Šikovné tipy, jak v začátku financovat své podnikání

Chcete konečně rozjet svoje vlastní podnikání? Připomeneme vám pár věcí, na které byste měli na začátku své cesty myslet. A také vám poradíme, kde sehnat peníze do startu.

(Zdroj: Pixabay.com/cs)

OSVČ, nebo rovnou s. r. o.?

Možná přemýšlíte, zda bude lepší podnikat jako OSVČ, nebo si rovnou založit s. r. o. Založení společnosti je o trochu náročnější proces než získání živnostenského oprávnění na příslušném úřadě. Navíc jsou tu náklady spojené se základním kapitálem. To vás taky bude něco stát. Firma působí na potenciální klienty většinou důvěryhodněji než OSVČ a především – jako společník s. r. o. ručíte za případné dluhy pouze do výše vkladu. Oproti tomu OSVČ ručí celým svým majetkem.

S firmou, kde je více společníků, můžete být zastupitelní

Kromě těchto věcí je potřeba zvážit samozřejmě i obor, ve kterém budete podnikat. Pokud opravdu vystupujete sami za sebe, nabízíte například poradenství, školení nebo pracujete v marketingu, bude vám pravděpodobně vyhovovat forma OSVČ. Na všechno jste ale sami. Jakmile onemocníte a zdravotní potíže vás vyřadí z pracovního procesu, nevyděláváte. Společnost s r. o. má i tu výhodu, že pokud přizvete další společníky, jste vždy zastupitelní. To vám přináší větší flexibilitu.

Při založení s. r. o vás neminou tyto úkony:

  • Promyslet si počet společníků.
  • Otevřít v bance účet pro s. r. o. a vložit na něj základní kapitál. Kolik to bude, je na vás, ale vyšší částka bude působit rozhodně důvěryhodněji než symbolická koruna.
  • Zřídit si živnostenské oprávnění, pokud jej ještě nemáte.
  • Uzavřít společenskou smlouvu u notáře.
  • Registrovat firmu na finančním úřadě a podat návrh na její zápis do obchodního rejstříku.

Sjednejte si půjčku na cokoli až do 1 000 000 Kč

Tyto kroky vás budou něco stát. Záleží i na základním kapitálu, který se rozhodnete do firmy vložit. K tomu si samozřejmě musíte připočítat náklady, které přijdou hlavně v začátcích. Jestliže nemáte dostatečně našetřeno a půjčka od banky vás nemine, pak se podívejte na půjčku na cokoli až do 1 000 000 Kč od mBank. Založíte ji jednoduše online a peníze vám přistanou na účtu prakticky ihned.

Vyzkoušejte velmi oblíbený crowdfunding

Nabízejí se i další možnosti, kde sehnat peníze do začátku podnikání. Můžete vyzkoušet crowdfunding, tedy hromadné financování. Funguje to jednoduše. Ukážete svůj nápad na projekt a lidé se po malých částkách složí na sumu, kterou k rozjezdu potřebujete. Vy jim za to na oplátku poskytnete službu nebo výrobek či symbolickou odměnu. Tímto způsobem financování nemáte co ztratit. Základem je ale nadchnout lidi pro svou věc. To nejhorší, co se vám může stát, je, že peníze prostě nevyberete.

Zažádejte si o výhodný bankovní úvěr pro podnikatele

Řešením je i bankovní úvěr pro začínající podnikatele. Většina finančních institucí nabízí přívětivý úrok, nicméně musíte projít složitějším úvodním martyriem. Banky požadují rozsáhlé byznys plány a také informace o majetku (vašem a vašich nejbližších). Můžete najít i úvěry přímo pro start-upy, které jsou ještě výhodnější, ale zda peníze od banky nakonec získáte, je nejisté.

Publikováno: 14.04.2022, Autor: 14.4.2022 11:56 | autor: Komerční prezentace