Kupujete okna? Zajímejte se o víc, než jen o cenu!

Okna tvoří velmi významnou součást celého architektonického výrazu budovy, proto je zapotřebí postupovat při je jich výběru obezřetně a s citem. Věnujeme jim celým měsíc březen, proto se těšte na více článků s touto tématikou.

Kupujete okna? Zajímejte se o víc, než jen o cenu!
Kupujete okna? Zajímejte se o víc, než jen o cenu! (Zdroj: archiv redakce)

V bytových domech, kde se majitelé bytů o výběru oken rozhodují samostatně často dojde k tomu, že  okna různých bytů mají odlišná proporční řešení, což jednoznačně naruší celkový vzhled takových  budov.
Při koupi oken pro rodinný dům je rozhodování snazší. Rozhodnete-li se pro kompletní výměnu, můžete zvolit i jiné tvarové řešení. Výrobci mají k dispozici velké množství rámů, příček a doplňkových profilů a s jejich pomocí pak realizují požadované tvary.

Rozhodně se nesmíme nechat ovlivnit pouze nejnižší cenou oken. Stejně důležitá, jako okna samotná je i jejich montáž, certifikace jednotlivých komponentů a oken a v neposlední řadě i rychlost dodávky a realizace výměny oken, stejně jako spolehlivost dodavatele a servis.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní fotogalerie oken.

Výrobce oken musí mít technologické, ale i profesní předpoklady pro splnění veškerých požadavků zákazníka.  Proto si nechejte při koupi předložit platné certifikáty ze Státní zkušebny nebo případně ze zahraničí. Prověřujte si spolehlivost a záruky firem. Co se týče rychlosti dodávky oken, tak ta je ovlivněna tím, že každé okno je vlastně originál, vyrobený až po důkladném, zaměření okna přímo u vás doma.

Obvykle se plastové profily k nám dovážejí nejčastěji z Německa, ale někdy i z Rakouska. U nás se poté montují. Výměna oken tedy běžně trvá delší dobu, protože nejdříve je zaměření oken na místě, pak podpis smlouvy, zaplacení zálohy. Dodací termín a instalace oken je nejčastěji v průběhu následující ho měsíce až šesti týdnů. Pří výběru dodavatele se vám mohou hodit i informace o doplňkových službách například, zda je realizační firma schopna zajistit i opětovné zasklení po případném rozbití okna. Opětovné zasklení není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát.  Odborně způsobilá firma totiž musí křídlo znovu vyplnit plynem tak, aby zůstaly zachovány všechny technické parametry okna.

Před nákupem okna je dobré seznámit se orientačně s cenami oken na současném trhu, vybrat například 3 až 4 dodavatele a jejich možnosti i ceny srovnat a až poté se rozhodnout pro tu firmu, která vám po všech stránkách nejvíce vyhovuje.
Jestliže si nevíte rady s výběrem barvy vašich nových oken, nahlaste firmě barvu a typ vnější omítky použité na domě.  Firma se zkušenostmi vám podle barvy a typu omítky ihned doporučí barvu, která by celkově nejlépe ladila s domem.
Pokud jste již firmu vybrali, nechejte si zpracovat předběžnou cenovou nabídku, aby vás po dokončení montáže oken cena nemile nepřekvapila.

Nevýhodou plastových oken je nepříznivé působení UV záření a žloutnutí profilů i přílišná těsnost oken a z toho vyplývající problémy s rosením obvodových konstrukcí a s plísněmi. Tomu je možné předejít vhodným výběrem profilu a skla s přihlédnutím k tepelně technickým vlastnostem obvodové stěny. Pokud jste se tedy rozhodli pro okna plastová, zeptejte se na tento problém předem svého dodavatele.
Co se týče prvků kování, lze využít různé bezpečnostní prvky kování, které společně s profily a bezpečnostním sklem jsou základním předpokladem pro zařazení okna do bezpečnostních tříd.

Je dobré, pokud firma instalující vám nová okna nabídne také odvoz starých oken.  Staré okenní rámy i skla jsou z hlediska současných požadavků nepoužitelná, a tak by vám jejich likvidace a odvoz mohl zbytečně vše zkomplikovat.

Tématice oken se věnujeme ještě v mnoha dalších článcích, například:Francouzská okna vám pomohou ušetřit, „Plastová okna – víte o nich vše?“ nebo článek „Střešní okna – máte je také?“.

Zuzana Bohdalová
Foto: falcon-windows.co.uk, cornerstone-exteriors.com, home-style-choices.com, homebuilding.co.uk, atn.ua.

ČTĚTE DÁLE

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?

Vůně dřeva v celém domě
Vůně dřeva v celém domě

Dům

Dřevo je velmi kvalitním stavebním materiálem už po staletí. Jako ryze přírodní surovina disponuje mnoha přívlastky. Je to materiál obnovitelný, plně recyklovatelný a při rozumném hospodaření má téměř nevyčerpatelné zdroje. Dřevostavby postupně získávají tzv. navrch a v mnoha zemích jsou velmi oblíbené.

Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?
Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?

Dům

Tzv. dřevodomy nejsou žádné sruby pro lesní muže, ale sofistikované ekologické a často provozně nízkonákladové stavby. Jejich projekty, konstrukce, technologie výroby i montáže pokročila dnes natolik, že i v tak konzervativní zemi, jako Česko ve výběru stavebních materiálů je, rok od roku roste obliba bydlení v dřevodomech.

Jak snadno udržovat pěkný trávník
Jak snadno udržovat pěkný trávník

Dům

Máte rádi krásně upravený trávník kolem vašeho domu či chaty, ale sekačka vám bohužel už dosluhuje? Plánujete nákup nového modelu? Přečtěte si pár základních pravidel, která se při výběru vhodné sekačky rozhodně neztratí.

Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu
Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu

Dům

Chcete, aby vaše interiérové lampy vystupovaly z davu, byly tak trochu jiné, originální a zajímavé, pak jste zde na správném místě. Přinášíme vám přehlídku interiérových podlahových lamp, které dokážou váš byt doslova i obrazně rozsvítit, dodají mu punc originality a nevšednosti a vzbudí zájem o váš nevšední bytový design.

Romantika, kde ji ani nečekáte
Romantika, kde ji ani nečekáte

Dům

Světelná pohoda se většinou řeší (tedy měla by) ruku v ruce s praktičností a dobrou funkcí. A přece vedle všech moderních jednoduchých svítidel pořád žijí, existují a vzbuzují zájem i ta druhá. A překvapivě sluší jednoduchým interiérům.

Trendy světla z peří, kovu či dřeva. Který materiál osloví vás?
Trendy světla z peří, kovu či dřeva. Který materiál osloví vás?

Dům

Moderní doba dovoluje téměř vše - nebojí se ohlédnout do historie a použít ověřené. Stejně tak hledá nové cesty, experimentuje, testuje nezvyklé materiály, nebo naopak zkouší tradiční věci používat neotřelým způsobem. Tak je tomu i ve světě svítidel. Pojďme se podívat, co nabízí trh.

Vadí vám hluk od sousedů? Vyřešte to pomocí akustických panelů
Vadí vám hluk od sousedů? Vyřešte to pomocí akustických panelů

Dům

Každý z nás chce mít doma klid a nestojí o to poslouchat rámus z okolí, ať už ho dělají sousedi v domě, nebo auta na ulici. Existuje několik způsobů, jak se tomuto stresu bránit. Jedním z nich je použití akustických panelů. Hlavní výhodou je, že díky nim ztlumíte nežádoucí hluk rychle, aniž byste se museli pouštět do náročných stavebních úprav.

Jak na domácí čistírnu odpadních vod? Poradíme vám, jaké máte možnosti
Jak na domácí čistírnu odpadních vod? Poradíme vám, jaké máte možnosti

Dům

Hospodaření s odpadní vodou je problém, který hýbe celou společností a musí jej řešit nejen velká města, ale majitelé malých domků. Odborník z praxe vám poradí kam s odpadní vodou, jaké úřady budete muset navštívit při zřizování ČOV i jaké jsou možnosti čistění odpadní vody.

Sluneční stráň ze severním okrajem Prahy
Sluneční stráň ze severním okrajem Prahy

Dům

Projekt Sluneční stráň je další nabídkou příměstského bydlení v koloniích novostaveb rodinných domů. Sluneční stráň je součástí katastru obce Zdiby ležící za severním okrajem Prahy. Občanská vybavenost projektu je průměrná, dostupnost do Prahy dobrá, domy jsou v cenách od 8.224.455 Kč ( 5+1 s garáží, pozemkem, DPH). Výhodou je přírodní krajina připomínající postupně zanikající středočeský venkov Vltavského údolí, nevýhodou prostředí sídliště novostaveb katalogových rodinných domů.

Chata na kolech jako alternativa bydlení pro všechny, kteří hledají spojení s přírodou
Chata na kolech jako alternativa bydlení pro všechny, kteří hledají spojení s přírodou

Dům

Mikrochatička na kolech předurčuje chvíle odpočinku a potvrzuje, že pocit volnosti a propojení s přírodou lze zažít i na malém prostoru.