Pračky a sušičky se už spolu umějí domluvit

Kterým směrem kráčí vývoj pro domácnost tolik důležitých praček a sušiček? S jakými inovacemi přišli známí výrobci těchto přístrojů? Prozradíme vám, co je k dostání, případně na co se můžete v nejbližší době těšit.

(Zdroj: AEG)

Prádlo se vypere a usuší rychleji

V prvních minutách po zahájení programu bylo u praček Miele vždy možné přidat zapomenuté prádlo, u sušiček to šlo kdykoli během celého programu. Miele nyní výrazně rozšiřuje tuto možnost – a pro přehlednost jí dává název AddLoad (Přidat prádlo). V budoucnu tak budete moci zapomenuté kusy oděvu vložit do pračky i krátce před koncem programu. Protože se toto prádlo vkládá běžnými dvířky, platí to i pro velké kusy, jako jsou bundy nebo přikrývky. Po zavření dveří a opětovném stisknutí tlačítka Start bude program pokračovat automaticky.

U modelů s Wi-Fi připojením lze možnost doplňování pohodlně ovládat prostřednictvím aplikace: Tak můžete zkontrolovat, zda je vložení prádla možné, a program lze v případě potřeby také pomocí mobilního telefonu zastavit. Na úkon je poté čas deset minut. Nechtěné náhodné zapnutí funkce AddLoad prostřednictvím aplikace není problém: Pokud není přidáno žádné prádlo, zařízení se po uplynutí času automaticky restartuje.

Již od roku 2013 nabízí Miele pro své pračky program QuickPowerWash, pomocí kterého lze prádlo optimálně vyprat za pouhých 59 minut („účinnost praní A“). Od nynějška je to ještě o deset minut rychlejší, protože čtyři kilogramy prádla potřebují pro „účinnost praní A“ pouze 49 minut. To je možné díky začlenění exkluzivního procesu praní Miele Spin&Spray, který velmi rychle zvlhčuje prádlo stříkáním a odstřeďováním, a tak se také prací prostředek aplikuje rychleji. Pokud se mají vyprat pouze jednotlivé kusy oděvů, může se doba programu dále zkrátit. V kombinaci QuickPowerWash například s funkcí „SingleWash“ potřebuje přístroj pro nejen velmi rychlé, ale zároveň velmi energeticky účinné praní pouze 39 minut.

Pračky a sušičky se už spolu umějí domluvit
Pračky a sušičky se už spolu umějí domluvit (Zdroj: Miele)

Další pohodlí v každodenním životě přináší nová funkce „Wash2Dry“: Zde pračka přímo komunikuje se sušičkou přes Wi-Fi v domácí síti. Sušička přijme informace o dříve použitém pracím programu a automaticky vybere vhodný sušicí program, jakmile je zapnutá.

Přístroje budou uváděny na trh koncem roku 2019.

Prášek se sám nadávkuje a filtr vyčistí

Také značka Bosch uvádí na trh sušičky, které dokáží spolupracovat s pračkami a automaticky vybrat ten nejvhodnější program pro prádlo. Z dvířek sušiček byly navíc odstraněny filtry. Díky chytře upravenému designu se nyní čistí kondenzátor i filtr automaticky a zbytky vláken se odvádějí do oddělené nádržky ve spodní části spotřebiče. Nečistoty už nemusíte odstraňovat po každém cyklu sušení, tedy až 160x za rok jako u filtrů ve dveřích spotřebiče. Nyní stačí přibližně jednou za 20 cyklů, tedy jen 8x do roka nádržku vyjmout a vypláchnout.

Druhá generace systému automatického dávkování pracího prostředku i-DOS 2.0 nově nabízí tři komory pro různé prostředky. Můžete libovolně využívat a přizpůsobovat prostředky vloženému prádlu. V kombinaci s automatickými programy nabízí i-DOS 2.0 tu nejjednodušší cestu k perfektně vypranému prádlu – a díky inovativnímu systému 4D Wash s přídavným proudem vody navíc i tu nejefektivnější.

Pračky a sušičky se už spolu umějí domluvit
Pračky a sušičky se už spolu umějí domluvit (Zdroj: Bosch)

Pračky a sušičky co dlouho vydrží

Pračky Philco Crown jsou nově vybavené velmi úsporným a tichým invertorovým motorem s dlouhou životností, všechny modely mají Crystal buben pro dlouhodobé a vůči textilii šetrné praní. Dále oceníte kontrolu vyvážení bránící pohybu pračky po dlažbě či paměť při přerušení dodávky proudu. Úsporné praní v podobě ekonomického programu, který zkrátí dobu praní, čímž se sníží spotřeba vody i energie.

Sušičky Philco Crown disponují tepelným čerpadlem pro úsporu energie. Jeho funkcí je vracet vzniklé teplo zpět a znovu ho využívat. Díky tomu se spotřebič řadí do energetické třídy A+++. Hodně času ušetří funkce Anticrease, která zabrání pomačkání prádla. Samotné odstřeďování prádla je rozděleno do několika etap a směrů. Pokud zapomenete vyndat prádlo ihned po skončení programu, bude odstřeďování v určitých intervalech pokračovat až do jeho vyjmutí. Díky tomu bude prádlo málo pomuchlané a půjde snadno vyžehlit. Navíc sušička díky senzorům dokáže rozpoznat, kolik a jakého typu prádla je do bubnu vloženo, a podle toho nastavit optimální sušící program.

Pračky a sušičky se už spolu umějí domluvit
Pračky a sušičky se už spolu umějí domluvit (Zdroj: PHILCO)

Sušička přesně zobrazí dobu sušení

Internet věcí (anglicky Internet of Things, zkratka IoT) už pronikl i do kategorie péče o prádlo, a to prostřednictvím nové dvojice spotřebičů Siemens řady iQ800. Díky funkci intelligentDry předává nová pračka Siemens iQ800 informace zjištěné senzorem sušičce. Sušička ví, kolik se pralo prádla nebo jaká byla rychlost odstředění, a na základě těchto informací vybere ten nejvhodnější program sušení. Funkce intelligentDry navíc umožňuje mnohem přesnější zobrazení doby sušení. Tato sušička je zároveň vybavena unikátní technologií čištění kondenzátoru a filtru.

Pračky a sušičky se už spolu umějí domluvit
Pračky a sušičky se už spolu umějí domluvit (Zdroj: Siemens)

2 v 1 aneb pračka kombinovaná se sušičkou

Pokud nemáte v interiéru prostor na dva spotřebiče, kombinované pračky se sušičkou jsou ideální volbou. Jejich ovládání je stejně jednoduché jako u samostatného spotřebiče. Tlačítkem režimu praní a sušení rychle zvolíte, zda chcete prát a sušit dohromady nebo zvlášť. Všechny série praček kombinovaných se sušičkou AEG disponují přednastavenými nonstop programy, které nabízejí nejlepší poměr času a náplně pro praní a sušení v dané sérii.

Pračky kombinované se sušičkou AEG nabízejí stejné inovativní technologie jako samostatné pračky a sušičky. Hlavní technologie série 7000 DualSense přizpůsobí teplotu a pohyb bubnu různým druhům tkanin a vytvoří na míru šitý program pro dané prádlo. To vše v jednom cyklu.

Pračky a sušičky se už spolu umějí domluvit
Pračky a sušičky se už spolu umějí domluvit (Zdroj: AEG)

Technologie ÖKOMix ve spotřebičích série 8000 zajistí, že se prací prostředek a aviváž smíchá s vodou ještě dříve, než se dostane do bubnu k prádlu. Aviváž a prací prostředek se důkladně rozpustí a chrání tak každé vlákno.

Díky technologii SensiDry dokážou spotřebiče ÖKOKombi série 9000 ve srovnání s jinými spotřebiči ušetřit až 40 % energie a vody v každém cyklu. Pračky kombinované se sušičkou AEG mají tepelné čerpadlo, které umožňuje sušit oblečení při nízkých teplotách.

ČTĚTE DÁLE

Skleněné stěny prosvětlí interiér a odolají i ohni
Skleněné stěny prosvětlí interiér a odolají i ohni

Interiér

Luxferové stěny prožívají svou renesanci, ty moderní se hodí do všech typů interiérů, takže by byla škoda nevyužít jejich estetických i praktických předností.

Kuchyňské jídelní servisy jsou stále v kurzu
Kuchyňské jídelní servisy jsou stále v kurzu

Interiér

Styly kuchyně mohu být různé. Podle toho se odvíjí i vybavení, které se neobejde vhodných doplňků. Jedním z nich může být i zajímavý jídelní či nápojový servis.

Nebojte se tmavého nábytku, dodá obývacímu pokoji nádech elegance a tepla
Nebojte se tmavého nábytku, dodá obývacímu pokoji nádech elegance a tepla

Interiér

Tmavý nábytek v obývacím pokoji je opět v módě. Svrhl skandinávský styl. Víte však, jak takovou místnost zařídit, aby nevypadala temně a ponuře? Poradíme vám.

Vyznáte se v džungli háčků na ručníky do koupelny?
Vyznáte se v džungli háčků na ručníky do koupelny?

Interiér

Háčky na ručníky do koupelny mohou mít rozličný design. Jedná se o praktického pomocníka i elegantní doplněk. Jak se však vyznat ve změti háčků?

Máte rádi lesk nebo matnou povrchovou úpravu? Vyberte si příbor přímo pro vás
Máte rádi lesk nebo matnou povrchovou úpravu? Vyberte si příbor přímo pro vás

Interiér

Nerezové příbory jsou sice v kuchyni vidět nejčastěji, existují však i jiné materiály, z kterých můžeme příbory vyrobit. Jaké materiály to jsou?

Předložky do koupelny – spojte bezpečí i design
Předložky do koupelny – spojte bezpečí i design

Interiér

Koberec do koupelny je ideálním doplňkem pro pohodlí a bezpečí. Navržený s ohledem na odolnost, snadnou údržbu a bezpečnost.

Bydlení ve španělském koloniálním stylu je opět v trendu
Bydlení ve španělském koloniálním stylu je opět v trendu

Interiér

Španělský koloniální design je krásný, hřejivý a útulný. Rozhodně není pouze o architektuře, ale i interiérovém designu. Určitě si ho zamilujete.

Víte, co je na proměnách v interiéru to nejhorší?
Víte, co je na proměnách v interiéru to nejhorší?

Interiér

Proměny v interiéru jsou velmi často o změně nábytku. To však není zrovna nejlevnější záležitost. Je to ale nutné? Nejde to levněji? A kde končí ten starý?

Trendy světla do koupelny vytvářejí harmonickou náladu
Trendy světla do koupelny vytvářejí harmonickou náladu

Interiér

Moderní koupelna vyžaduje správné světlo do koupelny. Centrální osvětlení nemůže zůstat samo, bez doplňkového osvětlení není koupelna správně nasvícená.

Renovace kuchyně bez bourání a levně. Jaké máte možnosti?
Renovace kuchyně bez bourání a levně. Jaké máte možnosti?

Interiér

Renovace kuchyně je velmi finančně náročná. Jenže, co když kuchyně už dávno nedělá čest svému jménu a vám na kompletní rekonstrukci chybí peníze? Podívejte se na její stav s odstupem – vyhovuje dispozičně? Jsou korpusy v pořádku? K tomu, aby pořádně prokoukla možná postačí jen vyměnit některé části – pracovní desku, dřez s baterií, obklad, nebo dvířka. Poradíme vám, jak na dostupnou dílčí rekonstrukci.

Odkud se vzal příbor? Kdy poprvé se objevil v našich končinách?
Odkud se vzal příbor? Kdy poprvé se objevil v našich končinách?

Interiér

Historie příboru sahá tisíce let do minulosti. Moderní příbory, jak je známe dnes, se vyvíjeli a stále vyvíjí v různých částech světa v průběhu tisíciletí.

Vytvořte si domov, který vyzařuje teplo a je pro vás oázou klidu
Vytvořte si domov, který vyzařuje teplo a je pro vás oázou klidu

Interiér

Útulný styl bydlení nemusí stát moc peněz. Způsobí však, že se budete domů rádi vracet, má totiž srdce a duši. Chcete vědět, jak jej vytvořit? Poradíme vám.