Katastrální úřad nahlížení do katastru

Internet nabízí možnost získat volně některé vybrané údaje týkající se vlastnictví parcel, staveb, bytových jednotek, včetně nebytových prostor, a lze i další podrobnosti o nemovitostech. Pokud sedíme doma u počítače, máme dvě možnosti.

(Zdroj: archiv redakce)

První je Dálkový přístup do katastru nemovitostí a pak Nahlížení do katastru nemovitostí. To druhé je volně přístupné pro každého uživatele internetu. Nepotřebujeme k tomu ani registraci a ani žádné finance, protože je to zcela zdarma. Ale asi každý chápe, že možnosti volného získávání informaci proti Dálkovému přístupu do katastru nemovitostí je při volném nahlížení omezené. Jde zejména o to, že kompletní výpisy z katastru nemovitostí a některé další výstupy aplikace Nahlížení do katastru nemovitostí neumožňuje. Možnost volného nahlížení je určena výhradně pro interaktivní práci uživatelů, ale jakékoli získávání nebo vytěžování dat automatizovanými prostředky není dovoleno.

DOPORUČUJEME: Český úřad zeměměřický a katastrální

 

Důležité je vědět, jak můžeme s daty pracovat a co můžeme očekávat. V prvé řadě je asi nejčastějším úkonem vyhledávání parcel. Abychom se dobrali správného výsledku, musíme znát obec, resp. katastrální území. Musíme vědět, že většina obcí se skládá z několika katastrálních území, které většinou odpovídají připojeným osadám, bývalým obcím kdysi s vlastní samosprávou. Katastry mají své základy daleko ve středověku, zejména se jejich hranice určovaly při koupi, resp. při dělení majetků. Proto nás mnohdy překvapí průběh hranici katastru obce. Většinou je to tak, že zadáme obec a pak již dostaneme přehled jednotlivých katastrů v obci.

Dále bychom měli znát, zda jde o stavební či pozemkovou parcelu, a následně její číslo. Pokud číslo neznáme, máme možnost náhledu do mapy katastrů nemovitostí a zde detailním hledání a zvětšováním mapy se dobereme k danému parcele a k jejímu číslu. K tomu ale musíme znát jeho polohu v obci.

Informace z katastru

Výstupem pak je stručná informace o pozemku, tedy mj. čísla, druh pozemku, jméno vlastníka s adresou, ale pak jen přehled, že na pozemek jsou určitá omezení dispozičních práv. Konečně zjistíme, které pracoviště katastrálního úřadu vykonává nad pozemkem státní správu.

Další možností je vyhledání stavby. Zde potřebujeme znát pouze obec, resp. její část, a pak číslo popisné či evidenční. Výpis je pak obdobný jako o parcely, jsou zde mj. čísla parcel, výměra pozemku, adresa, možnost vyhledání sousedních parcel, jméno majitele či majitelů s adresami atd.

Další možností je vyhledání jednotky, tedy zejména jednotlivých bytů v domech s více majiteli.

Výše uvedené možnosti jsou pro každého, kde něco potřebuje a hledá. Další aplikace, tedy vyhledání řízení, je již specifická pro toho, kdo nějaké řízení na katastru nemovitostí má.

Konečně zde mohou zájemci najít mapu do takových detailů, že lze, jak bylo výše již naznačeno, vyčíst číslo parcely, její tvar a průběh hranic.

Všechny údaje, resp. výpisy, si lze samozřejmě vytisknout. Ovšem takové tisky z domácí tiskárny nestačí k tomu, aby mohly být využity pro další kroky pro průběh různých řízení na úřadech. K tomu je potřeba získat výpis přímo na katastrálním úřadu v dané oblasti.

Publikováno: 23.05.2021, Autor: 12.11.2013 9:27

ČTĚTE DÁLE

Magická trasa metra B: Proč Pražané nejvíc chtějí bydlet v jejím okolí?
Magická trasa metra B: Proč Pražané nejvíc chtějí bydlet v jejím okolí?

Reality

Prudký nárůst cen nemovitostí v ČR nezarazila ani téměř rok trvající koronakrize. A podobně tomu je i v dalších státech EU. Analýza nejčastěji hledaných nemovitostí na internetu odhalila zajímavá data, která naznačují, o jaké byty v Praze je největší zájem. A podobný trend se můžeme čekat i v dalších českých městech.

Velká změna u hypoték! Daňový odpočet můžete využít i u chaty či chalupy. Za jakých podmínek?
Velká změna u hypoték! Daňový odpočet můžete využít i u chaty či chalupy. Za jakých podmínek?

Reality

Lidé uvěznění ve městech začali houfně skupovat rekreační chalupy, jejichž cena raketově stoupá. Na tyto nemovitosti si lze vzít hypotéku, ale nebylo možné v daňovém přiznání uplatnit odpočet úroků z úvěru na bydlení. To se nedávným soudním rozhodnutím změnilo. Ale jen za určitých podmínek.

Prodali jste byt? Kupující může do 5 let žádat i statisíce za skryté vady
Prodali jste byt? Kupující může do 5 let žádat i statisíce za skryté vady

Reality

Možná vás překvapí, že i po prodeji nemovitosti zůstáváte odpovědni za případné její skryté vady. Do pěti let po prodeji se na vás může obrátit nový majitel, který zjistil, že daná stavba vykazuje závažné vady, které nebyly při prodeji zřejmé. I když jste o nich neměli tušení a jednali v dobré víře, podle zákona za tyto vady odpovídáte a musíte je zaplatit.

Katastrální mapy
Katastrální mapy

Reality

Katastrální mapa je v odborné terminologii závazným státním mapovým dílem velkého měřítka. Obsahuje body bodového pole, polohopis a popis zobrazující příslušné katastrální území a všechny nemovitosti na něm ležící, což je předmětem katastru nemovitostí. Katastrální mapy se v katastru nemovitostí vyskytují ve třech podobách.

Bydlení v Košířích znamená městský život v souznění s přírodou
Bydlení v Košířích znamená městský život v souznění s přírodou

Reality

Hledáte-li pražskou čtvrť, ve které byste chtěli strávit následující dekády svého života, neměly by vaší pozornosti uniknout Košíře. Tato lokalita v centrální části Prahy 5 nabízí unikátní spojení kosmopolitní atmosféry centra hlavního města a nespočtu outdoorových aktivit ideálních pro zdravý životní styl.

Maison Ořechovka je oceňované bydlení v blízkosti Pražského hradu
Maison Ořechovka je oceňované bydlení v blízkosti Pražského hradu

Reality

Zájem o nemovitosti, ve kterých se snoubí prémiová lokalita, mimořádná kvalita řemeslného zpracování a vybavení od předních českých i zahraničních designérů, v posledních letech mnohonásobně vzrostl. Ukazuje to i příklad projektu MAISON Ořechovka z dílny developerských společností Penta Real Estate a bpd development, jehož výstavba míří do cílové rovinky.

Historické skvosty, které jsou v Čechách na prodej
Historické skvosty, které jsou v Čechách na prodej

Reality

Mezi takové nemovitosti se řadí historické vily v zajímavých lokalitách, ale třeba zámek nebo krásně zrekonstruovaná roubenka. Tím ale výčet luxusních ale opravdu nádherných nemovitostí s jedinečnou atmosférou nekončí. Podívejte se, jaké skvosty se u nás prodávají.

Jak nepřijít peníze při převodu nemovitosti? Advokát, banka, notář či realitka mají různá rizika
Jak nepřijít peníze při převodu nemovitosti? Advokát, banka, notář či realitka mají různá rizika

Reality

Převod nemovitosti je časově náročný, mezi složením peněz a přepisem nemovitosti na nového vlastníka uběhne více než měsíc. Pro tuto přechodnou dobu se využívá úschova peněz u nezávislého a důvěryhodného subjektu. Ale všechny „bezpečné“ způsoby úschovy – tedy u notáře, realitky, v bance, nebo u advokáta – mají jistou míru rizika.

Co všechno obnáší převod nemovitosti?
Co všechno obnáší převod nemovitosti?

Reality

Nemovitost není houska na krámě, při které si vystačíme podáním ruky a předání peněz z ruky do ruky. Nutná je písemná precizně vypracovaná smlouva, podání návrhu na převod nemovitosti na katastrálním úřadě a specifický je i způsob platby. Přečtěte si, jak na převod nemovitosti krok za krokem.

Bydlení na Žižkově jako skvělá volba: Důvodů se najde hned několik
Bydlení na Žižkově jako skvělá volba: Důvodů se najde hned několik

Reality

Život v Praze představuje pro stále větší množství lidí maximální komfort a pohodu. I proto se lidé do hlavního města hrnou. Ostatně dosah služeb, nabídka práce a třeba i dostupnost sportovišť či kulturních akcí je v hlavním městě doslova fantastická. Bydlet lze v mnoha jeho částech, a to jak v centru, tak i na periferii. Výbornou volbu představuje třeba takový Žižkov. Proč? Důvodů je samozřejmě spousta, my se podíváme na ty, které jsou nejznámější.

Realitní trh v Čechách? Žádné slevy a pořadníky lidí ochotných zaplatit vyšší cenu
Realitní trh v Čechách? Žádné slevy a pořadníky lidí ochotných zaplatit vyšší cenu

Reality

Kdo předpokládal, že po koronakrizi dojde ke zlevnění bytů, přepočítal se. Lidé se obávají inflace, a kdo má volné peníze, snaží se je bezpečně investovat mimo jiné i do nemovitostí. Volných bytů na trhu je zoufale málo a netýká se to jen Prahy.

V Čechách jdou zámky na dračku. Pro bohaté peníze nehrají nejdůležitější roli
V Čechách jdou zámky na dračku. Pro bohaté peníze nehrají nejdůležitější roli

Reality

Pandemie koronaviru vyhnala do dosud nevídaných výšin nejen ceny bytů a domů, ale zvýšila i zájem o luxusní nemovitosti. Zatímco za minulého režimu nebyl k velkým historickým budovám přístup, po revoluci jich mnoho změnilo majitele. V minulém roce odstartoval nový boom poptávky po luxusních nemovitostech.