Jak to všechno začalo
Jejich příběh se odehrává v jihozápadní Indii. Tehdy se mladý pár rozhodl nechat si postavit finančně nenáročný a přitom úsporný dům. Pán byl (a stále je) zaměstnán ve vodní správě, paní se dosud angažuje ve společenství na podporu přirozeného zemědělství. A protože ani jeden nebyl přímo stavař či architekt, svěřili své nápady do rukou odborníků. Posuďte sami, jak se jim to vyplatilo.
Není dům jako dům
Požadavek byl jasný hned od počátku: energeticky efektivní dům hluboce propojený s přírodou v režimu udržitelnosti (trvale udržitelného způsobu stavby i následného využití). Dům má rozlohu pohodlných 90 metrů čtverečních.
První zajímavostí je, že jako hlavní stavební materiál pro zdi bylo využito všudypřítomné bláto. Postup stavař okopíroval od místních předků, kteří věřili, že bahenní domy jsou živé a tak jako lidé dýchají. Něco na tom bude, klima uvnitř je prý velice příjemné, což potvrzují i majitelé hliněných domů u nás. A jak je to možné?
Slunce skrz tyto stěny proniká přes den pomalu, postupně je vyhřívá. Teplý vzduch je tedy uvnitř až večer, kdy je celá rodina doma. Dům zůstane příjemně teplý do 11 hodin v noci. Poté je čas pustit dovnitř chladný vzduch. Střechu tvoří beton v kombinaci s keramickými taškami. Beton byl doporučen pouze kvůli silným indickým dešťům, jinak by své místo nenalezl.




Nejlepší energie je ta nespotřebovaná
Spotřeba elektřiny je minimální a v domě byste ani moc světel nenašli. Dům byl od začátku koncipován tak, aby využil co možná nejvíc přirozeného venkovního světla. Když už se umělé osvětlení v domě vyskytuje, je umístěno tak, aby osvětlovalo co největší plochu.
Lednici byste hledali marně. Většinu potravin konzumují začerstva přímo z jejich okolí. V kuchyni mají něco, co bychom mohli označit jako sklep: čtvercová jáma obložená cihlami, vysypaná pískem a vystlaná blátem. Kombinace uvedených materiálů zajišťuje chlad i udržuje vlhkost. Na střechu pár umístil solární panely.
Chutné pokrmy připravují pomocí bioplynu. Bioplyn vyrábí z veškerého odpadu včetně odpadu z latríny. Z rozvodné sítě odebírají jen 10 % energie oproti místnímu průměru, ale přitom nežijí „primitivní život“. Mají televizi, mixér, počítač a většinu přístrojů jako každá jiná rodina. Jak sami říkají, přišli pouze na efektivní řešení nakládání s energiemi, s komfortem se nerozloučili.
Stromy místo sousedů
Oproti ostatním rodinám si však v okolí domu vypěstovali malý les. V lese s nimi žijí ptáci, motýli a spousta dalších zvířat. Vhodnou skladbou si zajistili i přirozený růst ovoce a zeleniny. Půdu ani není nutné nějak zvlášť hnojit, naopak by došlo k nežádoucímu přebytku živin. Oba jsou přesvědčeni, že jejich ovoce i zelenina chutná jinak než produkty vypěstované na kultivované půdě.
Nic pro zdravotní lobby
Jako největší benefit však vidí své zdraví. Již 17 let nemuseli brát žádné léky! Dobré jídlo a životní pohoda drží nemoci od nich pryč. Občas sice nastydnou či mají chřipku, ale toto drobné nachlazení vyřeší správnou životosprávou – odpočinkem i dostatkem tekutin zahrnující bylinkové čaje v kombinaci s ovocnými šťávami obsahujícími přírodní vitaminy.
Všichni si kolem sebe nemůžeme vytvořit zrovna les, ale určitě se můžeme alespoň v některých bodech inspirovat. Ozdravení vlastní existence v podobě přijetí jednoduššího životního stylu je výzva!