Šikovné dveře do malého bytu

Někdy je byt tak malý, že se musí přemýšlet doslova nad každým centimetrem. V takovém případě mohou významně pomoci posuvné dveře, které dokáží ušetřit oproti otočným až 0,5 m2 místa. Jejich výhody oceníte zejména na chodbách, v koupelnách nebo tam, kde se v rohu potkávají dvoje dveře, které by si mohly při současném otevření vzájemně překážet.

(Zdroj: Japcz.cz)

Posuvné dveře už nemají tvar nevzhledné harmoniky, jak jsme je znali v minulosti. Mohou být plné i prosklené, nebo v dekoru nábytku v místnosti.

V praxi rozlišujeme dva systémy posuvných dveří – po garnýži či pojezdové liště instalované na zdi, nebo zajíždějící do stavebního pouzdra.

„Pokud se chcete vyhnout větším stavebním zásahům do stávajících zdí či příček, pak jsou ideální volbou posuvné dveře na stěnu, které se objedou bez bourání. Jejich instalace je velmi rychlá a jednoduchá. Pokud plánujete větší rekonstrukci a nevadí vám stavební zásahy, můžete zvolit posuvné dveře do stavebního pouzdra, u kterých se dveřní křídlo při otevření schová z velké části do zdi,“ vysvětluje výhody jednotlivých řešení Martin Dozrál ze společnosti Solodoor, která patří mezi největší výrobce interiérových dveří a zárubní v České republice.

Šikovné dveře do malého bytu
Šikovné dveře do malého bytu (Zdroj: Solodoor)

Proti klasickým křídlovým dveřím mají i určité nevýhody. „V dolní prahové části je většinou aplikovaná jen přechodová lišta, která nedokáže izolovat zvuk stejně jako dveře křídlové. Též mezery po stranách, které umožňují správný pohyb křídel dveří, zhoršují zvukovou izolaci. Při instalaci je tedy nutné počítat s tímto faktorem a umístit posuvné dveře do místností, kde není žádoucí vysoká zvuková izolace. Příkladem mohou být šatny, ale také vstupy z chodby do obývacího pokoje či kuchyně. Méně vhodné jsou pro ložnice nebo dětské pokoje,“ říká Pavel Hajný, produktový manažer společnosti Vekra.

Šikovné dveře do malého bytu
Šikovné dveře do malého bytu (Zdroj: Vekra)

Tiché a bezbariérové

Využití posuvných dveří přináší kromě úspory prostoru také další výhody. Jednou z těch zásadních je bezbariérovost. Vzhledem k typu otevírání a zavírání a absenci prahu se tak hodí i do domácností seniorů či handicapovaných lidí, kteří jistě ocení i lehkou manipulaci s dveřním křídlem.

Velkým benefitem je také bezhlučné otevírání a zavírání – tento typ dveří zcela eliminuje nechtěný hluk spojený s nezamýšleným zabouchnutím dveří způsobeným průvanem nebo nepozornými dětmi. Posuvné dveře jsou k dispozici jak v jednokřídlé, tak dvoukřídlé variantě. Ty se mohou posouvat od sebe na dvě strany nebo na jednu stranu za sebe.

Šikovné dveře do malého bytu
Šikovné dveře do malého bytu (Zdroj: J.A.P.)

 

Publikováno: 03.10.2022, Autor: 18.10.2022 10:30 | autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

ČTĚTE DÁLE

Možnosti otevírání současných interiérových dveří
Možnosti otevírání současných interiérových dveří

Dveře

Otočit, posunout, otevřít, zavřít… Jednoduché pohyby, které jsou interiérovým dveřím vlastní a provádíme je každý den. Jaké způsoby otevírání dveří můžeme dnes pro svůj interiér volit? A jaké jsou jejich hlavní výhody?

Šikovné dveře do malého bytu
Šikovné dveře do malého bytu

Dveře

Někdy je byt tak malý, že se musí přemýšlet doslova nad každým centimetrem. V takovém případě mohou významně pomoci posuvné dveře, které dokáží ušetřit oproti otočným až 0,5 m2 místa. Jejich výhody oceníte zejména na chodbách, v koupelnách nebo tam, kde se v rohu potkávají dvoje dveře, které by si mohly při současném otevření vzájemně překážet.

Vybíráte interiérové dveře? Klady a zápory různých materiálů
Vybíráte interiérové dveře? Klady a zápory různých materiálů

Dveře

S tím, jak se design pomalu dostává do popředí zájmu a jak výrobci přicházejí s novými typy dveří, které jsou vzhledově krásné a kvalitně vyrobené, více o dveřích přemýšlíme. Možností máme skutečně mnoho a záleží jen na našich preferencích, potřebách, ale také rozpočtu.

Jak vybírat kliky?
Jak vybírat kliky?

Dveře

Potřebujete k interiérovým dveřím nové kliky? Čeká vás nelehký úkol správně vybrat kliky na dveře mezi desítkami nebo stovkami modelů. Možná, už máte jasně stanoveno, jestli budete potřebovat kliky na dveře v moderním designu s jednoduchými tvary, nebo naopak v retro stylu. Bohužel se často stává, že člověk v zápalu nadšení zapomene na důležité parametry, které by měl při objednávání znát. Které to jsou?

Kristina Boda: Jak s pozná opravdu dobrá interiérová klika?
Kristina Boda: Jak s pozná opravdu dobrá interiérová klika?

Dveře

Ačkoliv nás moderní designové trendy směřují k minimalismu a designové čistotě, stále je řada našich interiérů tradičních nebo třeba rustikálních. Jak tedy správně vybrat kliku, když je nabídka v segmentu dveřních a okenních kování tak široká?

Moderní svět skrytých zárubní
Moderní svět skrytých zárubní

Dveře

Do domů a bytů se stále více prosazují skryté zárubně, čímž se potvrzuje trend minimalistického a nadčasového designu v duchu čistých a rovných linií. Ano, skryté zárubně jsou součástí celkové mozaiky interiérových prvků, které optimálně fungují jako celek, ale skryté zárubně mají ambici být jedním z tahounů.

Když sklo zdobí dveře a stěny
Když sklo zdobí dveře a stěny

Dveře

Přemýšlíte, jak prosvětlit tmavou koupelnu či šatnu? Nebo potřebujete opticky rozdělit velkou místnost na menší úseky a přitom v nich zachovat dostatek přirozeného světla? Pak vsaďte na sklo, z něhož můžete mít nejen dveře, ale klidně i celou příčku.

Zapomeňte na zloděje, pořiďte si bezpečnostní dveře
Zapomeňte na zloděje, pořiďte si bezpečnostní dveře

Dveře

Nevítaných návštěvníků, kteří můžou vniknout do bytu či domu je stále dost. Toto riziko se dá přitom snadno eliminovat v případě bytových domů a významně minimalizovat u rodinných domů. Zloději to moc dobře ví a není tak divu, že si svůj cíl vybírají právě podle vchodových dveří. Svůj domov nemusíte zbytečně vystavovat nebezpečí. Raději se zamyslete, zda už není na čase investovat do vstupních bezpečnostních dveří.

Na co nezapomenout při výběru vhodného dveřního kování?
Na co nezapomenout při výběru vhodného dveřního kování?

Dveře

Jedním z méně nápadných prvků při zařizování interiéru je volba dveřního a okenního kování. Správnou volbou dveřní kliky podtrhneme charakter celé domácnosti, navíc ji bereme do ruky několikrát denně. Krása kliky je tedy skutečně důležitá, pro dlouhodobou spokojenost s kováním je ale zásadní i její kvalita a ergonomie.

Výměna interiérových zárubní
Výměna interiérových zárubní

Dveře

Klasické dřevěné dveřní obložky jsou pro interiérové dveře tradičním parťákem, nicméně soudobé trendy volají po minimalističtějším řešení v podobě skrytých zárubní. Jak při výměně původních zárubní za ty skryté postupovat a na co si dát pozor?

Dveře posouvat či do stěny zasouvat?
Dveře posouvat či do stěny zasouvat?

Dveře

Rádi byste v interiéru uspořili trochu prostoru nebo jej pohledově odlehčili? Vyměňte klasická otočná dveřní křídla za dveře posuvné po stěně či ve stropě, nebo zasouvací do stavebního pouzdra, která zmizí úplně. Ukážeme vám jejich hlavní výhody a odlišnosti.

Dveře, které šetří místo
Dveře, které šetří místo

Dveře

Maximální úspora místa v interiéru i jeho pohledové odlehčení – přesně to nabízí stavební pouzdra a posuvné systémy JAP.