, tak v létě) vám nemusí pomoci pouze nová okna. Vyplatí se také pořídit si venkovní žaluzie. Vzduchová kapsa, která se vytvoří mezi žaluzií a oknem při zavření lamel, totiž brání rychlému ochlazování vnějšího skla a ostění. Tím v zimě poslouží jako další izolační vrstva.

V létě vám vnější žaluzie pomohou proti nadměrnému zahřívání slunečními paprsky. Nemusíte tak používat klimatizaci, protože vnitřní teplota zůstane celé léto příjemná a vy tak znovu ušetříte na účtech za elektřinu.

Publikováno: 16.06.2022, Autor: autor: Komerční prezentace

Mohlo by vás dále zajímat

Jak zajistit úsporný provoz bazénu?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Ušetřete za provoz bazénu! Bazénový specialista představí možnosti úspory financí.

Co přináší servis plynových kotlů

Jak servisovat plynový kotel?

Výhody energeticky pasivních domů

Inženýr Petr Morávek hovoří s Danou Makrlíkovou o výhodách energeticky pasivních domů

Jak zateplit dveře u chalupy

Jak zateplit dveře u chalupy

Představení domů šetřících energii

Představení domů šetřících energii

Jak šetřit za energie v domácnosti

Děsí vás účty za energie? Podívejte se, za kolik energie nakupujete od dodavatele a zda by vám jiný dodavatel nenabídl lepší cenu.

ČTĚTE DÁLE

Víte, kam vyhodit CD, toner a další kancelářské odpady?
Víte, kam vyhodit CD, toner a další kancelářské odpady?

Komerční prezentace

Tonery, které používáme v tiskárnách, a ostatní kancelářský odpad mohou mít významný dopad na životní prostředí, pokud nejsou správně recyklovány.

10 tipů, jak zvládnout rekonstrukci kuchyně
10 tipů, jak zvládnout rekonstrukci kuchyně

Komerční prezentace

Rekonstrukce kuchyně je vzrušujícím, ale náročným projektem, který může zásadně změnit srdce vašeho domova. Víte, jak ji správně naplánovat?