Lunární zahradničení je štěstí

Zahrada je radost i starost. Radost, když se jí daří a zelená se, vše v ní prospívá. A starost je to v případě, jestliže se nahromadí mnoho práce anebo se zeleni na zahradě nedaří tak, jak by mělo. Využijte měsíc a jeho fáze ke svému zahradničení, vaše zahrádka vám bude vzkvétat a bude vaše malé zelené štěstí.

(Zdroj: shutterstock)

Možná to nevíte, ale zahrada a všechna zeleň v ní je jako celá příroda úzce propojena s lunárními fázemi a astrologií. Jak je to možné? Zkrátka proto, že samotný Měsíc ovlivňuje ve svých fázích i vegetaci a její cykly růstu i vegetačního klidu. Dle lunárních fází potažmo lunárního kalendáře můžete určit, která doba je příznivá nebo naopak nevhodná k setí, pletí, zrání, hnojení, prořezávání či sklizni.

Lunární kalendář je, když…

Klasický kalendář zohledňuje jen čtyři roční období a měsíce v nich. Období jara, léta, podzimu a zimy, a k tomu celkem 12 měsíců za rok – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad a prosinec. To lunární kalendář k tomu přiřazuje ještě dvanáct astrologických znamení roku, kterými Měsíc projde během celého jednoho roku. Těmi jsou Kozoroh, Vodnář, Ryby, Beran, Býk, Blíženec, Rak, Lev, Panna, Váhy, Štír a Střelec.

A do nich pak přidává také fakta týkající se postavení Měsíce a z nich vyplývajících fází Luny (alias Měsíce). Tedy to, kdy je Měsíc v úbytku, kdy přibývá, je v novu nebo se objevuje na obloze vysoko, či naopak nízko. Díky lunárnímu kalendáři tak víte během celého roku, co je vhodné v dané fázi roku i měsíce na zahradě dělat, a co naopak nedělat.

Fáze Měsíce

Lunární kalendář sám o sobě je v globálu velmi podrobný a rozsáhlý, pojednává totiž každičký den měsíce a celého roku. Proto máme pro vás dnes zestručněný výtah nejdůležitějších faktů, kterými jsou fáze měsíce a aktivity na zahradě v nich.

Lunární čtyřka Měsíce

Měsíc projde ve svém 28 – 29,5 denním cyklu vždy čtyřmi fázemi. Jsou to fáze, během nichž Měsíc putuje okolo Země a tyto fáze se člení dle toho, jak velká část Měsíce je ozářena Sluncem. Cykly Měsíce se nazývají na základě rozhodnutí Mezinárodní astronomická unie Lunace (proto také Lunární kalendář), a jsou číslovány pořadovými čísly.

Měsíc prochází ve svém cyklu čtyřmi fázemi Lunace

  • Nov (Novoluní) – fáze, kdy se Měsíc nachází mezi Sluncem a Zemí, tudíž je k Zemi otočen neosvětlenou stranou.
  • První čtvrť – fáze následující po Novu a před úplňkem, přičemž Měsíc na obloze má tvar písmene D. Měsíc tedy takzvaně dorůstá.
  • Úplněk – je fází Měsíce, když je přivrácen k Zemi osvětlenu stranou, jelikož se nachází na opačné straně než Slunce.
  • Poslední čtvrť – poslední fáze Měsíce v jeho 28 až 29,5 denním cyklu. Měsíc má tvar písmene C a Měsíc takzvaně couvá.

Následně se celý cyklus Lunace opět opakuje, a pak stále dokolečka a dokola.

Co znamenají fáze Luny pro vaši zahrádku?

Již naše prababičky poslouchaly přírodu a vnímaly její změny. Věděly, že v zahradničení platí fakt, že při dodržení astrologických pravidel a lunárních fází Měsíce sladěných s přirozeným rytmem v přírodě dojdou k pěstování kvalitních rostlin a silné úrody.

Když měsíc roste

Rostoucí Měsíc vám na zahradě vytahuje vodu vzhůru a Země takzvaně vydechuje. Když Měsíc roste, ovlivňuje i objem vody a šťáv ve všech rostlinách v přírodě, přičemž v této fázi je vytahuje do rostlin a jejich listů, květů a pak i plodů. Je to tudíž ideální zahradní čas pro setí, sázení, řízkování a roubování, ale i pro péči o plody těsně pod povrchovou vrstvou půdy.

Před úplňkem a v úplňku

Než započne úplněk, nachází se Měsíc v tzv. druhé čtvrti, v níž působení Měsíce na Zemi a rostlinstvo sílí. Zeleň je v tomto období odolnější na nemoci i proti napadení škůdci. Je to čas sklizně ovoce a zeleniny, kterou tak dostanete do spíše a na svůj stůl silnou, zdravou a v nejlepší kvalitě. Také je to ideální období k řez, prořezávání květin a květinových keřů, navíc v tuto dobu uřezané květiny vám ve váze vydrží mnohem déle čerstvé než jindy. V úplňku samotném se všechny tyto síly zeleně ještě znásobí.

Ubývající Měsíc

Stejně jako rostoucí měsíc vytahoval vodu na povrch, tak ten ubývající, tedy tzv. couvající, ji vtahuje do země a ke kořenům. Kořenové systémy v tomto čase krásně vstřebávají živiny, stávají se silné, kvalitní a rozrůstají se. Je to čas skvělý k sázení, setí i další péči o zeleň jíž pěstujete pro kořeny, a u nichž je kořen základem rostliny. V tomto období mají plody pěknou barvu, silnou chuť, hodně výživných látek a živin. Pro bezproblémové skladování a uložení ovoce, zeleniny či bylinek je to nejpřirozenější doba. Ale pozor! Čím více Měsíc couvá a je blíže novu, je síla rostlin slabší a vede spíše zeleň do klidu a spěje k jejímu odpočinku. Nov je pak doba, jež prospívá řezu a průřezu stromů a keřů, i jejich ošetření postřikem.

 

Zdroj informací:

Vlastní praxe zahradničení

https://www.ceskestavby.cz/clanky/co-je-zahradniceni-podle-mesice-jeho-lunarnich-fazi-a-jak-pomuze-lunarni-kalendar-29203.html

https://cz.rhythmofnature.net/zahradnicky-kalendar

https://www.nkz.cz/volny-cas/zajimavosti/zahradniceni-podle-lunarnich-fazi

https://cs.wikipedia.org/wiki/M%C4%9Bs%C3%AD%C4%8Dn%C3%AD_f%C3%A1ze

Publikováno: 21.11.2022, Autor: 28.11.2022 5:24 | autor: Pavla Košík Jelínková

ČTĚTE DÁLE

Vánoční zahrada snese i trochu extravagance
Vánoční zahrada snese i trochu extravagance

Zahrada

Výzdoba sváteční zahrady v předvánočním čase vykouzlí tu správnou atmosféru a nadšené budou nejen děti, ale i dospělí, kteří se rádi vrátí do dětských let.

Nebojte se šachovnice, začněte s ní pěkně od podlahy
Nebojte se šachovnice, začněte s ní pěkně od podlahy

Zahrada

Šachovnice v interiéru je nadčasovým motivem, který jen tak nevyjde z módy. Proč je tak populární a jak jej začleníte do svého domova?

Slaměnkovým věncem se rozloučíme s podzimem
Slaměnkovým věncem se rozloučíme s podzimem

Zahrada

Vytvořte si podzimní věnec ze slaměnek. Můžete ho zavěsit na dveře, nebo položit na stůl či komodu. Výroba není náročná a můžete zapojit i děti.

Správně zvolený kusový koberec sjednotí pokoj v dokonalý celek
Správně zvolený kusový koberec sjednotí pokoj v dokonalý celek

Zahrada

Volba a správné umístění kusového koberce do interiéru je zcela zásadní pro získání útulnějšího domova. Jak správně vybrat vhodný designový prvek?

Pokud si chcete vychutnat kávu i doma, nepodceňte výběr kávového mlýnku
Pokud si chcete vychutnat kávu i doma, nepodceňte výběr kávového mlýnku

Zahrada

Výběr mlýnku na kávu není tak jednoduchý, jak by se mohlo zdát. Je však zásadní. Pomůžeme vám se ve světě kávových mlýnků zorientovat a vybrat ten nejlepší.

Vytvořte bezpečný a pohodlný domov pro seniory, v němž se budou dobře cítit
Vytvořte bezpečný a pohodlný domov pro seniory, v němž se budou dobře cítit

Zahrada

Bydlení pro seniory by mělo být v prvé řadě zařízeno s empatií. Vytvořte ho podle toho, co mají rádi. Měli byste se řídit ale i jistými pravidly.

Připravte jezírko na zimní spánek
Připravte jezírko na zimní spánek

Zahrada

Zahradní jezírko potřebuje připravit na zimu, zvlášť pokud v něm máte okrasné květiny a také rybičky. Jen tak bude zase na jaře plnit svou funkci.

Připravte bazén na zimu i na příští rok
Připravte bazén na zimu i na příští rok

Zahrada

Péče o bazén na podzim je stejně důležitá jako během letní sezóny. Připravte ho na zimu důkladně tak, aby pro vás bylo koupání příští léto radost.

Osvětlená zahrada změní svou tvář i atmosféru
Osvětlená zahrada změní svou tvář i atmosféru

Zahrada

Nasvícení zahrady je nejen praktickou záležitostí, ale se světly si lze i hrát, takže vyniknou některá zákoutí a cestičky, což podtrhne celkovou atmosféru.

Využijte krásu kamenů ve své zahradě
Využijte krásu kamenů ve své zahradě

Zahrada

Kameny v zahradě jsou typickým materiálem, který do ní vnese další přírodní prvek. Můžete je využít jako různé dekorativní i funkční součásti zahrady. Inspirujte se.

Kov v zahradě je stálicí mezi dekoracemi i zahradními pomocníky
Kov v zahradě je stálicí mezi dekoracemi i zahradními pomocníky

Zahrada

Kov a kovové prvky v zahradě, které ozvláštní naše zahradní dekorace, bychom měli umisťovat s rozmyslem a vědět, co který kov potřebuje a jak jej ošetřit, aby nám co nejdéle vydržel.

Inspirace na zahradní nábytek a zahradní posezení
Inspirace na zahradní nábytek a zahradní posezení

Zahrada

Na zahradu patří zahradní nábytek a posezení. Bez toho by naše zahrada nebyla nikdy místem k odpočinku a relaxu po vykonané práci.