Když se řekne eurookno

Okno je jednou z nejdůležitějších stavebních částí domu. Nejenže jím prostupuje denní světlo, ale zároveň umožňuje proslunění a větrání interiéru a tak i celého objektu. Okno je rovněž tepelným a akustickým izolantem a nesporně plní rovněž funkci klimatizační.

(Zdroj: archiv redakce)

Okno ovšem na druhé straně tvoří jedno z nejslabších míst každé stavby. A to nejen z hlediska požadovaných tepelně-technických vlastností, ale i z pohledu přístupu do budovy. Byť jsou dnes v novostavbách a zrekonstruovaných objektech okna s jednoduchým zasklením a rámem dávnou minulostí, v mnoha objektech se jejich majitelé k výměně teprve chystají. Nejen pro ně je dobré vědět z jaké nabídky si vybrat, jaký zvolit materiál a hlavně neudělat zbytečnou chybu. Nehledě k tomu, že výběr a následnou montáž oken v mnoha lokalitách (památkové chráněné objekty atd.) povolují a upřesňují stavební úřady.

Dřevo – záruka kvality

Přestože na trhu co do množství pravděpodobně „vítězí“ plastová okna, historicky osvědčeným, nejpoužívanějším a tedy i nejvhodnějším materiálem pro výrobu rámu a křídel okna je stále dřevo. Budeme-li konkrétně hovořit o eurooknech, ta se vyrábějí z třívrstvých lepených lamel – odborníci někdy používají výrazu nekonečný profil. Hranoly (lamely) musí být vyrobeny z masivu, z absolutně čistého radiálního řeziva bez jakýchkoliv viditelných vad a poškození. Lepením ze tří vrstev dává výslednému produktu dokonalou tvarovou stálost. A pokud jde o životnost, ta je odborníky srovnávána s okny plastovými. Mimo povrchovou úpravu, která u eurooken představuje zároveň výhodu i nevýhodu. To první v úpravě nátěrem a případné změně třeba podle barvy fasády, to druhé přece jen v občasném natírání

Nepřehlédněte! Velká inspirativní fotogalerie oken.

Když se řekne eurookno
Když se řekne eurookno
Když se řekne eurookno
Když se řekne eurookno
Když se řekne eurookno
Když se řekne eurookno

Ve skle není žádný rozdíl

Standardní součástí moderního okna (je jedno zda plastového nebo dřevěného eurookna) je tepelně-izolační dvojsklo 4-16-4 mm (16mm značí šířku izolační štěrbiny). Součinitel prostupu tepla může dosahovat od k = 2,9 WK-1m2 do k = 1,1 WK-1m2 |(hodnota k = 1,1 určuje nejpříznivější stav). Zasklení lze opatřit speciální povrchovou úpravou (pokovením) zaručující dokonalou tepelnou a světelnou pohodu. Izolační dvojsklo po úpravě úpravou dosahuje výborných energetických vlastností – výrazně zvýšené tepelné izolace a přímého prostupu solární energie (součinitel prostupu světla  LT = 79%). Řada zákazníků volí tzv. bezpečnostní zasklení, kde mechanickou odolnost zajišťuje zvláštní pevná fólie nalepené z vnitřní strany skla. Takové okno opak dosahuje srovnatelných kvalit s okny v automobilech. Významnou roli na okně hraje i kování. Standardem je celoobvodové kování s jednou klikou, nejčastějším systémem je ale třípolohové (otevírání, větrání, vyklápění) ovládání rovněž jedinou klikou. Ještě modernější výrobky mívají i čtvrtou polohu kliky, tzv. mikroventilaci.

Nejen otvor ve zdi

Správně namontovaná (osazená) okna je potřeba stejně dobře utěsněnit jako zaizolovat. I dřevěná okna dnes mají dvoukomorové celoobvodové těsnění s tvarovou stálostí a také akustické těsnění proti průniku hluku. Do oken patří i  termookapnice, bránící vzniku nežádoucích tepelných mostů mezi různými materiály (v daném případě zdivem a dřevem). Skrz upevňovací prvky se všechny na okno působící síly přenáší do vlastní konstrukce stavby. Jako upevňovací materiál se nejvíce osvědčily upevňovací kotvy nebo hmoždinky s dlouhými šrouby (vruty). Po zabudování oken je třeba zaplnit úzký prostor mezi mezi rámem okna a zdivem tepelně izolačním materiálem. Používá se většinou speciální těsnění a pěna. Důležité je zejména těsnění ve spodní části okna, kde se v dotyku může koncentrovat vlhkost.
Pavel Hluchý
Foto archiv autora

ČTĚTE DÁLE

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?

Vůně dřeva v celém domě
Vůně dřeva v celém domě

Dům

Dřevo je velmi kvalitním stavebním materiálem už po staletí. Jako ryze přírodní surovina disponuje mnoha přívlastky. Je to materiál obnovitelný, plně recyklovatelný a při rozumném hospodaření má téměř nevyčerpatelné zdroje. Dřevostavby postupně získávají tzv. navrch a v mnoha zemích jsou velmi oblíbené.

Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?
Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?

Dům

Tzv. dřevodomy nejsou žádné sruby pro lesní muže, ale sofistikované ekologické a často provozně nízkonákladové stavby. Jejich projekty, konstrukce, technologie výroby i montáže pokročila dnes natolik, že i v tak konzervativní zemi, jako Česko ve výběru stavebních materiálů je, rok od roku roste obliba bydlení v dřevodomech.

Jak snadno udržovat pěkný trávník
Jak snadno udržovat pěkný trávník

Dům

Máte rádi krásně upravený trávník kolem vašeho domu či chaty, ale sekačka vám bohužel už dosluhuje? Plánujete nákup nového modelu? Přečtěte si pár základních pravidel, která se při výběru vhodné sekačky rozhodně neztratí.

Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu
Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu

Dům

Chcete, aby vaše interiérové lampy vystupovaly z davu, byly tak trochu jiné, originální a zajímavé, pak jste zde na správném místě. Přinášíme vám přehlídku interiérových podlahových lamp, které dokážou váš byt doslova i obrazně rozsvítit, dodají mu punc originality a nevšednosti a vzbudí zájem o váš nevšední bytový design.

Romantika, kde ji ani nečekáte
Romantika, kde ji ani nečekáte

Dům

Světelná pohoda se většinou řeší (tedy měla by) ruku v ruce s praktičností a dobrou funkcí. A přece vedle všech moderních jednoduchých svítidel pořád žijí, existují a vzbuzují zájem i ta druhá. A překvapivě sluší jednoduchým interiérům.

Trendy světla z peří, kovu či dřeva. Který materiál osloví vás?
Trendy světla z peří, kovu či dřeva. Který materiál osloví vás?

Dům

Moderní doba dovoluje téměř vše - nebojí se ohlédnout do historie a použít ověřené. Stejně tak hledá nové cesty, experimentuje, testuje nezvyklé materiály, nebo naopak zkouší tradiční věci používat neotřelým způsobem. Tak je tomu i ve světě svítidel. Pojďme se podívat, co nabízí trh.

Vadí vám hluk od sousedů? Vyřešte to pomocí akustických panelů
Vadí vám hluk od sousedů? Vyřešte to pomocí akustických panelů

Dům

Každý z nás chce mít doma klid a nestojí o to poslouchat rámus z okolí, ať už ho dělají sousedi v domě, nebo auta na ulici. Existuje několik způsobů, jak se tomuto stresu bránit. Jedním z nich je použití akustických panelů. Hlavní výhodou je, že díky nim ztlumíte nežádoucí hluk rychle, aniž byste se museli pouštět do náročných stavebních úprav.

Jak na domácí čistírnu odpadních vod? Poradíme vám, jaké máte možnosti
Jak na domácí čistírnu odpadních vod? Poradíme vám, jaké máte možnosti

Dům

Hospodaření s odpadní vodou je problém, který hýbe celou společností a musí jej řešit nejen velká města, ale majitelé malých domků. Odborník z praxe vám poradí kam s odpadní vodou, jaké úřady budete muset navštívit při zřizování ČOV i jaké jsou možnosti čistění odpadní vody.

Sluneční stráň ze severním okrajem Prahy
Sluneční stráň ze severním okrajem Prahy

Dům

Projekt Sluneční stráň je další nabídkou příměstského bydlení v koloniích novostaveb rodinných domů. Sluneční stráň je součástí katastru obce Zdiby ležící za severním okrajem Prahy. Občanská vybavenost projektu je průměrná, dostupnost do Prahy dobrá, domy jsou v cenách od 8.224.455 Kč ( 5+1 s garáží, pozemkem, DPH). Výhodou je přírodní krajina připomínající postupně zanikající středočeský venkov Vltavského údolí, nevýhodou prostředí sídliště novostaveb katalogových rodinných domů.

Chata na kolech jako alternativa bydlení pro všechny, kteří hledají spojení s přírodou
Chata na kolech jako alternativa bydlení pro všechny, kteří hledají spojení s přírodou

Dům

Mikrochatička na kolech předurčuje chvíle odpočinku a potvrzuje, že pocit volnosti a propojení s přírodou lze zažít i na malém prostoru.