Balkónová zahrádka: Jak sklízet vlastní úrodu i v bytě?

Žijete v bytě, nemáte k dispozici zahradu, ale i přesto chcete vlastní zeleninu? I na balkóně se toho dá hodně zvládnout. Musíte však dodržovat určitá pravidla. Pokud si správně vyberete, můžete se už za několik měsíců těšit ze své vlastní úrody.

(Zdroj: Unsplash)

Začněte s předpěstováváním včas

Mohlo by se zdát, že do začátku zahradnické sezóny zbývá ještě plno času. Opak je ale pravdou! S předpěstováváním rostlinek doma se začíná poměrně brzy. Dokonce i v mnohých supermarketech najdete už teď zahradnické vybavení za akční ceny. Zkuste si třeba prolistovat Penny leták na příští týden a uvidíte sami – substrát, květináče nebo třeba konvičku na zalévání seženete s výraznou slevou.

Postup je jednoduchý. V první řadě zvažte, kolik máte na balkóně prostoru. Vejdou ve vám tam dva truhlíky a jeden květináč nebo třeba čtyři truhlíky a pět květináčů? To už je velký rozdíl! Až budete mít představu o tom, kolik rostlinek balkón zvládne pojmout, můžete začít s plánováním.

Začněte s předpěstováváním včas

Vyberte si v rostlinky, které chcete pěstovat, nakupte semínka a zeminu a pusťte se do toho! Na obalu každé odrůdy máte zpravidla uvedeno, kdy je potřeba ji zasít. Některé se nechávají klíčit od ledna, jiné třeba až od března. Existují dokonce takové plodiny, které se bez předpěstování zcela obejdou. Týká se to například ředkviček, které stačí nasít rovnou do hlíny v truhlíku na balkóně.

Pro účely předpěstovávání je možné koupit minipařeniště, která jsou pro tyto účely přímo určená. Stačí vám ale i jednodušší vybavení. Někteří pěstitelé například používají plata od vajec, která naplní vhodným substrátem. Jen si dejte pozor při zalévání, aby se vám nerozmočila!

Postupujte podle kalendáře. Je potřeba doporučení více méně následovat, bez toho vám totiž některé rostlinky nemusí vyrůst včas. Pokud nechcete předpěstováváním ztrácet čas, nebo je příliš pozdě začít, můžete si koupit již hotové sazeničky. Oproti semínkům si však znatelně připlatíte.

Balkónová zahrádka: Jak sklízet vlastní úrodu i v bytě?
Balkónová zahrádka: Jak sklízet vlastní úrodu i v bytě? (Zdroj: Unsplash)

Zvažte svoje možnosti

Při plánování vaší budoucí úrody zvažte vaše možnosti. Zejména orientace balkónu hraje poměrně zásadní roli. Některé druhy totiž můžete vystavit celodennímu výsluní, zatímco jiné pouze rannímu sluníčku. Informace o tom, které druhy zeleniny dobře snáší stín a které naopak potřebují velké množství slunečního svitu, najdete na zadní straně balení všech semen.

Obecně se na balkón hodí spíš teplomilné odrůdy. Ideální jsou malá keříková nebo cherry rajčátka, různé druhy bylinek jako bazalka, tymián či rozmarýn, některé odrůdy jahod nebo ředkvičky.

Neměli byste zapomenout ani na kvetoucí rostliny. A to zejména pokud se váš byt nachází ve vyšších patrech. Vysoko nad zemí se totiž pohybuje jen velmi málo hmyzu, který by mohl vaši zeleninu opylovat. Pěstováním kvetoucích rostlinek si váš balkón nejen hezky vyzdobíte, ale zároveň přilákáte i tolik potřebné opylovače.

Na některé odrůdy a druhy rovnou zapomeňte

Asi vás nepřekvapí, že ne každý druh zeleniny se na pěstování na balkóně hodí. Důvody přitom mohou být různé. Některé odrůdy vyžadují příliš mnoho prostoru, a proto by vám zabíraly zbytečně moc místa, jiným zase rostou kořeny hluboko do země, a proto by v květináči nepřežily. Potom existují i takové případy jako je například cuketa, která jako rostlina prosperuje na balkóně velmi dobře, plodí však spíše výjimečně.

Každý balkónový zahradník se musí popasovat s jinými možnostmi. Zelenina, která jde někomu jinému, vám možná růst nebude. A nebo naopak – druhy, s nimiž si ostatní nevědí rady, vám budou růst na jedničku. Je potřeba to vyzkoušet. Naštěstí se nejedná o tak velkou investici, abyste jí poté museli litovat.

Rostliny potřebují vodu

Pamatujte, že balkóny bývají poměrně horké, zejména pokud na ně celý den svítí slunce. Rostliny pak mohou snadno trpět nedostatkem vody. Naprostý must-have jsou proto samozavlažovací truhlíky.

Jejich výhody jsou hned dvě. Rostliny v nich vydrží déle hospodařit s vodou, kterou jim nalijete, a proto můžete v klidu i na pár dní odjet. Navíc dokážou pojmout mnohem větší objem vody. Kromě toho nemají zespoda otvory, a proto nehrozí, že budete pravidelně vyplavovat sousedy z bytu pod vámi.

I v bytě si můžete snadno vypěstovat svoji úrodu, musíte však volit správně. Ideální jsou ředkvičky, jahody, cherry rajčátka a bylinky, s trochou péče ale snadno zvládnete i ledové saláty, hrách nebo mrkev. Vstupní investice je malá, a tak v podstatě za pár korun můžete celé léto sklízet čerstvou zeleninu z vlastního balkónu.

Publikováno: 06.03.2023, Autor: autor: Komerční prezentace

Mohlo by vás dále zajímat

Zahrádkářská poradna: Balkon na sever, květy paprik, mykorhizní houby u starších stromů

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak si poradit s balkónem, který je orientovaný na sever? Je nutné vyštipovat květy na paprikách? A jak dostat mykorhizní houby do kořenového systému starších stromů a keřů?

Speciál - předání výhry

Předání výhry výherci jarní soutěže

Jak správně pěstovat bylinky

Bylinky jsou zeleným zlatem pro naše zdraví. Proč si je nepěstovat v blízkosti kuchyně?

Prima Nápady - Barvínek

Sháníte rostlinu, která nepotřebuje tolik zalévat a může být na přímém slunci? Můžete si pořídit rostlinu zvanou barvínek, která se hodí přesně na tyto místa a stačí ji jednou za 14 dní přihnojovat.

Řízkování muškátů

Řízkování muškátů

Kořenokvětka a zelenec

Vaše chvíle pohody v pravé nedělní poledne! Oblíbený magazín pro pěstitele, chovatele, chalupáře, kutily a všechny, kdo chtějí pěkně a pohodlně bydlet, příjemně relaxovat či zdravě žít. Pořad s Václavem Postráneckým a jeho hosty, plný nejen sezónních rad,

ČTĚTE DÁLE

Víte, kam vyhodit CD, toner a další kancelářské odpady?
Víte, kam vyhodit CD, toner a další kancelářské odpady?

Komerční prezentace

Tonery, které používáme v tiskárnách, a ostatní kancelářský odpad mohou mít významný dopad na životní prostředí, pokud nejsou správně recyklovány.

10 tipů, jak zvládnout rekonstrukci kuchyně
10 tipů, jak zvládnout rekonstrukci kuchyně

Komerční prezentace

Rekonstrukce kuchyně je vzrušujícím, ale náročným projektem, který může zásadně změnit srdce vašeho domova. Víte, jak ji správně naplánovat?