Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?

Rekuperace vzduchu je žhavé téma posledních let. V minulosti docházelo k výměně vzduchu větráním a také v důsledku nedokonalostí i netěsnostmi oken, dveří a stěn. Těsné, moderní a energeticky nenáročné domy, které se v současné době staví, tento způsob větrání nepreferují. Větrání zde nahradila rekuperace. Co to ale vlastně je? Jaké to má výhody? A je možné realizovat rekuperaci i na starších domech? Na všechny otázky máme odpovědi.

Rekuperace vzduchu je již nezbytností každého moderního domu
Rekuperace vzduchu je již nezbytností každého moderního domu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Rekuperace vzduchu – co to je? 

Rekuperace vzduchu je zpětné získávání tepla. Pro přesnější představu, přiváděný venkovní čerstvý vzduch prochází přes rekuperační výměník uvnitř vzduchotechnické jednotky, do něhož z druhé strany vstupuje teplý odpadní vzduch z objektu. Obě vzdušiny jsou přitom od sebe dokonale odděleny soustavou kanálů, aby nedocházelo ke zpětnému průniku pachů z odváděného do přívodního vzduchu. Přes stěny kanálů pak teplo z odpadního přechází do přívodního, který je tak předehříván. Rekuperační výměníky dosahují vysokých účinností předání tepla, běžně kolem 90 %. 

Jak rekuperace vzduchu funguje? 

Odpadní vzduch o teplotě 22 °C předehřeje venkovní přiváděný vzduch z teploty -5 °C až na 20 °C. Rekuperace vzduchu je dokonce nutnou součástí celého VZT systému, protože sama dům nedokáže vytopit. Díky rekuperaci se velmi výrazně sníží množství spotřebované energie, která je zapotřebí k dohřátí čerstvého vzduchu na teplotu interiéru, ale zde technické možnosti rekuperace končí. Pokrytí tepelných ztrát objektu prostupem, případnou infiltrací a dohřevem vzduchu po rekuperaci na pokojovou teplotu musí zajistit otopná soustava.

Rekuperace zajistí čistý vzduch v celém domě
Rekuperace zajistí čistý vzduch v celém domě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jaká je účinnost rekuperace? 

Účinnost rekuperace představuje účinnost zpětného získávání tepla, což je odpadní teplo pro předehřev chladného čerstvého vzduchu. Účinnost rekuperace se musí přitom pohybovat mezi 0–100 %. 

Přičemž: 

  • Nulová účinnost je účinnost otevřeného okna, kdy je teplý vzduch bez užitku odváděn a studený, čerstvý vzduch je naopak přiváděn do místnosti, která se rychle ochlazuje až na venkovní teplotu. 
  • 100% účinnost je bohužel opět nerealizovatelná. Nastala by ale tehdy, pokud by se přiváděný vzduch ohřál od odváděného na jeho původní teplotu. Místnost by byla větrána bez ztráty energie. 
  • Reálná účinnost rekuperace se obvykle pohybuje podle běžně dostupných vzduchotechnik od 30 do 90 %, přičemž účinnost nad 60 % se považuje za dobrou a nad 80 % potom za špičkovou. 

Jaké je využití rekuperace 

Rekuperační výměníky tepla se nejčastěji osazují přímo do větracích jednotek. Rekuperaci je tak možné využít prakticky ve všech typech objektů při hygienicky nutném větrání – a to od bytů a rodinných domů přes občanské stavby, bazény až po průmyslové stavby. Rekuperační výměníky je možno využít i v klimatizovaných objektech, kde pak dochází v letních měsících k rekuperaci chladu, kdy se přiváděný teplý vzduch ochlazuje odváděným, klimatizací vychlazeným vzduchem.

Proč rekuperaci

  • Úspora za teplo: Pravidelně větráte? Pak díky větrání skrz rekuperační jednotku ušetříte nemalé peníze za vytápění. Ušetřit může až 30 %. 
  • Čerstvý vzduch po celý rok bez zbytečného úniku tepla. Dejte sbohem dlouhému větrání. Omylem jste spálili buchtu? Větrací jednotka v rekuperačním systému se postará o rychlou likvidaci. 
  • Čistý vzduch, který ocení především alergici. Rekuperační jednotka je vždy vybavena kvalitními filtry, které se postarají o čerstvý vzduch bez alergenů a polétavého prachu. 
  • Zapomeňte na plísně: Rekuperační jednotka velmi účinně redukuje vzdušnou vlhkost a kondenzaci na zdech, kvůli kterým se na zdech tvoří plísně. 
  • Trápí vás radioaktivní plyn radon? Rekuperace s lehkým přetlakem je pro tento problém efektivním řešením. Dokáže jeho koncentraci efektivně snížit. 
  • V létě pomůže v domě udržet příjemnou teplotu. Pozor: abyste dosáhli této výhody,  musíte zvolit aktivní rekuperaci, která domov ochladí a vzniklé teplo využije v domácnosti. 

Mýty o rekuperaci vzduchu 

Pokud jste o rekuperaci už někdy slyšeli, určitě jste také zaslechli různé polopravdy, které mezi lidmi kolují. Pojďme se na ně podívat. 

  • Rekuperace je technologie, kterou můžete nainstalovat jen do nového projektu pasivního nebo nízkoenergetického domu. Není to pravda, protože ji můžete využít i ve starších nemovitostech. Aby byl ale únik tepla co nejmenší, měli byste vyřešit i otázku dalších úsporných opatření (zateplení a nová okna). 
  • Majitelé s rekuperací už nikdy nemohou otevírat okna. Ani to není pravda, otevírat je samozřejmě můžete, jen tím snížíte efektivitu větrání pomocí rekuperace.
  • Centrální rekuperační výměník je velmi hlučný a fouká. Není to pravda, protože dnešní výměníky jsou konstruované tak, aby měly tichý provoz.
  • V jednotlivých trubkách se drží nečistoty a vzniká v nich plíseň. Ani to není pravda, protože veškerý vzduch prochází přes filtraci a je také odvlhčen. Moderní systém potrubí má ve většině případů i speciální antibakteriální vrstvu. 
  • Zvenčí se do domu společně se vzduchem dostanou i různé zápachy z okolí domu. I to je ale mýtus, protože dovnitř se díky filtraci dostane pouze čistý vzduch. 
  • Většina lidí si myslí, že je systém rekuperace vhodný jen do nových staveb typu pasivní dům nebo nízkoenergetický dům. To ale není pravda, vyplatí se i ve starších domech, bytech a v některých velkých budovách, jako je veřejný bazén. 
Rekuperace může mít různou podobu. Existují i takové, které ovlivňují pouze jednu místnost
Rekuperace může mít různou podobu. Existují i takové, které ovlivňují pouze jednu místnost (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Existuje několik typů rekuperace 

  • Pasivní rekuperace vede proudy vydýchaného a čistého vzduchu tak, aby kolem sebe prošly výměníkem. Než odpadní plyny odejdou, předají část své tepelné energie čerstvé dodávce. Musíte ale počítat s tím, že v létě rekuperaci prakticky nevyužijete. S pasivní rekuperací docílíte jen snížení tepelných ztrát v zimě. Jde o poměrně levný systém. 
  • Aktivní systém ale pracuje chytřeji. Odpadní vzduch prochází studeným výparníkem tepelného čerpadla a než odejde z domu, předá většinu své tepelné energie (včetně kondenzačního tepla vodní páry) chladivu. To pak předá tepelnou energii přiváděnému vzduchu. Aktivní rekuperace je dražší ale účinnější. V horkých letních dnech navíc může fungovat obráceně jako klimatizace. Aktivní rekuperaci je možné využívat po celý rok. Funguje totiž podobně jako tepelné čerpadlo, tedy v zimě zde dochází k rekuperaci tepla a v létě zase k chlazení čerstvého vzduchu.
  • Centrální větrací systém má jednu velkou řídicí a ústřední jednotku, do níž vede síť potrubí a dochází zde k výměně tepla z odpadního vzduchu. Rekuperační jednotka bývá umístěna v technické místnosti, kde se systém o vše postará. Počítejte ale s tím, že centrální rekuperaci je nutné obvykle zahrnout do realizace už při projektování domu. Centrální rekuperace je mnohem účinnější, a také vám radikálně sníží tepelné ztráty v celém domě. 
  • Decentrální větrací systém s rekuperací představuje řešení bez hlavní jednotky. Jde o malé zařízení, které je nainstalováno na stěnu domu. Je výhodné především pro svou cenu – jde o levnější variantu, nevyžaduje totiž žádnou velkou stavební úpravu. Vhodné je v případě, když potřebujete větrat pouze jednu místnost. Tento typ větrání je ideální třeba do ložnice, kde vám zajistí čerstvý vzduch i během noci. Nutno vzít ale v potaz, že tento typ není tak účinný jako centrální rekuperace a dochází při něm pouze k výměně vzduchu bez zpětného ohřevu.

Jaké jsou nevýhody rekuperace vzduchu

  • vysoké pořizovací náklady 
  • náklady na údržbu (potřebuje pravidelnou údržbu, která sice není náročná, ale něco stojí)
  • dlouhá doba návratnosti 
  • otevírání oken je sice možné, ale smaže to pozitivní efekt rekuperace
Rekuperace může v létě také vzduch ochlazovat
Rekuperace může v létě také vzduch ochlazovat (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Rekuperace ano, nebo ne? 

Konečné rozhodnutí je na vás. Jediná situace, kdy v podstatě nemáte na vybranou, je stavba pasivního domu, ten v našich klimatických podmínkách bez rekuperace nepostavíte. O rekuperaci byste rovněž měli přemýšlet i tehdy, když nechcete často větrat. V ostatních případech zohledněte všechny faktory, které se s rekuperací pojí, tedy investici a její návratnost, vaše zvyklosti ve větrání, přítomnost alergika a zvolte to, co je pro vás nejlepší.

Pokud se pro rekuperaci rozhodnete, při výběru se samozřejmě zajímejte o reference, abyste nezvolili špatného dodavatele. Také nezapomeňte, že na řízené větrání také potřebujete mít vypracovaný projekt kvůli posouzení energetické náročnosti budovy a kvůli energetickému štítku, který by měl být součástí kolaudace. 

Dotace na rekuperaci 

Jelikož jde o jeden z alternativních zdrojů, který snižuje energetickou náročnost domu, můžete na něj od státu získat dotaci – a to ve známém programu Nová zelená úsporám. Výhodou je, že o ni můžete zažádat jak v rámci novostavby, tak i u již stojícího domu. To, že zrovna nestavíte, rozhodně není překážkou. Pro čerpání dotace je ale dobré, abyste sledovali aktuální podmínky. 

Zdroj informací: elektrina.cz, alfahaus.cz, loxone.com, atelier-partika.cz

Publikováno: před 1 týdnem, Autor: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás dále zajímat

Co víte a nevíte o rekuperaci?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Rekuperace od A po Z

Jak nainstalovat rekuperaci?

Rekuperace je využití odpadního tepla pro předehřev chladného, čerstvého vzduchu. Rekuperační jednotku do tiny house bude potřeba smontovat a nainstalovat.

Jak větrat v chladném počasí

Jak v chladných dnech větrat?

Víte, jak správné odvětrávání ovlivňuje vaše zdraví?

Jak správně větrat a jaké jsou nejlepší systémy na přívod čistého vzduchu

Rostliny jako čističky vzduchu

Veronika Nováková si povídá se svým hostem o čištění vzduchu v interiéru pomocí pokojových rostlin.

Systém proti vlhké a studené koupelně

Systém proti vlhké a studené koupelně

ČTĚTE DÁLE

Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?
Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?

Dům

Rekuperace vzduchu ano, či ne? Co to vlastně je? A proč byste si ji měli pořídit? Je pouze pro nové domy? Na všechny položené otázky máme odpovědi.

Kontejnerové bydlení má svá pozitiva
Kontejnerové bydlení má svá pozitiva

Dům

Kontejnerové bydlení je stále oblíbenější pro své elegantní a ekologické řešení. Je to moderní a pohodlné bydlení pro jednadvacáté století.

Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?
Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?

Dům

Ochrana před požárem je důležitá a rozhodně by se neměla podceňovat. Co byste ale měli dělat, abyste svůj domov před požárem ochránili? Poradíme vám.

Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?
Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?

Dům

Udržitelné světelné zdroje jsou zásadním tématem dneška i budoucnosti. Víte, jaké osvětlení je to nejvíce udržitelné a které byste měli mít doma? Poradíme vám.

Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se
Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se

Dům

Udržitelná svítidla se z mnoha důvodů stávají součástí běžných domácností. Chcete vědět proč? Chcete vědět, jaká světla jsou ta nejudržitelnější?

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?