Podzim v bytě plném barev

S prvním podzimním dnem je už léto nenávratně pryč. Příroda se pomalu chystá k odpočinku, předtím nás však ale ještě překvapí pestrou paletou barev. Proč si kousek teplého podzimního odpoledne, kdy sluneční paprsky svítí na zlatavé a načervenalé listí, nevykouzlit doma?

(Zdroj: shutterstock)

{Chryzantémy}
Podzim s sebou přináší krásné barvy, od žluté, přes oranžovou, červenou až po hnědou. Proč si trochu barev, které se v této době v přírodě objevují, nepřinést domů a neoživit si jimi pokoj či byt? Na podzim můžeme vybírat z řady typických řezaných květin i hrnkových rostlin, charakteristických právě květy či plody v teplých podzimních barvách. K výzdobě interiéru je možné použít hrnkové i řezané chryzantémy, astry, jiřiny, ale i rostliny s okrasnými plody, jako například papričky nebo lilek (Solanum). V podzimním období ale najdeme spoustu inspirace v samotné přírodě – barevné listí, okrasné plody, zajímavé větvičky, mech… Nápadům se meze nekladou a kombinace přírodnin a hrnkových rostlin či řezaných květů ve vlastnoručně zhotoveném aranžmá nám jistě vnese domů tu pravou pohodu.

Pokud chceme tvořit plně v duchu trendů, které letos na podzim v aranžování květin převládají, měli bychom se při aranžování držet následujících doporučení. Stejně tak jako v módě, tak i ve floristice se vracíme ke stylu 70. let. Používejme proto symboliku barev a materiálů, která tato léta evokují, ale přitom zároveň zkoušejme nacházet nové, osobité způsoby použití materiálů i barevných kombinací. Z barev jsou preferovány oranžová či hnědá a jejich kombinace se stříbrnou. Z řezaných květin jsou pro tento podzim tak zvaně „in“ opět tradiční chryzantémy a jiřiny, ale i tvarově výrazné strelície, Leucospermum, anturie, Hypericum či lilie.

Chryzantémy jsou v současnosti po růžích druhými nejpěstovanějšími a nejprodávanějšími květinami. Dříve se mělo za to, že jsou chryzantémy ryze smutečními květinami, které není možné použít jinak než na hrob. To už ale dlouhou dobu neplatí.

Velká fotogalerie podzimní inspirace jen pro Vás!

Podzim v bytě plném barev
Podzim v bytě plném barev
Podzim v bytě plném barev
Podzim v bytě plném barev
Podzim v bytě plném barev
Podzim v bytě plném barev

Řezané chryzantémy si zaslouží pozornost díky kráse květů a jejich tvarové rozmanitosti. Ve váze vydrží opravdu dlouho a v obchodech jsou k dostání po celý rok. V obchodech se setkáváme většinou s drobnokvětými chryzantémami jejichž barevná škála je téměř kompletní od bílé, přes růžovou, oranžovou a červenou, kromě modré barvy. Dnes nejsou výjimkou ani zeleně kvetoucí chryzantémy. Drobnokvěté odrůdy velmi dobře vyniknou v keramických nádobách přírodních barev a v rustikálních dřevěných vázách.

Také velkokvěté chryzantémy vypadají ve váze velmi impozantně, stačí pět barevných květů a nádherná kytice je na světe. Pokud chceme upoutat pozornost a vytvořit něco trochu netradičního, můžeme mezi jednotlivé květy naaranžovat různé větvičky. Z velkokvětých chryzantém jsou oblíbené zejména odrůdy ‚Migoli‘ (žlutě kvetoucí) nebo ‚Tom Pearce‘ (oranžová). Při dobré péči vydrží květy chryzantém ve váze až tři týdny. Doporučujeme ostrým nožem seříznout stonky, odstranit spodní listy a květiny vložit do vody s přídavkem výživy pro řezané květiny. Někdy se může stát, že stonky díky vzduchovým bublinkám nemohou přijmout dostatečné množství vody a květy začínají chřadnout. V tomto případě je opětovně seříznemet a do vázy přidáme několik kostek ledu. Při nižší teplotě mohou stonky vodu lépe přijímat.

Pokud máte chuť ozdobit si byt vlastnoručně připraveným aranžmá z chryzantém, pak právě pro vás je určen následující postup. Základem aranžmá jsou drobnokvěté chryzantémy, které jsou zejména vhodné do aranžmá, jejichž základem je pěnová aranžérská hmota nasáklá vodou. K aranžování budeme potřebovat drobnokvěté chryzantémy, třezalku s ozdobnými plody nebo kniphofii, která je letos opět velmi moderní, a také náčiní, aranžovací hmotu, košíček, kousek igelitu, aranžovací drátky a kokosové vlákno. Do ozdobného košíčku vložíme silnější igelit, jehož okraje připevníme ke hraně košíčku. Pak do košíčku vložíme kostku aranžovací hmoty, kterou upravíme od potřebného tvaru, aby nám z košíčku nevyčuhovala. Hmotu je dobré předtím na půl hodiny namočit do vody. Aranžovat začínáme od středu košíčku, každý stonek nejprve zkrátíme na správnou délku a pečlivě seřízneme šikmým řezem, a postupně do aranžérské hmoty vpichujeme jednotlivé květiny, až bude košíček plný. k úplnému zakrytí aranžérské hmoty použijeme nejrůznější listy, které ohneme pomocí drátku a vypichujeme mezi květiny.

Chcete-li z jakýchkoli důvodů dát přednost hrnkovým rostlinám, ani tehdy se nemusíte chryzantém v interiéru zříkat. Právě chryzantémy jsou na podzim ideálními rostlinami, kterými je možné ozdobit kromě okna v bytě i terasu či balkon. Výhodou chryzantém je navíc i fakt, že jsou nenáročné a dají se snadno pěstovat po celý rok. Touto dobou můžeme v obchodech zakoupit některou z bohatého výběru kvetoucích hrnkových chryzantém. Ty vypadají opravdu úžasně, pokud je doma přesadíme do ozdobného květináče nebo s trochou šikovnosti zaimprovizujeme a například obalíme květináč jutou, kterou upevníme ozdobnou stužkou. Hned máme klasickou rostlinu v úplně novém balení. Hrnkové chryzantémy jsou k dostání v několika velikostech i barvách. Škála barev je velmi široká, nicméně žlutá u hrnkových chryzantém stále převládá. Po ní následuje růžová, bílá, fialová a červená. Aby nám v bytě dobře prospívaly, vyžadují světlé a chladnější stanoviště a pravidelnou zálivku, tak aby jim kořenový bal nikdy zcela nevyschl. Když kvetou, doporučujeme je také jednou týdně přihnojit. Pokud chceme tyto chryzantémy dát na balkon či terasu, měli bychom dosržet stejné podmínky. Před prvními nočními mrazíky je snadno uchráníme, pokud je přikryjeme novinami.

Poslední závan babího léta a sluníčka nám domů vnesou ale i malé keříčky s krásně zbarvenými plody. Do kuchyně jsou přímo ideální malé keříčkové papričky Capsicum annuum. Jednotlivé odrůdy se liší tvarem plodů, které mohou být kulaté, válcovité nebo kuželovité. Jejich barvy jsou zářivé od fialové, červené a oranžové až ke žluté. Nejčastěji mají okrasné papriky plody červené nebo oranžové, ale na trhu se objevují i papričky bílé nebo švestkově zbarvené. Keříčky dosahují výšky dvacet až třicet centimetrů. Přestože plody vypadají lákavě, nejsou určeny pro kulinářské použití. Capsicum annuum, okrasná paprička, potřebuje teplé, slunné místo. Sluneční svit udržuje plody krásně zbarvené. Také vyžaduje pravidelnou zálivku. Pokud necháme kořeny často vyschnout, papriky se začnou předčasně scvrkávat. Na druhé straně příliš vlhká půda jim také škodí, protože rostlinu mohou snadno napadnout nejrůznější plísně. Rostlina sice snáší suchý vzduch, ale doporučujeme ji rosit, zejména, pokud už topíme ústředním topením. Okrasné papričky se hodí k výzdobě interiérů, ale mohou být i nádhernou ozdobou balkonů.

Lilek korálový (Solanum pseudocapsicum) je opět keříčková rostlina s výrazně zabarvenými plody. Vyžaduje světlé umístění a pravidelnou zálivku. Plody mohou mít mnoho barevných odstínů od žluté přes oranžovou až po zářivě červenou. V bytě se pěkně vyjímá v kuchyni, může být v proutěném košíčku třeba na parapetu pod oknem. K vaření však jeho plody neužívejte. Jako všechny plané plody lilků jsou jedovaté. A pokud si chcete udělat radost nějakou malou drobností, lilek je pro takovou příležitost jako stvořený, takový nákup nezruinuje naši peněženku a ani na pěstování není lilek náročný.

Zdroj: Holandská květinářská kancelář

Publikováno: 11.04.2017, Autor: 23.9.2002 12:00

ČTĚTE DÁLE

Víte, podle čeho vybrat jídelní soupravu a co by měla obsahovat?
Víte, podle čeho vybrat jídelní soupravu a co by měla obsahovat?

Interiér

Jídelní souprava by neměla chybět v žádné domácnosti. Popravdě – vlastnit byste měli minimálně dvě. Proč a jak je vybírat, se dozvíte v našem článku.

Vánoční parapet dokáže navodit správnou vánoční atmosféru
Vánoční parapet dokáže navodit správnou vánoční atmosféru

Interiér

Vánoční nálada na nás dýchá snad na každém kroku. Pro vykouzlení sváteční atmosféry v interiéru můžeme vyzdobit i vánoční parapet.

Zrcadlem na stěně obohatíte interiér
Zrcadlem na stěně obohatíte interiér

Interiér

Doplňky mohou interiér výrazně obohatit. Zrcadlové stěny se hodí do každého vnitřního prostoru, který nejen opticky zvětší, ale slouží i k praktickému využití.

Inspirujte se a vyzdobte si dům podle toho letošního největšího vánočního trendu
Inspirujte se a vyzdobte si dům podle toho letošního největšího vánočního trendu

Interiér

Trendy ve vánoční výzdobě se mění. Rádi držíte s trendy krok? Chcete vědět, jaké trendy ovlivní letošní Vánoce? Máme pro vás informace o tom nejžhavějším.

Skleněné stěny prosvětlí interiér a odolají i ohni
Skleněné stěny prosvětlí interiér a odolají i ohni

Interiér

Luxferové stěny prožívají svou renesanci, ty moderní se hodí do všech typů interiérů, takže by byla škoda nevyužít jejich estetických i praktických předností.

Kuchyňské jídelní servisy jsou stále v kurzu
Kuchyňské jídelní servisy jsou stále v kurzu

Interiér

Styly kuchyně mohu být různé. Podle toho se odvíjí i vybavení, které se neobejde vhodných doplňků. Jedním z nich může být i zajímavý jídelní či nápojový servis.

Nebojte se tmavého nábytku, dodá obývacímu pokoji nádech elegance a tepla
Nebojte se tmavého nábytku, dodá obývacímu pokoji nádech elegance a tepla

Interiér

Tmavý nábytek v obývacím pokoji je opět v módě. Svrhl skandinávský styl. Víte však, jak takovou místnost zařídit, aby nevypadala temně a ponuře? Poradíme vám.

Vyznáte se v džungli háčků na ručníky do koupelny?
Vyznáte se v džungli háčků na ručníky do koupelny?

Interiér

Háčky na ručníky do koupelny mohou mít rozličný design. Jedná se o praktického pomocníka i elegantní doplněk. Jak se však vyznat ve změti háčků?

Máte rádi lesk nebo matnou povrchovou úpravu? Vyberte si příbor přímo pro vás
Máte rádi lesk nebo matnou povrchovou úpravu? Vyberte si příbor přímo pro vás

Interiér

Nerezové příbory jsou sice v kuchyni vidět nejčastěji, existují však i jiné materiály, z kterých můžeme příbory vyrobit. Jaké materiály to jsou?

Předložky do koupelny – spojte bezpečí i design
Předložky do koupelny – spojte bezpečí i design

Interiér

Koberec do koupelny je ideálním doplňkem pro pohodlí a bezpečí. Navržený s ohledem na odolnost, snadnou údržbu a bezpečnost.

Bydlení ve španělském koloniálním stylu je opět v trendu
Bydlení ve španělském koloniálním stylu je opět v trendu

Interiér

Španělský koloniální design je krásný, hřejivý a útulný. Rozhodně není pouze o architektuře, ale i interiérovém designu. Určitě si ho zamilujete.

Víte, co je na proměnách v interiéru to nejhorší?
Víte, co je na proměnách v interiéru to nejhorší?

Interiér

Proměny v interiéru jsou velmi často o změně nábytku. To však není zrovna nejlevnější záležitost. Je to ale nutné? Nejde to levněji? A kde končí ten starý?