Vybíráte interiérové dveře? Víme, jaké jsou trendy

Dveře do interiéru člověk nekupuje příliš často. O to větší pozornost byste měli jejich výběru věnovat. Módě totiž podléhá nejen jejich design, ale také třeba jejich velikost a způsob otevírání. Tak se podívejte, co právě frčí.

(Zdroj: SAPELI)

Bílá je znovu na scéně

Největším hitem je opět bílá barva. Nemusí však jít pouze o tzv. sněhově bílou, ale můžete zvolit třeba bílou přecházející lehce do šeda nebo bílou barvu s dekorem dřeva. Prostě možností je několik. Bílé dveře mohou být lakované, stříkané, dýhované či laminované, v lesku či matu, hladké či s drážkami a dalšími prvky, plné nebo prosklené, zkrátka na míru. Díky propracovaným detailům, jako jsou například stříbrné či černé lišty, je lze snadno sladit i s interiérovým vybavením.

Od bílých dveří možná neočekáváte, že budou hlavním vizuálním prvkem ve vašem bytě. Přesto toho snadno docílíte, například tím, že je umístíte na stěnu s výraznými barvami.

Pokud chcete dveře naopak upozadit, kombinujte jejich bílou barvu s bílým nábytkem nebo je opticky schovejte do světlé stěny. Jednotný dojem vašemu bytu dodá využití stejných ozdobných prvků u dveří, jako jsou u ostatního vybavení.

Vybíráte interiérové dveře? Víme, jaké jsou trendy
Vybíráte interiérové dveře? Víme, jaké jsou trendy (Zdroj: SAPELI)

Nejoblíbenější je dýha

Interiérové dveře se vyrábějí z různých materiálů, jako jsou dýha, sklo nebo lamináty, u nichž je trendy zvláště dekor betonu, stěrky či plechu. Prim však stále hraje osvědčená dýha, a to díky své nadčasovosti, vysoké odolnosti, dlouhé životnosti i osobitému vzhledu. Spolehlivě odolá domácím mazlíčkům i dětským hrám, a to díky čtyřnásobnému lakování, jaké se používá i u dřevěných podlah.

Dveře z dýhy si můžete vybírat z mnoha dekorů, například dubu, buku, jasanu, olše nebo třešně, z exotického dřeva pak třeba wenge, mahagon či zebrano. Zajímavý barevný nádech dostanou dveře vyvedené v dýze z ořechu saténového či jasanu hnědého riegl. Oblíbenou variantou je také bělený dub. Pokud si potrpíte na nevšední provedení, možná oceníte zajímavou strukturu příčného řezu dýhy. Preferujete-li opravdovou autentičnost přírody, tak vás asi nadchne svou „nedokonalostí“ sukatá dýha.

Vybíráte interiérové dveře? Víme, jaké jsou trendy
Vybíráte interiérové dveře? Víme, jaké jsou trendy (Zdroj: J.A.P.)

Neodmyslitelnou součástí je kování

Tvary klik se postupně opět zaoblují, což přináší nepopíratelné ergonomické výhody. Oblé kliky prostě skvěle padnou do ruky. Stále častěji se můžete setkat s klikami, které v sobě kombinují kovy s nejrůznějšími přírodními i umělými materiály, jako jsou například dřevo, kůže či sklo. Dalším výrazným trendem hlavně v moderních interiérech je černá barva kliky v kombinaci s bílými dveřmi.

Objevují se však také jiné systémy otevírání, jako je například madlo reagující na dotyk. Dveře se pak automaticky otevřou na základě elektromagnetického systému, který funguje na baterii.

Otočné dveře nahrazují posuvné

Při výběru dveří byste měli věnovat pozornost nejen jejich šířce, která bývá různá, ale také jejich výšce. Dávno již neplatí, že všechny dveře mají 197 cm. V současné době se stává běžným standardem 210 cm, ale výjimkou už nejsou ani dveře až do stropu. Význam této úpravy nesouvisí pouze se samotným designem, ale výhodou vyšších dveří je, že opticky zvětšují prostor, takže ani v malém bytě nemáte stísněný pocit.

Kromě toho, že se stále používají klasické otočné dveře, přejí trendy dveřím posuvným na stěnu i do pouzdra. Tyto moderní systémy mohou být navíc vybaveny tichým dovíráním, podobně jako je tomu u kuchyňských zásuvek.

Vybíráte interiérové dveře? Víme, jaké jsou trendy
Vybíráte interiérové dveře? Víme, jaké jsou trendy (Zdroj: Katka1)

Výjimkou nejsou chybějící zárubně

Původní kovové zárubně se po čase začaly obkládat dřevěnými obložkami. Ty pak nahradily dřevěné zárubně. Mezi nejnovější trendy v interiérovém designu však patří čisté linie, a proto i u upevnění dveří se objevuje snaha, aby nebyly vidět panty, aby dveře a stěna tvořily jednotnou linii. Jedná se o tzv. bezfalcové provedení. Stále více se však prosazují také dveře bez zárubní, kdy jsou zárubně skryté v sádrokartonu nebo ve zdi, takže vzniká dokonalý celek.

Vybíráte interiérové dveře? Víme, jaké jsou trendy
Vybíráte interiérové dveře? Víme, jaké jsou trendy (Zdroj: J.A.P.)

Publikováno: 29.03.2021, Autor: autor: Ivana Kukalová

Mohlo by vás dále zajímat

Jak na opravu dýhy na nábytku

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Při renovaci stolku nebo židle se občas neobejdeme bez opravy dýhy, kterou je tento nábytek potažený. Naučíme vás, jak oprava dýhy probíhá.

Jak si vyrobit originální stínidlo lampičky

Nudí vás obyčejná stínítka nočních lampiček a lustrů? Vyrobte si vlastní.

Renovace stěny a pracovního koutku

Pokud se vám už nelíbí tapety nebo výmalba v interiéru, můžete vyzkoušet novinku jménem samolepící kamenná dýha jako obklad stěn.

Magnetka z víčka

Magnetek na lednici je sice velké množství, ale můžete si je také vyrobit doma podle sebe. Postačí vám na to pouze víčko, magnet a lak na nehty.

Ukázka rodinného domu

Ukázka rodinného domu s širokým využitím úložných prostorů, který si navrhnul sám majitel Josef Poláček.

Nové odrůdy macešek

Nové odrůdy macešek

ČTĚTE DÁLE

Šikovné dveře do malého bytu
Šikovné dveře do malého bytu

Dveře

Někdy je byt tak malý, že se musí přemýšlet doslova nad každým centimetrem. V takovém případě mohou významně pomoci posuvné dveře, které dokáží ušetřit oproti otočným až 0,5 m2 místa. Jejich výhody oceníte zejména na chodbách, v koupelnách nebo tam, kde se v rohu potkávají dvoje dveře, které by si mohly při současném otevření vzájemně překážet.

Vybíráte interiérové dveře? Klady a zápory různých materiálů
Vybíráte interiérové dveře? Klady a zápory různých materiálů

Dveře

S tím, jak se design pomalu dostává do popředí zájmu a jak výrobci přicházejí s novými typy dveří, které jsou vzhledově krásné a kvalitně vyrobené, více o dveřích přemýšlíme. Možností máme skutečně mnoho a záleží jen na našich preferencích, potřebách, ale také rozpočtu.

Kristina Boda: Jak s pozná opravdu dobrá interiérová klika?
Kristina Boda: Jak s pozná opravdu dobrá interiérová klika?

Dveře

Ačkoliv nás moderní designové trendy směřují k minimalismu a designové čistotě, stále je řada našich interiérů tradičních nebo třeba rustikálních. Jak tedy správně vybrat kliku, když je nabídka v segmentu dveřních a okenních kování tak široká?

Moderní svět skrytých zárubní
Moderní svět skrytých zárubní

Dveře

Do domů a bytů se stále více prosazují skryté zárubně, čímž se potvrzuje trend minimalistického a nadčasového designu v duchu čistých a rovných linií. Ano, skryté zárubně jsou součástí celkové mozaiky interiérových prvků, které optimálně fungují jako celek, ale skryté zárubně mají ambici být jedním z tahounů.

Když sklo zdobí dveře a stěny
Když sklo zdobí dveře a stěny

Dveře

Přemýšlíte, jak prosvětlit tmavou koupelnu či šatnu? Nebo potřebujete opticky rozdělit velkou místnost na menší úseky a přitom v nich zachovat dostatek přirozeného světla? Pak vsaďte na sklo, z něhož můžete mít nejen dveře, ale klidně i celou příčku.

Zapomeňte na zloděje, pořiďte si bezpečnostní dveře
Zapomeňte na zloděje, pořiďte si bezpečnostní dveře

Dveře

Nevítaných návštěvníků, kteří můžou vniknout do bytu či domu je stále dost. Toto riziko se dá přitom snadno eliminovat v případě bytových domů a významně minimalizovat u rodinných domů. Zloději to moc dobře ví a není tak divu, že si svůj cíl vybírají právě podle vchodových dveří. Svůj domov nemusíte zbytečně vystavovat nebezpečí. Raději se zamyslete, zda už není na čase investovat do vstupních bezpečnostních dveří.

Na co nezapomenout při výběru vhodného dveřního kování?
Na co nezapomenout při výběru vhodného dveřního kování?

Dveře

Jedním z méně nápadných prvků při zařizování interiéru je volba dveřního a okenního kování. Správnou volbou dveřní kliky podtrhneme charakter celé domácnosti, navíc ji bereme do ruky několikrát denně. Krása kliky je tedy skutečně důležitá, pro dlouhodobou spokojenost s kováním je ale zásadní i její kvalita a ergonomie.

Výměna interiérových zárubní
Výměna interiérových zárubní

Dveře

Klasické dřevěné dveřní obložky jsou pro interiérové dveře tradičním parťákem, nicméně soudobé trendy volají po minimalističtějším řešení v podobě skrytých zárubní. Jak při výměně původních zárubní za ty skryté postupovat a na co si dát pozor?

Dveře posouvat či do stěny zasouvat?
Dveře posouvat či do stěny zasouvat?

Dveře

Rádi byste v interiéru uspořili trochu prostoru nebo jej pohledově odlehčili? Vyměňte klasická otočná dveřní křídla za dveře posuvné po stěně či ve stropě, nebo zasouvací do stavebního pouzdra, která zmizí úplně. Ukážeme vám jejich hlavní výhody a odlišnosti.

Dveřní kování COBRA – jaké jsou moderní designové trendy?
Dveřní kování COBRA – jaké jsou moderní designové trendy?

Dveře

Stavíte nebo rekonstruujete? Nebo jste se rozhodli zkrášlit dům něčím skutečně designovým?

Montáž skryté zárubně krok za krokem
Montáž skryté zárubně krok za krokem

Dveře

Skryté zárubně nabízejí jedinečnou možnost, jak pracovat v interiéru s dveřmi – můžete je nechat doslova splynout se zdí, nebo naopak potlačením rámu nechat vyniknout samotné dveře pomocí zajímavého reliéfu, barvy a podobně.

Vybíráte interiérové dveře? Víme, jaké jsou trendy
Vybíráte interiérové dveře? Víme, jaké jsou trendy

Dveře

Dveře do interiéru člověk nekupuje příliš často. O to větší pozornost byste měli jejich výběru věnovat. Módě totiž podléhá nejen jejich design, ale také třeba jejich velikost a způsob otevírání. Tak se podívejte, co právě frčí.