Bude spolubydlení novým trendem?

Zhoršující se ekonomická situace a zejména vysoké ceny v důsledku inflace se podepíšou na všech částech české společnosti. Lidé v důchodu či těsně před důchodem však budou patřit mezi ty nejvíce zasažené.

(Zdroj: Nikol Fialová, Pixabay)

Přesto existuje hned několik způsobů, jak vyřešit špatnou finanční situaci v důchodu. Ne každý z nich bude příjemný, ale někdy je třeba přijmout i radikální opatření, aby se situace zlepšila.

Nejlepší řešení – navýšit příjmy

Důchod si většina lidí představuje jako období zaslouženého odpočinku. Pokud ale nevycházíte s penězi, nejjednodušší možnost nápravy je získat další zdroj příjmů. Může jít o klasickou brigádu, ale v dnešní době existují i další možnosti.

Pokud například ovládáte nějaké řemeslo, či dokážete vyrobit jiný zajímavý předmět, můžete vaše schopnosti zpeněžit. Máte-li v okolí někoho, kdo se vyzná v prodeji na internetu či mimo něj, zkuste se na něj obrátit. Může se vám tak povést vybudovat další zdroj příjmů z domova.

Bude spolubydlení novým trendem?
Bude spolubydlení novým trendem? (Zdroj: Nikol Fialová, Pixabay)

Požádejte o pomoc své nejbližší

Pravděpodobně nikomu se nechce prosit o pomoc vlastní děti či další členy rodiny. Pokud je ale alternativou neplacení složenek, vypnuté topení či další nepříjemnosti, nemusí zbýt jiná možnost. Vždy platí jednoduché pravidlo. Lepší dříve požádat o pomoc než později litovat toho, že jsme to neudělali.

Snížení výdajů – bolestná, ale schůdná cesta

Každý jsme si během našeho života zvykli na určitou úroveň. Víme, jaké potraviny rádi nakupujeme a jakou zábavu si chceme dopřát. Pokud ale najednou nevycházíme s penězi, je třeba začít šetřit. Existuje hned několik oblastí, kde lze skutečně podstatně snížit výdaje.

  • Bydlení – pokud nyní žijete v příliš velkém domě či bytě, může být řešením přestěhovat se do menšího. Přebytek z prodeje můžete využít na běžné výdaje, či dále snížit měsíční náklady na energie skrz nákup úsporných spotřebičů.
  • Spolubydlení – bývá spojené spíše se studentským životem, ale pokud máte v okolí přátele či bývalé kolegy, kteří se také potýkají s financemi, může být řešením společné bydlení. Nejenom, že snížíte náklady, ale získáte i příjemnou společnost, pokud si dobře vyberete spolubydlícího.
  • Jídlo a oblečení – pokud nevycházíte měsíčně s rozpočtem i v těchto oblastech, můžete využít pomoc některých charit. Přihlaste se do potravinové banky či u jiné charity. Často jsou schopny zajistit jak jídlo, tak oblečení a nové spotřebiče.

A jak je to s úvěry?

Asi málokdo by se chtěl na stará kolena zadlužit. Ale pokud například vypoví službu auto či pračka, může být těžké najít rychle peníze na opravu. Naštěstí jsou k dispozici i půjčky pro důchodce. Dnes už ani nemusíte chodit na pobočku do banky, vše můžete vyřešit z pohodlí domova přes internet. Rychlá online půjčka pro důchodce je tak mnohem dostupnější, než by se mohlo zdát.

 

Publikováno: 02.12.2022, Autor: autor: Komerční prezentace

Mohlo by vás dále zajímat

Na co myslet před rekonstrukcí bytu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Tomáš Marx popovídá o tom na co si dát pozor před rekonstrukcí bytu nebo domu

Tažné zařízení k invalidnímu vozíku

Pan Pakandl představuje svůj vynález na pohon invalidního vozíku

Shetlandské ovce

Shetlandské ovce

Obnova rybníku

Obnova rybníku.

16. díl: Petr Skácel - loutkař - TV verze

Petr je loutkář světového formátu, který kromě svých dvou krámků v Nerudově ulici pomáhal založit také loutkovou univerzitu. Jeho výtvory používá ve svých filmech třeba i společnost Disney.

Upoutávka pořadu Řemeslo nenahradíš umělecká keramička

Keramice se věnuje již od školky, kdy začala s volnou tvorbou soch zvířat. Toto téma neopustila posléze ani v dospělosti.

ČTĚTE DÁLE

Víte, kam vyhodit CD, toner a další kancelářské odpady?
Víte, kam vyhodit CD, toner a další kancelářské odpady?

Komerční prezentace

Tonery, které používáme v tiskárnách, a ostatní kancelářský odpad mohou mít významný dopad na životní prostředí, pokud nejsou správně recyklovány.

10 tipů, jak zvládnout rekonstrukci kuchyně
10 tipů, jak zvládnout rekonstrukci kuchyně

Komerční prezentace

Rekonstrukce kuchyně je vzrušujícím, ale náročným projektem, který může zásadně změnit srdce vašeho domova. Víte, jak ji správně naplánovat?