Úsporu místa zajistí systémy, které při otevření nezasahují do prostoru nebo do něj zasahují jen minimálně.
Jaké máte možnosti:
- posuvné dveře po stěně nebo do stěny
- skládací dveře na stěnu, které při otevření uspoří plochu až 50 %
- lamelové dveře, které se dělí na skládací nebo harmonikové
Nejelegantněji asi působí posuvné dveře, asi proto jsou mezi zákazníky oblíbené a výrobci reagují poměrně širokým výběrem dekorů a materiálů. V případě posuvu po stěně se dá vybírat ze dvou základních variant otevírání: Jednokřídlé či dvoukřídlé „na stěnu“ nevyžadují žádné speciální úpravy interiéru. Dveřní křídlo je zavěšeno na kolejnici připevněnou na zeď. U dvoukřídlé varianty pro větší komfort můžete vybrat typ synchronního mechanismu, aby se při otevírání jednoho křídla současně otevíralo i křídlo druhé.
Náročnější stavební úpravy vyžadují posuvné dveře do stěny nebo do pouzdra. Ty jsou vhodné tam, kde potřebujete využít prostor stěny vedle dveří z obou stran stěny.
Řešení do malých předsíní a úzkých chodeb
V úzkých prostorech předsíní a chodeb, kde se nechcete pouštět do stavebních úprav, jsou řešením reverzní dveře. Otevírají se v opačném směru, tedy do zárubně. Díky tomuto systému je možno lépe využít obytný prostor. Nový trend reverzního otevírání navíc kombinuje jednoduchost a přímé linie, čímž jsou dokonale zajištěny i estetické vlastnosti.
„Panelákové byty většinou neoplývají velkým prostorem. Problémy jsou především s předsíněmi a úzkými chodbami. Do těchto místností se kromě reverzního otevírání hodí také lamelové dveře. V tomto případě volíme mezi skládacím nebo harmonikovým řešením,“ doplňuje designér a technický specialista společnost SAPELI Aleš Ullmann. Tento způsob otevírání může být zasazen do standardních zárubní i do prosklených stěn.
Kdo vezme rekonstrukci takříkajíc od podlahy a chce měnit i dispozice bytu, s největší pravděpodobností sáhne po sádrokartonových stěnách, jejichž použití je vhodné pro zakomponování dveřního pouzdra. „Při naší činnosti se stále více setkáváme s požadavky na rekonstrukce panelákových bytů. Důvodů je hned několik, ovšem ve většině případů převažuje právě nedostatek místa. Nejjednodušší a nejrychlejší řešení představuje volba sádrokartonových stěn. Díky nim si každý může zvolit skladbu vnitřních příček zcela podle svých potřeb a navíc je jejich výstavba velmi rychlá a cenově přijatelná,“ doplňuje Jan Štíhel z divize Rigips společnosti Saint-Gobain Construction Products.






Nepotřebujete velký prostor, ale optické triky
Zatímco dříve se prostory rozdělovaly, dnes vládne trend slučování a vytváření multifunkčních celků, kde vládne vzdušnost a otevřenost. Potřeba rozšiřovat a opticky zvětšovat místnosti je stále markantnější.
„Mnoho mých klientů přichází s prosbou o zvětšení daného prostoru. Jedná se o odstranění přebytečného nefunkčního nábytku, rozjasnění celého prostoru světlými odstíny barev s jednoduchými vkusnými doplňky, nasvícení vhodným typem a množstvím světelných zdrojů a především neodmyslitelným výběrem vhodných minimalistických dveří. Mezi ně i letos patří rozhodně celoskla, která umí velmi dobře pracovat se světlem, a to především v kombinaci s menším prostorem. Kromě zvýšení propustnosti světla nabízí i optické zvětšení jednotlivých místností, což je trend, který je nejen luxusní a funkční, ale především nadčasový,“ vysvětluje bytová designérka Hana Michálková.
S celoskleněnými stěnami a dveřmi se dá v interiéru libovolně pracovat. Na trhu je k dostání široká škála typů skel a celoskleněných dveří (otočné, posuvné, kyvné) včetně možnosti výběru z několika druhů skel od čirých po zabarvená, od hladkých po ornamentní, s možností volby samostatných motivů. Stačí si jen vybrat.