Primulka

Primulky kvetou koncem zimy nebo brzy na jaře a lákají do našich domovů první sluneční paprsky. V našich podmínkách se pěstují většinou jako letničky, po odkvětu je ale můžeme zasadit do zahrady, kde budou bez větší péče určitě dobře prospívat a dělat nám radost i v dalších letech. Ti zkušenější se mohou pokusit přivést je opakovaně ke květu coby pokojové rostliny.

(Zdroj: Profimedia)

Světlo: jasné, rozptýlené
Zálivka: v době květu vyžaduje hodně vody
Péče: relativně snadná

Prvosenka, primulka, petrklíč, všechny tyto názvy označují nám tak dobře známého posla jara. Tato květina se vyskytuje v nespočetně barevných kombinacích, může mít plné či jednoduché, sametové nebo lesklé květy. Primulek existuje celá řada druhů a pro pěstování v bytě je důležité zvolit ten vhodný. Některé druhy jsou totiž vhodné spíše do zahrady. Pro pěstování v bytě je nejvhodnější odrůda Primula malacoides, která pochází z Číny. Dosahuje výšky asi 30 cm, kvete od poloviny zimy až do dubna. Má bílé, růžové, červené nebo fialkové květy, které většinou voní. Stejně tak můžeme v bytě velmi dobře pěstovat druhy Primula obconica a Primula sinensis. Primulky obvykle kvetou v zimě a na jaře, i když se můžeme setkat i s exempláři, které kvetou v létě.

Primulky většinou pěstujeme jako jednoleté rostliny a po odkvětu se jich zbavíme, i když jsou to trvalky. Jak to ale udělat, aby nám kvetly i napřesrok stejně krásně? Aby primulky krásně kvetly, vyžadují celoročně relativně chladné teploty. Po odkvětu, přes léto, si můžeme vypomoci tím, že primulky přeneseme ven na stinné místo. Nezapomene je pravidelně zalévat. Pokud nemáme zahradu, nebo stinný balkon, měli bychom jim zajistit podmínky s teplotou kolem 10-16°C a stín, což může být v bytě obtížné. Na konci léta bychom měli primulky přesadit do úrodné, humózní půdy. Pokud se nám přesazovaná rostlina bude zdát velká, můžeme ji rozdělit na několik trsů. Po přesazení zvýšíme zálivku, abychom podpořili rostlinu k růstu.

Květinová výzdoba: inspirativní fotogalerie

Primulka
Primulka
Primulka
Primulka
Primulka
Primulka

I v zimě vyžadují primulky nízké teploty (okolo 10°C). Pokud ji máme trvale v místnosti s teplotou nad 15°C, bude kvést kratší dobu. Aby primulky krásně kvetly, vyžadují hodně světla, ne však přímé slunce. V době květu vyžadují primulky hodně vody, jsou ale zároveň citlivé na přelití. Vzdušnou vlhkost jim můžeme zvýšit obvyklým způsobem, a to tak, že postavíme květináč na podložku s mokrým štěrkem. Rostliny také občas rosíme. Jakmile se objeví první poupata, měli bychom pravidelně přihnojovat. Odkvetlá květenství a zažloutlé listy okamžitě odstraňujeme, aby se rostlina zbytečně nevyčerpávala a nezkracovala se jí tak doba květu.

Velmi jednoduchým trikem, jak obejít tuto poměrně náročnou celoroční péči, je počkat až primulky v naší zahradě nasadí na květ. Jakmile se objeví první květy, zasadíme rostlinu do květináče a přeneseme na teplejší chráněné místo, kde ji necháme ujmout. Těsně před rozpukem květů ji přeneseme do místnosti, kde nám v teple krásně vykvete. Musíme však počítat s tím, že nám nepokvete tak dlouho, jako kdybychom ji na kvetení v bytě systematicky připravovali. Po odkvětu vrátíme rostlinu zpět do zahrady.

Všechny primulky si můžeme velmi jednoduše namnožit ze semen. Období výsevu se liší podle jednotlivých druhů. Výše uvedené druhy se vysévají přibližně v květnu. Termín výsevu je vždy uveden na obalu semen. K výsevu používáme směs rašeliny a písku. Semena necháme klíčit na teplém místě ve stínu, teprve po vyklíčení přeneseme malé sazeničky na rozptýlené světlo. Rostlinky by měly vyklíčit asi za dva týdny. Až sazeničky trochu poporostou, přesadíme je do samostatných květináčů. Občas je přihnojujeme. Ještě jednodušší způsob množení primulek je dělení trsů velkých rostlin. Když rostlinu přesazujeme, můžeme ji opatrně rozdělit na několik trsů, které zbavíme starých kořenů a listů a zasadíme samostatně do květináče. Zasazené rostliny bychom měli více zalévat, dokud se plně neujmou. Plně ujaté rostliny vyrazí nové lístky.

 

Publikováno: 03.05.2017, Autor: 7.1.2004 12:00

ČTĚTE DÁLE

Květinové palety: Trendy zelené stěny v bytě i na terase
Květinové palety: Trendy zelené stěny v bytě i na terase

Balkon / Lodžie

Recyklace je v současném bytovém designu zvučné téma. A využití starých palet je zkrátka trendy. Tyto dřevěné prvky působí nejen zajímavě, ale dokáží udělat i velkou službu – třeba jako závěsy na květiny.

Zahrada může být v zimě ještě krásnější
Zahrada může být v zimě ještě krásnější

Balkon / Lodžie

Při plánování zahrady se vždy zaměřujeme především na to, aby byla zajímavá během sezony, ale v našich zeměpisných šířkách máme poměrně dlouhou dobu vegetačního klidu, kdy zahrada usíná spolu s přírodou a její působnost je tím pádem poměrně omezena. Ovšem při správném plánování a vhodném výběru rostlin lze ze zahrady vytvořit překrásný prostor pro relaxaci i během zimy.

Na balkoně vypěstujete ovoce, zeleninu i bylinky. Kterým se tam bude dařit nejlépe?
Na balkoně vypěstujete ovoce, zeleninu i bylinky. Kterým se tam bude dařit nejlépe?

Balkon / Lodžie

Nemáte zahradu a závistivě pokukujete po těch, kteří si z ní nosí domů vlastnoručně vypěstovanou zeleninu a ovoce? Pokud máte balkon, tak nemusíte zoufat. I z balkonu si totiž můžete udělat zahradu. Jak na to?

Nestačí vám slunečník? Pořiďte si markýzu
Nestačí vám slunečník? Pořiďte si markýzu

Balkon / Lodžie

Vedra, která nás zastihla, vyžadují kvalitní stínění, abychom si mohli i v horkých dnech užít pobyt na zahradě nebo terase. Jenže co když slunečník jako stínění nestačí? Tady je rada snadná - sáhněte po markýze, poradíme, jakou vybrat.

Tipy pro velký relax na malém balkoně
Tipy pro velký relax na malém balkoně

Balkon / Lodžie

Máte malý balkon, rádi byste si na něm poseděli, ale máte pocit, že se tam nic nevejde? Nezoufejte! S našimi tipy vykouzlíte i z toho nejmenšího balkonu kouzelné sezení se spoustou zeleně, kde si rádi odpočinete po náročném dni.

Balkon jako rozkvetlá i užitková zahrada
Balkon jako rozkvetlá i užitková zahrada

Balkon / Lodžie

Záleží jen na vás, zda svůj balkon či terasu osadíte květinami a budete si užívat jen příjemné posezení, nebo ho využijete k vypěstování vlastní úrody. Skvělé je, že k tomu nepotřebujete žádné velké investice ani speciální dovednosti. Stačí prostě jen začít. Jak na to?

Rozkvetlý balkon? Žádný problém
Rozkvetlý balkon? Žádný problém

Balkon / Lodžie

Věnujete svým balkonovým rostlinám maximální péči, ale záplava květů se ještě nedostavila? Možná děláte nějakou chybu. V našem článku najdete o pěstování balkonovek vše, co potřebujete znát, abyste vytvořili ten nejkrásnější balkon v ulici.

Léto na balkoně? Když si pořídíte vhodnou podlahu a šikovné stínění, tak se vám tam bude líbit
Léto na balkoně? Když si pořídíte vhodnou podlahu a šikovné stínění, tak se vám tam bude líbit

Balkon / Lodžie

Také bydlíte ve městě v činžovním či panelovém domě a už teď máte těch veder plné zuby? Místo nadávání na přehřáté zdi či panely přemýšlejte o tom, jak si dny, které musíte trávit doma, co nejvíce zpříjemnit. Možná vás překvapí, že pomůže také krytí zvenku, jako jsou okenní fólie a venkovní rolety, které dokážou pohltit přímé sluneční paprsky. Pokud máte balkon nebo lodžii, vytěžte z toho maximum a vytvořte si tam příjemnou letní oázu.

Toužíte po krásném balkoně? Na kolik vás vyjde zasklení a renovace?
Toužíte po krásném balkoně? Na kolik vás vyjde zasklení a renovace?

Balkon / Lodžie

Balkon, lodžie či terasa jsou často jediným způsobem, jak si ve městech užít pobyt na čerstvém vzduchu. I pár metrů čtverečních lze proměnit v zelenou oázu s posezením. Není divu, že v době covidové stoupá zájem o byty s balkonem a pochopitelně stoupá i jejich cena.

Balkon jako velká zahrada: Jak na něm pěstovat ovoce, zeleninu a žít
Balkon jako velká zahrada: Jak na něm pěstovat ovoce, zeleninu a žít

Balkon / Lodžie

I když žijete ve městě, můžete si vytvořit zelený kout plný květin, ovoce a zeleniny. Chybět v něm pochopitelně nesmí ani místo pro odpočinek, kam se posadíte a budete si z blízka vychutnávat plody své práce. Stačí mít jen balkon…

Útulný balkon snadno a rychle v pěti krocích
Útulný balkon snadno a rychle v pěti krocích

Balkon / Lodžie

Léto už začalo a váš balkon stále ještě připomíná skladiště? Byla by škoda nevyužít často jedinou příležitost ve městě na příjemné posezení s chladnou sklenicí limonády a knížkou. Nezabere to ani moc času. Jen se do toho pustit.

Jak ušetřit centimetry na balkoně?
Jak ušetřit centimetry na balkoně?

Balkon / Lodžie

Je příjemné, mít kolem domu pěknou zahradu, kam si člověk může večer sednout a odpočinout si. Ani prostorná terasa zařízená à la obývák není k zahození. Pokud ale nic z toho nevlastníte, nezoufejte. Vždyť hezké chvilky můžete prožít i na tom nejmenším balkoně. Nevěříte? Přesvědčíme vás o tom.