Víte, jaké jsou panely na stěnu do kuchyně?

Panely na stěnu jsou oblíbené, protože se jednoduše instalují. Obvykle vám k tomu totiž vystačí jen lepidlo nebo šrouby. Mimo to se také snadno udržují a čistí bez toho, aby to bylo na úkor odolnosti nebo životnosti. Kuchyňské panely jsou vyrobeny z vysoce odolných materiálů, které jsou odolné proti vyblednutí, poškrábání i jinému poškození. Nabídnout mohou i nápaditý design. K čemu ale slouží? A jaké vám to dává možnosti? To se dozvíte v našem článku.

Panely na stěnu kuchyně jsou velmi praktické (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Panely na stěnu kuchyně jsou velmi praktické (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Panely na stěnu kuchyně – k čemu slouží? 

Panely na stěnu kuchyně chrání stěnu před skvrnami a zašpiněním. Mimo to mají stále více také estetický význam. Díky velkému výběru materiálů, které k tomu můžete použít, povrchových úprav i barevných schémat, existuje dnes nepřeberné množství různých panelů na stěnu za kuchyňskou linku, z nichž je obtížné si vybrat. Kuchyňský panel si totiž musíte vybírat nejen podle dispozice a barevného řešení kuchyně, ale i s ohledem na další kritéria, jako je snadná aplikace, čištění, údržba nebo také tepelná odolnost. My vám s tím pomůžeme.

Panely na stěnu vybírejte podle tvaru a rozměru kuchyně

Podle rozměrů kuchyně se můžete rozhodnout třeba pro panel, který je velký pouze jako varná deska nebo sporák. Mimo to však můžete zakrýt také celý prostor mezi horními a dolními skříňkami linky. S ohledem na výšku stropu a skříňkami umístěnými na stěně může kuchyňský panel klidně sahat až do stropu. V jiném případě se můžete rozhodnout pro to, že zbývající prostor nad panelem dokončíte epoxidovou pryskyřicí nebo omyvatelnou barvou.

Co jste možná nevěděli:

Kuchyňské panely na stěnu nemusíte mít pouze v prostoru, kde se vaří a připravuje jídlo (jak jsme se již zmínili), můžete je použít i nad skříňky do prostoru sahajícího až ke stropu. Kromě toho je ale můžete použít i na stěnách, kde není kuchyňská linka. Možnosti kuchyňských panelů jsou vskutku velmi rozsáhlé.

Barvy panelů na stěnu nepodceňujte 

Barvy panelů na stěnu kuchyně nepodceňujte, protože mají vliv na celou kuchyň. Důležité proto je, aby použitý panel ladil s horní částí linky. V úvahu je však nutné vzít také podlahu, strop a desku linky. Jasné a světlé barvy mohou pomoci prosvětlit kuchyň. Kontrastní panely jsou ideální do většího prostoru. Vhodné jsou i konzultace s odborníkem ohledně výběru toho nejvhodnějšího materiálu pro vaši kuchyň. Vyhnout se tím můžete různým nepříjemnostem a docílit tak můžete toho nejlepšího funkčního i estetického efektu.

A jaký materiál tedy zvolit? 

Kromě plynulého začlenění do stylu vaší kuchyně by měl kuchyňský panel odolat také vysokým teplotám, zvlášť pokud je rovněž umístěn za varnou deskou nebo sporákem. Mimo to by měl být také odolný vůči času, opotřebení, častému mytí i čisticím prostředkům. I proto je vhodné dodržet minimální vzdálenost mezi varnou deskou (sporákem) a kuchyňským panelem, lze to vyřešit i s pomocí využití kombinace s ocelovým panelem. 

Skleněné panely do kuchyně

Skleněné panely jsou obvykle vyrobeny z kaleného skla a vybraný motiv pak zdůrazňuje styl vaší kuchyně. Mohou se totiž upravit na míru, tedy potisknout graficky nebo fotograficky. Skleněné panely dokáží dokonale nahradit tradiční keramické nástěnné obklady. Skleněné panely jsou velmi estetické a obohacují vzhled celé místnosti, zdobí kuchyň a zároveň chrání také zeď před nečistotami a skvrnami od vaření. Mají totiž dobrou odolnost proti vysokým teplotám. Cena těchto panelů navíc není příliš vysoká. Oproti panelům nebo obkladům z přírodního kamene jsou rozhodně dostupnější. 

Lesklé skleněné panely se hodí do moderní kuchyně
Lesklé skleněné panely se hodí do moderní kuchyně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

MDF desky 

MDF desky mají povrchovou úpravu s laminací. Laminát je extrémně všestranný materiál, který je možné i při montáži snadno tvarovat a ořezávat. Díky lehkosti je potom možné tyto panely na stěnu připevnit pomocí tmelu nebo oboustranné PVC lepicí pásky bez nutnosti zednických prací. Jde tedy o velmi praktické řešení, které je vysoce odolné. Vybrat si můžete laminátový panel z široké škály designů, barev a povrchů, který je rovněž nenáročný na údržbu. Laminátové panely mohou být dokonalými reprodukcemi kovu, dřeva i kamene. Pokud vyberete ten správný design, který splyne s kuchyňskou linkou, docílíte tak zcela kompaktního prostoru. Vhodné jsou však i kontrastní designy, které pro změnu umožní vyniknout kuchyňské lince. Lesklé panely pak působí skvěle v moderní kuchyni, jsou však náročnější na údržbu. 

Ocelové panely 

Ocelové panely jsou ideální do prostoru za sporák nebo varnou desku. Ocel je přirozeně antibakteriální a vysoce odolná proti nárazům, poškrábání i oděru, teplu a vlhkosti. Snadno se čistí, ale vyžadují péči a častou pozornost, aby se zabránilo nevzhledným skvrnám a otiskům prstů. Stejně jako tvrzené sklo, je i ocel obtížně tvarovatelná při montáži. Z tohoto důvodu volte rozměry panelu velmi obezřetně. 

Mramorové panely 

Mramorové panely se vyznačují odolností vůči nárazům a zvláště tvrdým povrchem s přídavkem nízké pórovitosti. Jsou proto také velmi odolné i vůči kyselinám a mastnotě. Křemenné desky jsou potom dostupné hned v několika variantách tvarů, rozměrů a tlouštěk. Vybírat si můžete z prakticky nekonečné škály barev. Tenčí mramorové desky je možné tvarovat a ořezávat i během montáže, ale musí to provádět profesionálové. 

Panely na stěnu mohou mít různou podobu
Panely na stěnu mohou mít různou podobu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Keramické panely 

Keramické panely patří k tradičním velmi oblíbeným materiálům, které jsou odolné vůči vysokým teplotám. I ty se vyrábějí v široké škále barev. Jejich velkou výhodou je snadné čištění. Použití keramických panelů místo běžného obkladu navíc minimalizuje existenci spár. Keramické panely jsou dostupné nejen v obdélnících, ale i čtvercích nebo kosočtvercích. 

Panely z kameniny 

Kameninové panely jsou moderní evolucí keramických panelů. Jsou neuvěřitelně odolné a dostupné jsou v různých velikostech. Jde je osadit s takřka neviditelnými spárami. Vybírat si můžete z široké nabídky barevných schémat, matných, lesklých, hladkých nebo strukturovaných povrchových úprav. Hodí se proto k jakémukoliv stylu kuchyně. Kamenina je navíc odolná a snadno se udržuje. Pokud však na ni budete chtít umístit police, tyče nebo jiné příslušenství, radši si na to objednejte kvalifikovaného odborníka, abyste si panely zbytečně nepoškodili. 

Zdroj informací: baumax.cz; inspirace.siko.cz; downtonabbeycooks.com

Publikováno: před 3 týdny, Autor: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Stůl pro studenty musí mít správné parametry
Stůl pro studenty musí mít správné parametry

Interiér

Vybíráte pracovní stůl pro studenty? Nezapomeňte se potom zaměřit na důležité parametry, aby byl nejen stylový, ale také dokonale funkční a ergonomický.

Len v interiérovém designu
Len v interiérovém designu

Interiér

Len v interiéru je zajímavým přírodním materiálem, který dodá místnostem klasický styl. Velmi dobře se čistí a udržuje a materiály z něj vydrží velmi dlouho.

Kuchyňská pracovní deska jako odraz životního stylu i designových preferencí
Kuchyňská pracovní deska jako odraz životního stylu i designových preferencí

Interiér

Kuchyňská pracovní deska dokresluje vzhled celé kuchyně. Vhodný výběr podpoří funkčnost linky a prodlouží její životnost. Jak vybrat vhodnou desku?

Kubismus neztratil šťávu ani po více než sto letech
Kubismus neztratil šťávu ani po více než sto letech

Interiér

Kubistický interiér ve své původní podobě je přehlídkou designérských nápadů, čistých tvarů i zajímavých barevných kontrastů. V mnohém může inspirovat i nás.

Sláma nepatří jen do chléva. Zkuste slámové dekorace!
Sláma nepatří jen do chléva. Zkuste slámové dekorace!

Interiér

Sláma jako výzdoba bude opravdu originálním prvkem ve vašem interiéru. Nemusíte se bát kombinovat různé styly a prvky. Tato přírodnina se hodí všude.

Multifunkční hrnec – pomocník, který šetří čas i peníze
Multifunkční hrnec – pomocník, který šetří čas i peníze

Interiér

Multifunkční hrnec je ideální spotřebič do každé kuchyně. Svou variabilitou přípravy pokrmu konkuruje ostatním spotřebičům. Jak vybrat správný hrnec?

Zkoukněte nové trendy v bytovém textilu pro rok 2024
Zkoukněte nové trendy v bytovém textilu pro rok 2024

Interiér

Trendy v textilu se mění. Chcete levně osvěžit svůj již okoukaný interiér? Porozhlédněte se po trendovém bytovém textilu. Nevíte, co je v trendu? Poradíme.

Zařiďte školákům vhodné místo na učení
Zařiďte školákům vhodné místo na učení

Interiér

Vybíráte stůl pro školáky? Při jeho výběru se zaměřte na několik důležitých faktorů, díky kterým bude pro dítě skvělým místem pro učení i tvoření.

Jak využít kožešinu v interiéru
Jak využít kožešinu v interiéru

Interiér

Vhodný materiál do bytu, domu či na chatu vytvoří jedinečné kouzlo a zajímavý design. Vhodně zvolená kožešina v interiéru bude pro vás jistě inspirací.

Ekodesign v interiéru je klíčovým trendem naší budoucnosti
Ekodesign v interiéru je klíčovým trendem naší budoucnosti

Interiér

Ekodesign je populárním trendem, protože zohledňuje potřeby prostoru i okolní přírody. Chcete vědět více? Máme pro vás zajímavé informace.

Pusťte si do domu koloniální styl bydlení
Pusťte si do domu koloniální styl bydlení

Interiér

Koloniální styl bydlení je jednoduchý a čistý. Inspirovat se můžete třeba stylem safari, který s koloniálním stylem bydlení úzce souvisí.

Květinářka radí: Výzdoba může být i minimalistická
Květinářka radí: Výzdoba může být i minimalistická

Interiér

Pro vytvoření zimní výzdoby využíváme většinou živé či umělé květiny. Zkusme pro tento čas zakomponovat do aranžmá stálezelený keř Skimmia japonica.