Proč lidé volí světlé fasády? Důvod vás překvapí

Většina lidí v Česku obývá staré byty či rodinné domy, které se kvůli chybějící či špatně provedené izolační vrstvě v létě přehřívají. Volí proto různá řešení ochlazování interiéru. Zatímco preference aktivního chlazení znamená pořízení klimatizace, v případě pasivního volí lidé efektivní prvky stínění, zelené střechy či světlé barvy pláště domu. V posledních letech preferují uživatelé především světle šedé odstíny.

(Zdroj: shutterstock.com)

Podle nejnovějších dat Českého statistického úřadu jsou v Česku dvě pětiny domů postaveny v období mezi lety 1946 a 1990. Takto staré budovy jsou však většinou špatně tepelně izolované, kvůli čemuž se jejich interiéry přehřívají, v letních měsících až do nesnesitelných teplot. Uživatelé tak zvažují, jakým způsobem své domácnosti ochlazovat – zda využít aktivního či pasivního způsobu chlazení. Pro první princip je typické proudění ochlazeného vzduchu, které je známé především u klimatizací. Druhá varianta pak pracuje s potlačením tepelné energie a zabránění jejího vstupu do interiéru.

Zásadním problémem u starších rodinných a bytových domů jsou solární zisky procházející skrze okna. „Důležité je zastavit sluneční paprsky ještě dříve, než mají šanci proniknout do interiéru. Funkčním řešením jsou v tomto případě venkovní žaluzie, které fungují jako pasivní chlazení a zvládnou odrazit až 94 % tepelné energie. Tím dokážou snížit teplotu v interiéru až o 10 stupňů,“ vysvětluje Petr Přichystal ze společnosti Lomax, která se výrobě stínící techniky věnuje. Upozorňuje přitom na jejich rozdíl oproti žaluziím interiérovým. „Vnitřní žaluzie sice zastíní, ovšem z hlediska chlazení moc efektivní nejsou,“ dodává.

Podle Přichystala řada tuzemských uživatelů princip pasivního chlazení podceňuje a stále považuje za jedinou možnou volbu pořízení aktivního chlazení v podobě klimatizace. S ní se však zejména u zmíněných starších budov pojí rostoucí energetická náročnost, která se propisuje do nákladů. Rok od roku se tak i v tuzemsku spotřeba elektrické energie během letních měsíců stále zvyšuje. Rekordním byl přitom rok 2018, kdy byla letní spotřeba vyšší o 12 procent oproti roku 2013. „Tento růst nicméně nejde přisoudit pouze klimatizacím. Ty mají na spotřebě jistě svou roli, k nárůstu elektrické energie však přispívá také růst ekonomické situace v Česku, vyšší průmyslová výroba a obecně více spotřebičů na elektřinu,“ uvádí Roman Šperňák z energetické skupiny E.ON.

Čtěte také:

Roste popularita světlejších odstínů u pláště budovy

Na snižování tepla má ale například také vliv barva venkovních povrchů budovy. Černá lepenka, která se používá na stavbu zdejších budov, přehřívá vzduch v mnoha vnitroblocích a zvyšuje pak i noční teploty v bytových domech. „Podle našeho testování se použití světlých barev střešní krytiny může projevit až o 15 stupňů nižší povrchovou teplotou oproti oblíbené antracitové barvě. Dále může hrát roli i tepelně akumulační schopnost materiálů, které tvoří jak plášť budovy, tak její samotnou nosnou konstrukci. Obecně platí, že budovy z těžších materiálů mají větší tepelnou setrvačnost a méně se přehřívají,“ vysvětluje Martin Čech, specialista na zelené stavění z Nadace Partnerství.

Že si uživatelé uvědomují důležitost správné volby barvy a odstínu u pláště stavby, potvrzuje i Petr Přichystal. Od dříve populárního antracitu podle něj v současnosti spíše ustupují i u dalších prvků. „Aktuálně u venkovního stínění vedou odstíny šedé, jako basalt grey, light grey či silver. Podobně jako v minulosti se i nyní lidé snaží sladit doplňky jako stínění či garážová vrata s fasádou. Proto i u ní volí spíše šedé odstíny pro menší pohlcování tepelné energie, snížení přehřívání, a tím pádem i menší náklady na chlazení interiéru,“ doplňuje Petr Přichystal.

Proč lidé volí světlé fasády? Důvod vás překvapí
Proč lidé volí světlé fasády? Důvod vás překvapí (Zdroj: shutterstock.com)

Rostliny jako přírodní klimatizace

V posledních letech se vede diskuse také nad významem zeleně pro klima městského prostředí. Stromy a keře v ulicích totiž odpařují vodu, čímž snižují teplotu vzduchu. Na stejném principu pracují i takzvané zelené střechy, tedy plochy domů, na kterých je vysazena vegetace. „Stejně jako jakékoliv jiné rostliny se vegetace na zelené střeše snaží v horkých dnech odparem vody přes svou listovou plochu ochladit své bezprostřední okolí. Zelená střecha má tedy v létě oproti klasické ploché střeše podstatně nižší teplotu, rozdíl přitom může být až 30 stupňů. To se projeví i v interiéru pod střechou,“ vysvětluje Čech.

Přestože zelené střechy vznikly původně z estetického důvodu, dnes se řadí mezi významná adaptační opatření na změnu klimatu. Kromě ochlazení totiž také pročišťují vzduch nebo zadržují dešťovou vodu. Klimatizace se od tohoto trendu naopak vzdalují. Zvyšují totiž emise skleníkových plynů, především oxidu uhličitého, a tím přispívají ke znečištění ovzduší.

Publikováno: 29.04.2022, Autor: 29.4.2022 11:29 | autor: Tisková zpráva

ČTĚTE DÁLE

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?

Vůně dřeva v celém domě
Vůně dřeva v celém domě

Dům

Dřevo je velmi kvalitním stavebním materiálem už po staletí. Jako ryze přírodní surovina disponuje mnoha přívlastky. Je to materiál obnovitelný, plně recyklovatelný a při rozumném hospodaření má téměř nevyčerpatelné zdroje. Dřevostavby postupně získávají tzv. navrch a v mnoha zemích jsou velmi oblíbené.

Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?
Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?

Dům

Tzv. dřevodomy nejsou žádné sruby pro lesní muže, ale sofistikované ekologické a často provozně nízkonákladové stavby. Jejich projekty, konstrukce, technologie výroby i montáže pokročila dnes natolik, že i v tak konzervativní zemi, jako Česko ve výběru stavebních materiálů je, rok od roku roste obliba bydlení v dřevodomech.

Jak snadno udržovat pěkný trávník
Jak snadno udržovat pěkný trávník

Dům

Máte rádi krásně upravený trávník kolem vašeho domu či chaty, ale sekačka vám bohužel už dosluhuje? Plánujete nákup nového modelu? Přečtěte si pár základních pravidel, která se při výběru vhodné sekačky rozhodně neztratí.

Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu
Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu

Dům

Chcete, aby vaše interiérové lampy vystupovaly z davu, byly tak trochu jiné, originální a zajímavé, pak jste zde na správném místě. Přinášíme vám přehlídku interiérových podlahových lamp, které dokážou váš byt doslova i obrazně rozsvítit, dodají mu punc originality a nevšednosti a vzbudí zájem o váš nevšední bytový design.

Romantika, kde ji ani nečekáte
Romantika, kde ji ani nečekáte

Dům

Světelná pohoda se většinou řeší (tedy měla by) ruku v ruce s praktičností a dobrou funkcí. A přece vedle všech moderních jednoduchých svítidel pořád žijí, existují a vzbuzují zájem i ta druhá. A překvapivě sluší jednoduchým interiérům.

Trendy světla z peří, kovu či dřeva. Který materiál osloví vás?
Trendy světla z peří, kovu či dřeva. Který materiál osloví vás?

Dům

Moderní doba dovoluje téměř vše - nebojí se ohlédnout do historie a použít ověřené. Stejně tak hledá nové cesty, experimentuje, testuje nezvyklé materiály, nebo naopak zkouší tradiční věci používat neotřelým způsobem. Tak je tomu i ve světě svítidel. Pojďme se podívat, co nabízí trh.

Vadí vám hluk od sousedů? Vyřešte to pomocí akustických panelů
Vadí vám hluk od sousedů? Vyřešte to pomocí akustických panelů

Dům

Každý z nás chce mít doma klid a nestojí o to poslouchat rámus z okolí, ať už ho dělají sousedi v domě, nebo auta na ulici. Existuje několik způsobů, jak se tomuto stresu bránit. Jedním z nich je použití akustických panelů. Hlavní výhodou je, že díky nim ztlumíte nežádoucí hluk rychle, aniž byste se museli pouštět do náročných stavebních úprav.

Jak na domácí čistírnu odpadních vod? Poradíme vám, jaké máte možnosti
Jak na domácí čistírnu odpadních vod? Poradíme vám, jaké máte možnosti

Dům

Hospodaření s odpadní vodou je problém, který hýbe celou společností a musí jej řešit nejen velká města, ale majitelé malých domků. Odborník z praxe vám poradí kam s odpadní vodou, jaké úřady budete muset navštívit při zřizování ČOV i jaké jsou možnosti čistění odpadní vody.

Sluneční stráň ze severním okrajem Prahy
Sluneční stráň ze severním okrajem Prahy

Dům

Projekt Sluneční stráň je další nabídkou příměstského bydlení v koloniích novostaveb rodinných domů. Sluneční stráň je součástí katastru obce Zdiby ležící za severním okrajem Prahy. Občanská vybavenost projektu je průměrná, dostupnost do Prahy dobrá, domy jsou v cenách od 8.224.455 Kč ( 5+1 s garáží, pozemkem, DPH). Výhodou je přírodní krajina připomínající postupně zanikající středočeský venkov Vltavského údolí, nevýhodou prostředí sídliště novostaveb katalogových rodinných domů.

Chata na kolech jako alternativa bydlení pro všechny, kteří hledají spojení s přírodou
Chata na kolech jako alternativa bydlení pro všechny, kteří hledají spojení s přírodou

Dům

Mikrochatička na kolech předurčuje chvíle odpočinku a potvrzuje, že pocit volnosti a propojení s přírodou lze zažít i na malém prostoru.