Bydlení v egyptském stylu. Jak ho dosáhnout?

Je Egypt destinace, kam se vždycky s láskou vracíte? Pozvěte si ho přímo k sobě domů a užívejte si dovolenkovou atmosféru po celý rok.

(Zdroj: Pexels)

Nemusíte si nutně pomalovat stěny hieroglyfy, aby váš domov získal nádech egyptské krásy. Je řada méně drastických (a méně pracných) způsobů, které využívají na první pohled nenápadné drobnosti. Zkuste zavřít oči a vzpomenout si na svou poslední dovolenou v Egyptě. Vybavíte si, co se vám líbilo? Tak toho se chyťte. Chce to čerstvou inspiraci? Najděte si levný last minute Egypt a leťte se tam podívat klidně hned.

Nejprve si připravíme správnou paletu

Úplně na začátku si představme barevnou škálu, od které se odvíjí vše ostatní. Staří Egypťané neměli k dispozici tolik barev, jako máme dnes. Využívali červenou, žlutou, zelenou, modrou a černou. Největší prostor získala světle hnědá až okrová barva. Platí, že sytější barvy jsou na doplňcích a ty světlé pokrývají větší plochy. Nábytek bývá často černý se zlatým dekorem, nebo se mu přiznává barva dřeva. Tím se dostáváme k tomu, že do egyptského interiéru rozhodně patří přírodní materiály. Kámen, dřevo nebo papyrus symbolicky odkazují na krajinu této země i na historické kořeny. S již zmíněnými barvami budou krásně ladit.

Začněme vybavovat byt

Dekorace jsou duší každého egyptského obydlí. Orientální koberce, těžké závěsy nepropouštějící slunce, nespočet polštářů a příjemné deky vám zajistí útulno i pohodlí. Protože stěny a podlahy jsou v jemných tónech, doplňky mohou hýřit barvami (těmi, o kterých jsme se zmiňovali). Nezapomeňte ani na typické egyptské ornamenty. Další nezbytností jsou sošky, které mohou znázorňovat kočky, sfingy, brouka skarabea či božstvo. Na stěnách by neměly chybět obrazy s egyptskými motivy. Vystavte si klidně i vodní dýmku a čestné místo udělejte také suvenýrům, které jste si přivezli z dovolené.

Chcete to vzít pěkně od podlahy?

Pokud egyptské interiéry vážně milujete, nebojte se pro tento styl udělat ještě víc. Stavební úpravy jsou sice nákladnější než pořízení doplňků, ale výsledek po nich bude dokonalý. Co byste tedy mohli zvážit? V Egyptě si zakládají na architektonické zdobnosti, která je zajištěna oblouky, sloupy a výklenky. Všemu však vládne přísná symetrie. Pro podlahu volte přírodní vzhled. Kromě dřeva se hodí i kámen nebo mramor. Na stěnách se naopak více rozšoupněte: volte dekorativní štuk a omítku nebo klidně mozaiku.

Voňavá tečka na závěr

Posledním důležitým detailem, který dokreslí bytovou proměnu, jsou vůně. Bez typického aroma by to prostě nebylo ono. Pořiďte si vonné tyčinky a svíčky sladkých, kořenitých a dřevitých vůní. Tedy ty, při kterých se vám během přivonění vybaví krásné chvíle ve vašem milovaném Egyptě.

 

 

 

Publikováno: 19.09.2022, Autor: 19.9.2022 2:15 | autor: Komerční prezentace